کورس قیمت ها در بازار بدون مشتری خودرو

کد مطلب 2671 1399-06-13 14:20
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه

خودروکار/ بازار خودرو این روزها در حالی فاز تازه ای از افزایش قیمت ها را تجربه می کند که رکوردهای قیمتی ثبت شده در این بازار به هیچ عنوان قابل درک نیست و فعالان بازار دلایل متعددی از جمله افزایش بی رویه قیمت ارز را دلیل این رشد عنوان می کنند.
آشفته بازار خودرو و سر به فلک کشیدن قیمت ها در این بازار در حالیست که شورای رقابت برای کنترل این بازار اقداماتی انجام داد و کلینیکی با هدف قیمت گذاری خودرو راه اندازی کرد تا قیمت خودرو‌های جدید داخلی در کلینیک تجاری قیمت خودرو تعیین شود اما این دست از اقدامات نیز کمکی به کاهش التهاب بازار خودرو نکرده و نخستین جلسه این کلینیک نیز نتوانست نظر مثبت فعالان صنعت خودرو و کارشناسان را جلب کند
خودروکار/ بازار خودرو این روزها در حالی فاز تازه ای از افزایش قیمت ها را تجربه می کند که رکوردهای قیمتی ثبت شده در این بازار به هیچ عنوان قابل درک نیست و فعالان بازار دلایل متعددی از جمله افزایش بی رویه قیمت ارز را دلیل این رشد عنوان می کنند.
آشفته بازار خودرو و سر به فلک کشیدن قیمت ها در این بازار در حالیست که شورای رقابت برای کنترل این بازار اقداماتی انجام داد و کلینیکی با هدف قیمت گذاری خودرو راه اندازی کرد تا قیمت خودرو‌های جدید داخلی در کلینیک تجاری قیمت خودرو تعیین شود اما این دست از اقدامات نیز کمکی به کاهش التهاب بازار خودرو نکرده و نخستین جلسه این کلینیک نیز نتوانست نظر مثبت فعالان صنعت خودرو و کارشناسان را جلب کند.

این روزها نیز همزمان با افزایش نرخ ارز، کاهش شاخص بورس و بالا رفتن قیمت طلا، بازار خودرو نیز متاثر از همه این موارد روند افزایشی خود را از سر گرفته و این بازار را بیش از پیش وارد رکود کرده است. 

فعالان این بازار، کاهش عرضه و افزایش نرخ ارز را دلیل اصلی این روند عنوان می کنند.
نعمت الله کاشانی، نایب رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید براینکه با کاهش نرخ ارز قیمت خودرو نیز پایین خواهد آمد؛ می گوید: با افزایش نرخ ارز قیمت ها در بازار خودرو نیز روند افزایشی به خود گرفته و به نظر می رسد تا زمان آرام شدن این التهابات روند افزایشی قیمت ها ادامه دار باشد.

وی با تاکید بر این که بدون شک قیمت‌ خودروها در بازار به میزان عرضه بستگی دارد، می افزاید: چنانچه عرضه به بازار به میزان کافی صورت می‌گرفت، هیچگاه این اختلاف‌ فاحش میان قیمت‌های کارخانه و بازار ایجاد نمی‌شد. این در حالی است که در حال حاضر فروشنده در بازار بسیار کم است و در عین حال خریدار نیز وجود ندارد.

کاشانی با اشاره به رکود حاکم بر بازار خودرو ادامه می دهد: با افزایش قیمت ها، رکود بازار عمیق تر شده و هیچ تقاضایی در بازار وجود ندارد و طبیعی است که در این شرایط دارندگان خودرو نیز از فروش خودرو ممانعت می کنند و خریداران نیز در انتظار برای بازگشت آرامش به بازار خودرو دست از خرید می کشند. 

این فعال بازار خودرو اظهار می کند: گرانی خودرو به عواملی همچون افزایش نرخ تورم، ایجاد سرمایه‌های سرگردان و کاهش ارزش ریال و کم شدن تولید و عرضه خودرو به بازار و تبدیل شدن خودرو از کالای مصرفی به کالایی سرمایه‌ای بستگی دارد، اما در این بین نباید نقش دلالان را نادیده گرفت چرا که آن ها عامل اختلاف فاحش قیمت کارخانه و بازار آزاد شده اند و در این میان افزایش نرخ ارز هم بی تاثیر نبوده تا جایی که فعالان بازار خودرو ثبات در نرخ ارز را عاملی مهم در ایجاد آرامش در بازار خودرو می‌دانند.
اما نگاهی به قیمت خودروها در بازار نشان می دهد که سمند ال ایکس هم اکنون در محدوده 155 میلیون تومان، سمند سورن با قیمت 197 میلیون تومان، پژو 405 با قیمت 152 میلیون تومان، پژو پارس tu5 با قیمت217 میلیون تومان، پژو 206 تیپ2 با قیمت 204 میلیون تومان، پژو 206 تیپ5 با قیمت 205 میلیون تومان، پژو 206 وی 8 با قیمت 198 میلیون تومان، رانا با قیمت 168 میلیون تومان و هایماS7 با قیمت 607 میلیون تومان معامله می شود. 

پژو 207 دستی با قیمت 239 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک با قیمت 332 میلیون تومان، دنا با قیمت 230 میلیون تومان، دنا پلاس با قیمت 270 میلیون تومان، پراید X111 با قیمت 95 میلیون تومان، پراید X131 با قیمت 83 میلیون تومان، پراید X132 با قیمت 84 میلیون تومان، تیبا 2 با قیمت 111 میلیون تومان، تیبا صندوق دار با قیمت 97 میلیون تومان، ساینا با قیمت 112 میلیون تومان، پژوپارس با قیمت 183 میلیون تومان، سراتو با قیمت 640 میلیون تومان، رنو ساندرو استپ وی با قیمت 415 میلیون تومان و هایما s7 توربو با قیمت 606 میلیون تومان خرید و فروش شد. 
این قیمت ها در حالی در بازار خودرو حکمفرمایی می کند که دولت تلاشی برای کاهش قیمت ها و اُفت التهابات بازار نکرده و حالا همه چشم انتظار ورود نهادهای دیگری همچون مجلس به این بازار هستند. آنچه روند بازار نشان می دهد اینست که صنعت خودرو نیازمند ورود جدی دستگاه قضایی و تعیین تکلیف این بازار آشفته است.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :