خودروسازان داخلی به لحاظ تولید، چگونه عمل کرده‌اند؟

کد مطلب 3355 1399-06-17 15:08
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

ایسنا/ براساس آمار، تولید خودروی کشور در بخش سواری از ابتدای سال جاری با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است که دراین راستا ایران‌خودرو طی پنج ماهه ابتدایی سال جاری افزایش ۳۹ درصدی در تیراژ تولید خود رقم زده و سایپا نیز علاوه بر افزایش تیراژ محصولات داخلی، تیراژ مونتاژی‌ها را کاهش داده است.

براساس آمار تفکیکی ارائه شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور، تولید خودروهای سواری در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با افزایش حدود ۲۰ درصدی همراه شده است که در این میان گروه صنعتی ایران‌خودرو با افزایش حدود ۳۹ درصدی در تیراژ تولید سواری، بیش از هفت درصد سهم بازار خود را افزایش داده است و گروه خودروسازی سایپا نیز از ابتدای سال جاری تا دهه اول شهریورماه با تجاری‌سازی بیش از ۱۷۶ هزار دستگاه، افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ایجاد کرده است
ایسنا/ براساس آمار، تولید خودروی کشور در بخش سواری از ابتدای سال جاری با افزایش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده است که دراین راستا ایران‌خودرو طی پنج ماهه ابتدایی سال جاری افزایش ۳۹ درصدی در تیراژ تولید خود رقم زده و سایپا نیز علاوه بر افزایش تیراژ محصولات داخلی، تیراژ مونتاژی‌ها را کاهش داده است.

براساس آمار تفکیکی ارائه شده توسط دو خودروساز بزرگ کشور، تولید خودروهای سواری در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با افزایش حدود ۲۰ درصدی همراه شده است که در این میان گروه صنعتی ایران‌خودرو با افزایش حدود ۳۹ درصدی در تیراژ تولید سواری، بیش از هفت درصد سهم بازار خود را افزایش داده است و گروه خودروسازی سایپا نیز از ابتدای سال جاری تا دهه اول شهریورماه با تجاری‌سازی بیش از ۱۷۶ هزار دستگاه، افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته ایجاد کرده است.

براساس آمار، طی پنج ماهه ابتدایی سال ۹۹، ایران خودرو موفق شده است که ۱۸۸ هزار و ۲۲۳ دستگاه خودروی سواری تولید کند. این خودروساز درحال حاضر ۵۴ درصد سهم بازار خودروی سواری کشور را در اختیار دارد. همچنین در بخش خودروهای تجاری و سنگین نیز توانسته در همین بازه زمانی افزایش حدود ۱۷۱ درصدی در تیراژ تولید و ۱۰.۵ درصدی در سهم بازار این بخش را به ثبت برساند.

در مجموع این خودروساز داخلی در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با افزایش ۴۰ درصدی، تیراژ تولید در دو بخش سواری و تجاری را به ۱۹۲ هزار دستگاه رسانده است.
 همچنین گروه خودروسازی سایپا نیز با تولید ۱۷۶ هزار و ۴۰۵ دستگاه خودروسواری و تجاری از ابتدای سال ۹۹ تا پایان روز دهم شهریورماه، تیراژ تولید محصولات خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داده است.

طبق آمار دو شرکت زامیاد و سایپادیزل که تولید کننده محصولات تجاری گروه خودروسازی سایپا به شمار می آیند، در این ۱۶۵ روز (از ابتدای سال ۹۹ تا پایان روز ۱۰ شهریورماه)،   ۱۳ هزار و ۸۵۰ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که در حدود ۱۷۰۰ دستگاه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است.

 بررسی تولیدات سایپا تا دهم شهریورماه امسال نشان از کاهش تولید محصولات مونتاژی و جایگزین شدن آن‌ها با محصولات داخلی این خودروساز دارد. تیراژ تولید خودروهای CKD که محصولات مشترک با خودروسازان خارجی بوده است، از ابتدای سال ۹۸ تا  دهم شهریور ماه سال گذشته، بیش از ۹ هزار و ۸۹۰ دستگاه بوده که در مدت مشابه سال ۹۹ به ۴ هزار و ۷۸۸ خودرو رسیده است

از سوی دیگر این کاهش تولید با افزایش پنج هزار خودرو از محصولات خانواده X۱۰۰ و X۲۰۰ سایپا پوشش داده شده است. ضمن اینکه در مدت زمان منظور در بررسی آمار، بیش از ۱۵۷ هزار دستگاه محصولات خانواده X۱۰۰ و X۲۰۰  شامل پراید، تیبا، ساینا و کوییک تولید شده است.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :