احتمال زیاد مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد معتاد

کد مطلب 3624 1399-06-18 17:12
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه

ایسنا/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: افرادی که اعتیاد دارند احتمال مرگ و میر و عوارض شدید ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در آنها زیاد است که نمونه آن را در استان داشته ایم.

دکتر "سید وحید احمدی‌طباطبایی" درباره مقاله‌ چاپ شده توسط یکی از اعضای دانشگاه علوم پزشکی بم با موضوع ارتباط تریاک با کرونا، گفت: این مقاله ارزش علمی ندارد و مقاله تحت عنوان نامه به سردبیر یک روزنامه داده شده و در این خصوص هیچ پژوهش علمی صورت نگرفته است
ایسنا/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: افرادی که اعتیاد دارند احتمال مرگ و میر و عوارض شدید ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در آنها زیاد است که نمونه آن را در استان داشته ایم.

دکتر "سید وحید احمدی‌طباطبایی" درباره مقاله‌ چاپ شده توسط یکی از اعضای دانشگاه علوم پزشکی بم با موضوع ارتباط تریاک با کرونا، گفت: این مقاله ارزش علمی ندارد و مقاله تحت عنوان نامه به سردبیر یک روزنامه داده شده و در این خصوص هیچ پژوهش علمی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: هجمه‌های زیادی علیه این مقاله بوده و اگر به سابقه علمی نویسندگان این مقاله توجه کنید در می‌یابید درجه علمی آنها پایین بوده و مطالب این مقاله به هیچ وجه مورد تایید نیست.

احمدی طباطبایی در مورد ارتباط کرونا و تریاک گفت: افرادی که اعتیاد دارند احتمال مرگ و میر و عوارض شدید ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در آنها زیاد است که نمونه آن را در استان داشته ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در باره اینکه چرا استان کرمان از وضعیت قرمز کرونایی خارج نمی‌شود؟ عنوان کرد: هنوز تعداد موارد بستری در استان تا حدودی بالاست. طبق شاخص های اپیدمیولوژی باید به ازای هر ۱۰۰ هزار جمعیت کمتر از ۳ مورد بستری ناشی از کووید ۱۹ وجود داشته باشد تا استان از وضعیت قرمز کرونایی خارج شود که هنوز این اتفاق برای استان کرمان رخ نداده است.

وی در مورد اینکه باتوجه به عزاداری‌ها، سفرهای رخ داده در تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی و بازگشایی مدارس آیا پیک جدیدی در راه داریم؟ تصریح کرد: خوشبختانه در کرمان تا این لحظه پیک آنچنانی نداشتیم و موارد ابتلا نیز در حاضر روند نزولی پیدا کرده است، اما هنوز برای قضاوت تاثیرات بازگشایی مدارس و مراسم های عزاداری زود است زیرا از بازگشایی مدارس که چند روزی بیشتر نگذشته و دو یا سه هفته بعد از عزاداری‌ها نیز مشخص خواهد شد که چه وضعی پیش آمده اما در حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد از مراسم عزاداری‌ها در کرمان پروتکل‌های بهداشتی رعایت شده بود.

طباطبایی در ادامه به بازگشایی مدارس و ابتلای کودکان به کووید ۱۹ سخن به میان آورد و اظهار کرد: بار ویروسی در کودکان کمتر است و احتمال انتقال در بچه‌ها مقداری کمتر از افراد بزرگسال است اما در عین حال باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کرد و توصیه اکید می شود والدین نحوه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی را حتما به فرزندانشان آموزش دهند.این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :