تولید نانوکیت تشخیص سریع کرونا توسط محققان مشهدی

کد مطلب 20239 1399-09-19 10:34
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
تولید نانوکیت تشخیص سریع کرونا توسط محققان مشهدی


- اخبار استانها - طاهره روحانی بسطامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: نانو کیت تولید شده قادر به شناسایی ویروس کووید19 است که این فرایند در زمانی کمتر از 5 دقیقه و با استفاده از مخاط بینی و حلق اتفاق می‌افتد.
وی افزود: پس از مقایسه این کیت با کیت های PCR که در بیمارستان قائم مشهد استفاده می‌شد، میزان دقت آن در حدود 90 درصد ارزیابی شده است.
روحانی بسطامی با بیان این موضوع که کیت‌های تولیدشده مبتنی بر فناوری نانو، مورد تایید آزمایشگاه ویروس‌شناسی بیمارستان قائم (تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی مشهد) قرار گرفته اضافه کرد: این نانوکیت‌های تشخیص سریع ویروس کرونا، قابلیت استفاده به عنوان تست غربالگری را دارا می‌باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی قوچان گفت: این کیت که در مقایسه با تست pcr بسیار سریع‌تر و با هزینه‌ای به مراتب کمتر انجام می‌شود و علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها و کاهش خروج ارز از کشور سبب تسریع در فرایند غربالگری نیز می‌شود.
تمهیدات ویژه رسانه‌ای آستان قدس رضوی در برهه محدودیت‌های کروناییکرمانشاه بدون شهر قرمز کرونایی/ جان بزرگترها را در دورهمی شب یلدا به خطر نیندازیدقرارگاه جهادی شهدای روحانیت قزوین برای مبارزه با کرونا احیا شدوی با بیان اینکه تاکنون مشابه این کیت در خارج و داخل کشور تولید نشده خاطرنشان کرد: تمامی فرآیند تشخیص ویروس کرونا توسط این نانوکیت‌ها بدون نیاز به آزمایشگاه، اپراتور متخصص و دستگاه‌هایی که برای تست pcr مورد استفاده قرار می‌گیرند، انجام می‌شود.
روحانی بسطامی گفت: در راستای تولید این نانو کیت‌ها، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز ویروس‌شناسی بیمارستان قائم، پارک سلامت بوعلی همچنین مسئولان دانشگاه صنعتی قوچان همکاری و کمک‌های شایان توجهی به تیم تحقیقاتی 5نفره شرکت دانش‌بنیان نانو کاوشگران یکتای توس داشته‌اند.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :