با مزایا و معایب ساینا آشنا شوید

کد مطلب 3047 1399-06-15 18:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه

خودرو بانک/ عرضه تیبا در سال 1387 به عنوان خودرو ملی سایپا، با واکنش‌های متفاوتی از سوی مخاطبان ایرانی همراه شد. سایپا سعی داشت تا در تیبا نسخه ایرانی از لانچیا اپسیلون را بازسازی کند اما به واسطه محدودیت‌های پلتفرم تیبا، ظاهر این خودرو چندان به مذاق مصرف‌کنندگان ایرانی خوش نیامد
خودرو بانک/ عرضه تیبا در سال 1387 به عنوان خودرو ملی سایپا، با واکنش‌های متفاوتی از سوی مخاطبان ایرانی همراه شد. سایپا سعی داشت تا در تیبا نسخه ایرانی از لانچیا اپسیلون را بازسازی کند اما به واسطه محدودیت‌های پلتفرم تیبا، ظاهر این خودرو چندان به مذاق مصرف‌کنندگان ایرانی خوش نیامد.

به همین دلیل سایپا تصمیم گرفت تا با اجرای یک فیس لیفت اساسی، خودرو ملی خود را زیباتر و مشتری‌پسندتر از گذشته جلوه دهد. حاصل چنین پروژه‌ای ساینا بود که به جرات می‌توانیم آن را خودرویی زیباتر از تیبا قلمداد کنیم.

ساینا محصولی اقتصادی از سایپا است که با هدف فروش گسترده در بین اقشار جامعه طراحی شده است. ساینا می‌تواند خودرو خانواده‌ای با سطح درآمد پایین باشد یا آن‌که به عنوان خودرو دوم یک خانواده با سطح درآمد بالا ایفای نقش کند. به واسطه جدید بودن ساینا و طراحی ظاهری بسیار بهتر آن نسبت به تیبا، استقبال از ساینا در بین جوانان نیز چشمگیر است.

با وجود تغییرات گسترده در ظاهر خارجی ساینا که این خودرو را شبیه به تویوتا یاریس کرده‌اند، نمای داخلی ساینا تحولات چندانی را تجربه نکرده و تنها قسمت میانی داشبورد ساینا نسبت به تیبا تفاوت اساسی دارد. در قسمت قوای فنی نیز هیچ تغییری رخ نداده و پیشرانه M15 به همراه گیربکس پنج سرعته دستی وظیفه به حرکت درآوردن ساینا را برعهده دارند.

تولید ساینا از سال 1395 در سایپا آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. در این دوران نسخه‌های مختلفی از ساینا به بازار عرضه شدند و حتی در بازه کوتاهی شاهد ارائه ساینا اتوماتیک نیز بودیم. پژو 405، سمند و تیبا اصلی‌ترین رقبای ساینا در بازار خودرو ایران هستند. در ادامه مطلب به بررسی مزایا و معایب ساینا به عنوان خودرویی اقتصادی و پرفروش خواهیم پرداخت و با این خودرو بیشتر آشنا خواهیم شد. پس با خودروبانک همراه باشید.

مزیت اول، کابین جادار
ساینا یک خودرو کوچک اقتصادی است که برای مصارف مختلفی تولید شده است. همان‌طور که انتظار می‌رفت، ساینا پس از عرضه به خودرویی محبوب برای استفاده خانواده‌ها و تاکسی‌های حمل مسافر درون شهری تبدیل شد. در این گونه خودروها کابین جادار و راحت برای سرنشین حرف اول را می‌زند و خوشبختانه ساینا در این قسمت می‌تواند نمرات قبولی را کسب کند.

در مقایسه با خودرویی مانند پژو 206 تیپ 2، کابین ساینا بسیار جادار است و یک صندوق عقب نیز آمده قرار دادن وسایل و بارهای سرنشینان خواهد بود. طبیعی است که در شرایط فعلی بازار، خرید ساینا به عنوان خودرویی خانوادگی یک گزینه منطقی محسوب می‌شود.

مزیت دوم، بهبود ایمنی
یکی از معایب اصلی پراید که همواره از سوی منتقدین مطرح می‌شد، ایمنی پایین این خودرو در تصادفات بود که هرساله جان بسیاری از هموطنان ما را به خطر می‌انداخت. به همین دلیل سایپا سعی کرد در نسخه‌های مشتق شده از پراید یعنی ساینا و تیبا، ایمنی خودرو را اندکی افزایش دهد.

در ساینا با استفاده از پنل‌های مقاوم‌تر، کیسه‌های هوا و سیستم ترمز قوی‌تر نسبت به محصولات خانواده پراید، با ایمنی بهتری مواجه هستیم. البته نباید فراموش کرد که همچنان ساینا خودرویی کاملا ایمن نیست و هنگام رانندگی با ساینا در معابر درون شهری و برون شهری، بایستی جوانب احتیاط را رعایت کرد.

عیب اول، کیفیت ساخت
ساینا خودرویی اقتصادی است که در تیراژ گسترده و با قیمت نسبتا پایین به تولید می‌رسد. به همین دلیل تمام تلاش خودروساز در این شرایط افزایش تیراژ تولید و کاهش قیمت تمام شده هر دستگاه ساینا است. نتیجه آن نیز کیفیت ساخت نه چندان قابل قبول ساینا بوده که در زمان کوتاهی خود را به نمایش می گذارد.

به همین دلیل سوختن سنسورها و فیوزها، وارد شدن آسیب به قطعات داخلی موتور یا ترک برداشتن ساینا موضوعی قابل انتظار در ساینا خواهد بود. بنابراین لازم است تا پس از خرید ساینا دقتی دوچندان را برای نگهداری خودرو صرف کنید تا درگیر هزینه‌های مربوط به تعمیر و نگهداری خودرو نشوید.

عیب دوم، قوای فنی نه چندان به روز
با وجود آن‌که سایپا اعتقاد دارد ساینا محصولی کاملا جدید است اما قوای فنی این خودرو شباهت‌های انکارناپذیری به یکدیگر دارند و در حقیقت کاملا یکسان هستند. موتور هشت سوپاپه M15 با حجم 1.5 لیتر راندمان چندان مناسبی را ارائه نمی‌دهد و مصرف سوخت آن نیز در مقایسه با دیگر خودروهای همر‌ده چندان اقتصادی نیست. به همین دلیل بسیاری اعتقاد دارند خرید ساینا توجیه اقتصادی ندارد، چرا که با مبلغی کمتر می‌توانند تیبا را خریداری کنند. خودرویی که از نظر فنی کاملا با ساینا شباهت دارد و از نظر امکانات رفاهی نیز فاصله چندانی میان تیبا و ساینا حس نمی‌شود.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :