راز تغییر سریع و بی‌وقفه دنده‌های خودروی زنوو  چیست؟ + عکس

کد مطلب 1028 1399-05-14 17:58
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
راز تغییر سریع و بی‌وقفه دنده‌های خودروی زنوو  چیست؟ + عکس فناوریزنوو یکی دیگر از سازندگان ابرخودرو است که زمان بیشتری را صرف جستجوی راه‌های بهتر انجام دادن یک سیستم قدیمی می‌کند. ابرخودرو جدید آن با نام TSR-S، توان بالایی دارد و 1177 اسب بخار را به یک جعبه دنده 7 سرعته دو کلاچه دستی منتقل می‌کند. این جعبه دنده به خصوص که با نام Dog Box شناخته می‌شود با سایر جعبه دنده‌ها متفاوت بوده و از سیستم مورد استفاده در خودروهای مسابقه‌ای بهره می‌برد که امکان تعویض دنده‌ها بدون همگام سازی معمول و سریعتر را برای خودرو فراهم می‌آورد. 


بیشتر جعبه دنده‌ها صرف نظر از تبدیل گشتاور اتوماتیک و CVT، ساختار و عملکردی یکسان و مشابه دارند و انتخاب دنده معمولا بستگی به آزاد چرخیدن آن دارد و با استفاده از کلاچ موقتا ارتباط موتور با شفت قطع می‌شود. در جعبه دنده‌های ترتیبی با استفاده از اتصالاتی موسوم به دندانه سگی، ارتباط بین موتور با شفت قطع می‌شود.
شفت و کلاچ سگی معمولا در سرعت‌های بالاتری می‌چرخند و هنگام تعویض دنده، صدای زیاد و گوش خراشی تولید می‌شود که باعث شده از این مدل جعبه دنده در خودروهای مسابقه‌ای و جاده‌ای استفاده نشود. هرچند که یک راننده ماهر می‌تواند با تعویض دقیق دنده جلوی ایجاد این صدای ناخوشایند را بگیرد. 

در این جعبه دنده جدید، زنوو از یک گیربکس 7 سرعته دستی با تعویض اتومات همراه با همگام سازی استفاده کرده که باعث شده تا سرعت تغییر دنده افزایش یابد.
زنوو برای بهبود زمان تعویض دنده، از حسگرهای Hall-Effect (حسگرهای الکتریکی) استفاده کرده تا میزان سرعت چرخش شفت را در کمتر از یک دور در دقیقه اندازه گیری کند.
این سیستم با استفاده از نرم افزار مخصوص اجازه می‌دهد تا بدون دخالت کلاچ و همگام سازی معمول مورد استفاده در خودروها، دنده‌ها را به بهترین شکل تعویض کرد. 
autocar.co.uk
۲۱۲۱


راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟راز تغییر سریع دنده‌های زنوو  چیست؟


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :