ایران در جمع ۶ کشور برتر دنیا در "فناوری کوانتومی" قرار گرفت

کد مطلب 27126 1399-11-08 15:48
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ایران در جمع ۶ کشور برتر دنیا در "فناوری کوانتومی" قرار گرفت


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ سومین آزمایش انتقال اطلاعات به روش کوانتومی بین برج میلاد و سازمان انرژی اتمی انجام شد که در این روش، از ارتباط "کوانتومی" مبتنی بر درهم‌تنیدگی، برای انتقال رمزگذاری‌شده اطلاعات استفاده شده است.
"کوانتوم" انقلاب دوم فناوری است، دستاوردی که برای تعریف آن شاید سیب نیوتن که روزی برای اثبات جاذبه به کار رفت، بهترین ابزار مثال‌زدنی باشد.
در هم‌تنیدگی فوتون‌ها، کلید ورود به فناوری کوانتوم است که بعد از 2 سال تحقیقات پایه در سازمان انرژی اتمی در خرداد سال 1397 به مرحله اجرایی رسید و از آن رونمایی شد؛ از فناوری کوانتوم در حوزه انتقال امن اطلاعات، استفاده گسترده می‌شود و امکان ارسال اطلاعات رمزنگاری شده کوانتومی، در لحظه را فراهم می‌کند.
بعد از انجام آزمایش درهم‌تنیدگی در سال 1397، انتقال داده در فواصل 2 متری و 300 متری انجام شد و این فرایند دیروز میان سازمان انرژی اتمی و برج میلاد در فاصله 1650 متری انجام شده است؛ ساخت رایانه‌های کوانتومی، ساعت اتمی، تشخیص به‌موقع بیماری‌های سرطانی و ماهواره و رادارهای کوانتومی از جمله دستاوردهای مهم حاصل‌شده از این فناوری جدید است.
وجود زیرساخت مناسب و برنامه‌ریزی به‌موقع سبب شد تا ایران با فاصله کوتاهی از کشورهای پیشرو در جهان، به این فناوری دست یابد و امروز ایران جزو 6 کشور صاحب این فناوری است؛ از کوانتوم به عنوان انقلاب دوم فناوری در جهان نام برده می‌شود و این دانش در ایران با تلاش متخصصان ایرانی و با استفاده از تجهیزات کاملاً بومی بدست آمده است.
علی اکبر صالحی؛ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در همین زمینه اظهار کرد: در سال‌های گذشته 50 یا 100 فوتون در ثانیه می‌توانستیم تولید کنیم که یک سال بعد این تعداد به 1 میلیون رسید؛ ما فوتون‌های درهم‌تنیده را تولید کرده و به 2 مقصد می‌فرستیم  که آنها کلید رمزشده در درون خود دارند و بعد از آن، این 2 مقصد، تلفنی با یکدیگر تماس گرفته و اطلاعات رمز‌شده بین خود تبادل می‌کنند و کسی دیگر نمی‌تواند اطلاعات را کشف کند.
صالحی ادامه داد: طبق برنامه‌ای که دوستان تعیین کردند، امیدواریم تابستان آینده بین برج میلاد و برج آزادی که حدود 7 کیلومتر است این کار مهم انجام شود و بعد با پهباد و بالن این کار را انجام دهیم و به ارتفاعات بالاتر رفته و برای سوار کردن تجهیزات بر روی ماهواره آماده شویم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه اخیراً در ایران سلول‌های سرطانی را توانسته‌ایم از طریق این روش تشخیص بدهیم، خاطرنشان کرد: در این روش، فوتون‌ها را به داخل می‌فرستیم که در آنجا تغییر می‌کند و با تغییر فوتون اول، فوتون دوم نیز متوجه این تغییر می‌شود که این پیشرفته‌ترین نوع تصویربرداری است.
وی تصریح کرد: این یک حرکت ماندگار در ایران است و قرن بیست و یکم، قرن فناوری کوانتومی است؛ فناوری که با انتقال عکس شهدای انرژی هسته‌ای و علمی کشور و حاج قاسم سلیمانی آغاز شد و پیام اقتدار ایران را رساتر به گوش جهان رسانده است.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
اجرای سومین آزمایش مهم انتقال اطلاعات به روش کوانتومی در برج میلاددستاوردی بکر از شرکت‌های دانش‌بنیان‌‌ ‌/ مکمل بهبود سندروم متابولیک در مشهد تولید شد


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :