چه حجمی از یخ‌های زمین بر اثر گرمایش آب شده‌اند؟

کد مطلب 3137 1399-06-16 11:00
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

مجله ایلیاد/ بر اساس گزارش جدیدی که در مجله‌ی The Cryosphere منتشر شده است، بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۷ حدود ۳۱ تریلیون تُن از لایه‌های یخی موجود در یخچال‌های طبیعی و کوه‌های زمین، آب شده است. نویسندگان گزارش موجود، میزان این آب شدن را سرسام‌آور خوانده‌اند و هشدار داده‌اند که اگر آب شدن یخ‌ها با همین منوال ادامه پیدا کند، می‌تواند سطح دریاها را به شدت افزایش دهد
مجله ایلیاد/ بر اساس گزارش جدیدی که در مجله‌ی The Cryosphere منتشر شده است، بین سال‌های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۷ حدود ۳۱ تریلیون تُن از لایه‌های یخی موجود در یخچال‌های طبیعی و کوه‌های زمین، آب شده است. نویسندگان گزارش موجود، میزان این آب شدن را سرسام‌آور خوانده‌اند و هشدار داده‌اند که اگر آب شدن یخ‌ها با همین منوال ادامه پیدا کند، می‌تواند سطح دریاها را به شدت افزایش دهد.

محققین کالج دانشگاهی لندن، دانشگاه لیدز و ادینبرو با مطالعه‌ی داده‌های ماهواره‌ای به بررسی تغییرات رخ داده در پوشش یخی مناطق مختلف زمین طی دهه‌های گذشته پرداخته‌اند. «اندرو شپرد» به‌عنوان نویسنده‌ی اصلی گزارش، چنین گفته است: «در مطالعات قبلی محققین تنها نواحی خاصی مانند سرزمین شمالگان و یا گرینلند را مورد مطالعه قرار داده بودند، ولی ما برای اولین بار همه‌ی پوشش یخی زمین را بررسی کردیم.»

محققین خودشان نیز نمی‌دانستند عمق فاجعه‌ای که از آن پرده برمی‌دارند تا چه حد است و از نتیجه‌ی مطالعات خود شوکه شدند. آن‌ها دریافتند که نرخ از دست رفتن یخ از سال‌های ۱۹۹۰ تا کنون، ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده است و از سالانه ۰.۸ تریلیون تُن یخ به سالانه ۱.۲ تریلیون تُن رسیده است. مطالعه‌ی انجام شده بر روی داده‌های ۲۳ ساله نشان داده است که تنها در سرزمین شمالگان، در این مدت زمان نسبتاً کوتاه ۷.۶ تریلیون تُن یخ از دست رفته است و لایه‌های یخی روی دریاهای سرزمین جنوبگان نیز در این مدت ۶.۵ تریلیون تُن از ذخایر یخی خود را از دست داده‌اند و یخ‌های زمینی این ناحیه نیز ۲.۵ تریلیون تُن از ذخایرشان کم شده است. گرینلند نیز به تنهایی ۳.۸ تریلیون تُن از یخ خود را از دست داده است.

تصورها بر این است که این میزان از دست دادن یخ اغلب به خاطر بالا رفتن دمای هوا اتفاق افتاده است، ولی محققین می‌دانند که افزایش دمای آب اقیانوس‌ها نیز در این فرآیند تاثیر داشته است. در مجموع محققین اذعان دارند که به‌طور حتم از دست رفتن ذخایر یخ سیاره‌ی زمین در اثر گرمایش جهانی صورت گرفته است.

زمانی که یخ‌های روی سطح زمین از بین می‌روند و خاک آن پدیدار می‌شود، توانایی زمین در منعکس کردن نور خورشید به فضای اطراف کمتر می‌شود و اشعه‌های خورشید تا حدود زیادی جذب می‌شوند و گرمایش بیشتر سیاره‌ی زمین را رقم می‌زنند. محققین محاسبه کرده‌اند که آب شدن یخ‌های سطحی زمین طی ۲۳ سال گذشته باعث افزایش ۳۵ میلیمتری سطح دریاها شده است.
 
شاید لازم است بدانیم که افزوده شدن هر سانتی‌متر به سطح آب دریاها، باعث می‌شود یک میلیون نفر مجبور به عوض کردن مکان زندگی خود شوند. شرایط زمین وخیم است و اقدامات اورژانسی می‌طلبد.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :