نگاهی به ولوو FH500، سوئدی پسابرجامی

کد مطلب 2704 1399-06-13 16:50
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه

خودرو بانک/ کشنده‌های سری ولوو FH‌ یا ولوو اف هاش از محبوبیت و فروش گسترده‌ای در جهان و به ویژه در کشورمان برخوردار بوده‌اند. تاکنون سه نسل از ولوو FH به تولید رسیده و این کشنده قدرتمند از سال 1993 میلادی تاکنون در بازار حضور دارد
خودرو بانک/ کشنده‌های سری ولوو FH‌ یا ولوو اف هاش از محبوبیت و فروش گسترده‌ای در جهان و به ویژه در کشورمان برخوردار بوده‌اند. تاکنون سه نسل از ولوو FH به تولید رسیده و این کشنده قدرتمند از سال 1993 میلادی تاکنون در بازار حضور دارد. خوشبختانه و به لطف واردات و همکاری شرکت‌های سازنده با ولوو، هر سه نسل ولوو اف هاش در کشورمان موجود هستند.

ولوو FH12، ولوو FH14 و ولوو FH16‌ از جمله محصولات مشهور این سری در بین کامیون‌داران کشورمان هستند. نسل آخر این سری کشنده‌های سوئدی از سال 2012 تاکنون به تولید می‌رسد و در بازه زمانی کوتاهی پس از برجام و آغاز همکاری مجدد سایپا دیزل با ولوو، توسط این شرکت تولید شده و به بازار عرضه شد.

ولوو FH500 قوی‌ترین نماینده نسل آخر سری کشنده‌های ولوو اف هاش در کشورمان است که آخرین مدل‌های آن در زمستان سال 98 به تولید رسیدند. در کنار این کشنده تولید محصولات دیگر ولوو همچون کامیون‌های باری ولوو FM و کشنده ولوو FH460 نیز توسط سایپا دیزل آغاز شده بود که متاسفانه عمر کوتاهی داشت تا جای کشنده‌های باکیفیت سوئدی را محصولات چینی بگیرند.

بررسی مشخصات فنی ولوو FH500
عدد 500 در نام ولوو FH500‌ اشاره به قدرت پیشرانه این کشنده دارد. موتور ولوو اف هاش 500 دقیقا 12.8 لیتر حجم دارد و نهایت قدرت آن نیز 500 اسب‌بخار است که در فاصله 1400 تا 1900 دور بر دقیقه حاصل می‌شود. نهایت گشتاور این کشنده سوئدی نیز ۲۵۰۰ نیوتن متر در ۱۴۰۰-۱۰۵۰ دور در دقیقه است.

 پیشرانه ولوو
گیربکس‌های سری I-Shift ولوو یکی از نقاط قوت محصولات سنگین این شرکت هستند. این گیربکس را نخستین بار در ایران با اتوبوس ولوو B9R‌ شناخته شد و اکنون انواع مختلف آن در کشنده‌های ولوو مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد عالی این گیربکس موجب می‌شود تا همواره بهترین دنده در اختیار راننده قرار گیرد. گیربکس ولوو FH500‌ نیز با کد AT۲۶۱۲F I-Shift شناخته می‌شود که به تعویض دنده‌های هوشمند مشهور است. این گیربکس ۱۲ دنده جلو و ۴ دنده عقب را در اختیار راننده قرار می‌دهد.

ولوو سری اف هاش با آرایش‌های مختلفی به بازار عرضه شده که از جمله آن‌ها می‌توان به آرایش 4*2 و 6*4 اشاره کرد. ولوو FH500 تولیدی در کشورمان نیز با آرایش 4*2 به بازار عرضه شده است. ظرفیت محور جلو هشت تن و ظرفیت محور عقب سیزده تن است.

دو تانک سوخت آلومینیومی نیز وظیفه تغذیه پیشرانه ولوو FH500‌ را برعهده دارند که مجموعا 1100 لیتر حجم داشته و در دو سمت کشنده قرار دارند.

امکانات و تجهیزات:
از آن‌جایی‌که ولوو FH500 یک کشنده اروپایی مدرن است، امکانات رفاهی آن نیز قابل توجه هستند. از جمله تجهیزات رفاهی و ایمنی این کشنده می‌توان به مواردی همچون: بوق الکتریکی شهری و بادی، کروز کنترل، تجهیزات کاهنده آلودگی صوتی، پیش گرمکن موتور، لاستیک زاپاس، چراغ مه شکن، کپسول آتش خاموش کن ،‌ گلگیر و گل پخش کن عقب ، گربه رو آلومینیومی ، بکسل بند جلو ، آفتابگیر بیرونی و داخلی، مبدل ۲۴ به ۱۲ ولت جهت ادوات برقی ، مجموعه ابزار کامل، جک بالابر ۲۰ تن ، چرخ پنجم ۲ اینچی ، بادگیر سقف و جانبی ، بخاری درجا، قفل مرکزی مجهز به کنترل از راه دور دربها، رادیو پخش، چراغ مطالعه، جلیقه شبرنگ، چراغ قوه، بوق دنده عقب، ایموبولیزر، چراغ چرخ پنجم، یخچال، مجهزبه سیستم ضد واژگونی و بلوتوث اشاره کرد.

نگاهی به قیمت ولوو FH500 در بازار
طی دو سال اخیر و با آشفته شدن شرایط اقتصادی کشور، قیمت‌ خودروهای سنگین نیز دستخوش تلاطم بسیاری شده است. برای مثال قیمت ولوو FH500 از حدود نیم میلیارد تومان به بیش از سه میلیارد تومان افزایش یافت و با توجه به توقف مونتاژ این خودرو و تمایل کامیون‌داران به خرید خودروهای باکیفیت اروپایی، این قیمت همچنان رو به افزایش خواهد رفت. در جدول زیر نگاهی به قیمت ولوو FH500 در بازار داشته‌ایم. اگر مایلید تا اطلاع بهتری از شرایط قیمت و خرید این کشنده سوئدی داشته باشید، مشاهده جدول زیر پیشنهاد می‌شود.

جدول قیمت ولوو FH500 – شهریورماه:

سال ساختکارکردقیمت
1397۲۷۰٫۰۰۰۳٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
1397۱۶۲٫۵۰۰۳٫۱۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
1395۴۲۰۰۰۰۲٫۸۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
1398صفر۳٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ توماناین مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :