کشف ۱۰۰۰۰۰ سیاره فراخورشیدی با تلسکوپ جدید ناسا

کد مطلب 36305 1400-01-16 10:25
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
کشف ۱۰۰۰۰۰ سیاره فراخورشیدی با تلسکوپ جدید ناسا


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ در دهه‌های گذشته تلسکوپ‌ها هزاران سیاره در خارج از منظومه شمسی را کشف کرده‌اند که سیارات فراخورشیدی نیز نامیده می‌شوند و یک نگاه اجمالی به دنیاهای فراتر از جهان کنونی ما را دارند اما دانشمندان معتقدند نسل بعدی تلسکوپ‌ها از جمله تلسکوپ فضایی "نانسی گریس رومن" قادر به کشف هزاران سیاره فراخورشیدی هستند.
"رومن" برای یافتن سیارات جدید، از روشی به نام میکرولنز استفاده می‌کند که این کار با مشاهده تعداد زیادی از ستاره‌ها و تماشای مدتی که یک ستاره از منظر و نگاه ما در زمین از مقابل یکدیگر عبور می‌کند، کار می‌کند.
تلسکوپ فضایی "رومن" از فاصله حدود 1.5 میلیون کیلومتری زمین و در جهت مخالف با خورشید به رصد خواهد پرداخت و شکل بشکه‌ای "رومن" به جلوگیری از نور و اختلال ناخواسته خورشید، زمین و ماه کمک می‌کند و مکان دور فضاپیما نسبت به زمین، به خنک نگه داشتن ابزار آن کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که قادر به تشخیص سیگنال‌های مادون قرمز ضعیف نیز است؛ یک مقاله تحقیقی از مونت استاد فیزیک نجوم استاد دانشگاه نیو‌ساوت‌ولز در سیدنی استرالیا تخمین زده است که با استفاده از روش میکرولنز، تلکسوپ رومن می‌تواند 100000 سیاره را کشف کند. 
ناسا به احترام "نانسی گریس رومن"، اولین مدیر ستاره‌شناسی زن ناسا که راه را برای ساخت و توسعه تلسکوپ‌های فضایی هموار کرد و به "مادر هابل" معروف است، نام تلسکوپ فضایی نسل بعدی خود که اکنون در دست ساخت است را به نام او نامگذاری کرده است.
نام این تلسکوپ ابتدا "ماموریت مشترک انرژی تاریک" (JDEM) بود که سپس به "نقشه برداری میدان باز فروسرخ" (WFIRST) تغییر نام داد و در نهایت به افتخار "نانسی گریس رومن"به نام وی زده شد؛ "تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن" یا به طور خلاصه "تلسکوپ فضایی رومن" قرار است در اواسط دهه 2020 یعنی سال 2025 پرتاب شود. این تلسکوپ اسرار دیرینه نجومی مانند نیروی پشت انبساط جهان و جستجوی سیارات دوردست فراتر از منظومه شمسی را بررسی خواهد کرد.
تلسکوپ فضایی "نانسی گریس رومن" در مرکز پروازهای فضایی گادارد ناسا با مشارکت آزمایشگاه پیشران جت ناسا(JPL) و موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) و "IPAC" در پاسادنای کالیفرنیا، موسسه علوم تلسکوپ فضایی در بالتیمور و یک تیم علمی متشکل از دانشمندان موسسات تحقیقاتی در سراسر ایالات متحده اداره می‌شود.
"بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان" در چین به روی دانشمندان باز می‌شود + تصاویرتصاویر ناسا از تغییرات فصلی "زحل" دومین سیاره بزرگ منظومه خورشیدی


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :