بیماری کووید ۱۹ احتمالا ریسک دیابت را افزایش می‌دهد

کد مطلب 2995 1399-06-15 14:27
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه

مهر/ تحقیق اخیر نشان می دهد عفونت کووید۱۹ می تواند موجب شروع ناگهانی دیابت شود.
این گزارش جدید، مربوط به یک پسر ۱۹ ساله آلمانی است که مبتلا به عفونت کووید ۱۹ شده بود و بعد از ترخیص از بیمارستان مبتلا به دیابت بود
مهر/ تحقیق اخیر نشان می دهد عفونت کووید۱۹ می تواند موجب شروع ناگهانی دیابت شود.
این گزارش جدید، مربوط به یک پسر ۱۹ ساله آلمانی است که مبتلا به عفونت کووید ۱۹ شده بود و بعد از ترخیص از بیمارستان مبتلا به دیابت بود.

محققان مطمئن نیستند که عفونت کووید۱۹ موجب دیابت شده است. این احتمال وجود دارد که مشکلات از قبل موجود که تشخیص داده نشده بودند عامل بروز دیابت باشند.

دکتر «متیاس لودز» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه شلسویگ-هولشتاین آلمان، معتقد است که توضیح قابل قبولی برای علت بروز دیابت بعد از عفونت کووید ۱۹ وجود دارد.

سلول های بتا در لوزالمعده (پانکراس) حاوی مقادیر زیادی گیرنده های ACE۲ هستند. سلول های بتا، انسولین تولید می کنند هورمونی که به ورود قند از مواد خوراکی به سلول های بدن برای سوخت رسانی کمک می کند.

نظریه محققان این است که عفونت کروناویروس که بر گیرنده های ACE۲ تاثیر می گذارد، ممکن است به سلول های بتا در لوزالمعده هم تاثیر گذارد.

این فرایند مشابه آن چیزی است که در دیابت نوع۱ اتفاق می افتد. سیستم ایمنی به اشتباه سلول های سالم را بعد از عفونت ویروسی روشن می کند و به سلول های بتا آسیب رسانده یا آنها را نابود می کند که موجب دیابت نوع۱ می شود.

محققان معتقدند احتمالا سلول های بتا در عفونت های کووید ۱۹ هم نابود می شوند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

هر آنچه از رویداد ۲۵ شهریور اپل انتظار داریم؛ از آیفون ۱۲ تا اپل واچ سری ۶

ارشاد مخالف نظارت صداوسیما؛ ساترا دلایل قانونی بودن نظارتش بر VODها را اعلام کرد

ثبت تصویر ستاره دنباله‌دار "NEOWISE" توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی