طرح "جهش تولید دانش‌بنیان" تحولی عظیم در عرصه علم و فناوری/ چرا دولت مخالفت است؟!

کد مطلب 36625 1400-01-18 12:34
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
طرح "جهش تولید دانش‌بنیان" تحولی عظیم در عرصه علم و فناوری/ چرا دولت مخالفت است؟!


- اخبار اجتماعی - حجت‌الاسلام "احمدحسین فلاحی" سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم درباره تصویب کلیات طرح جامع "جهش تولید دانش‌بنیان" اظهار کرد: تمامی موارد این طرح در راستای تسهیل‌گری و رفع موانع است و در مسیر صادرات و واردات، راه به‌صورت کامل هموار شده است و دانش‌بنیان‌ها با این قانون می‌توانند مسیر خود را به راحتی طی کنند.
وی با بیان اینکه کمیسیون اصلی این طرح، کمیسیون آموزش است، تصریح کرد: طرح جهش تولید دانش‌بنیان از ابتدای شروع مجلس توسط دکتر دهنوی ارائه و اعلام وصول شد و بعد هم به کمیسیون صنایع رفت اما در آنجا اعلام شد که کمیسیون اصلی این طرح، کمیسیون آموزش مجلس است و بعد از آن به کمیسیون آموزش ارجاع داده شد و در این کمیسیون بیش از 4 هفته بر روی آن زمان گذاشته شده است.
فلاحی ادامه داد:‌ پارک‌های علم و فناوری، معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، مرکز پژوهش‌های مجلس و ... در بررسی مواد این طرح حضور داشتند ضمن اینکه دکتر اختیاری نماینده مردم یزد نیز که خود از بنیانگذاران پارک‌های علم و فناوری در کشور است در روند بررسی این طرح، در کمیسیون حضور داشته است.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روح این طرح "مانع‌زدایی" است، تصریح کرد: در هفته‌های گذشته، زمان زیادی بر روی طرح‌های این مواد گذاشته شد که در نهایت به 16 ماده رسیدیم و تمام تلاشمان این است که بحث مانع‌زدایی که شعار امسال است در این طرح رعایت شود و در واقع مواد این طرح همگی در راستای تسهیل‌گری‌ برای مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری است تا دانش‌بنیان‌ها بتوانند به راحتی در این مسیر قدم بگذارند.
وی با اشاره به موضوع دو شوری بودن این طرح خاطرنشان کرد: در ابتدا، اولویت این طرح، به تصویب مجلس رسید و بعد از آن به عنوان دو شوری بودن رای گرفت که مجدداً در کمیسیون به آن پرداخته شود؛ ما مجدداً صاحب‌نظران و کمیته‌های علمی قوی را دعوت خواهیم کرد تا با تدوین یک قانون قوی، انشالله تحولی در عرصه علم و فناوری به وجود بیاید.
فلاحی با اشاره به مخالفت دولت با این طرح گفت: طرح جهش تولید دانش‌بنیان در ابتدای ارائه، توسط بیش از 10 الی 15 وزارتخانه پشتیبانی شده بود اما دولت با آن مخالف است؛ دولت مدعیست که علت مخالفتش، کاهش اختیارات وزارت علوم است! در واقع دولت می‌گوید نباید اختیارات وزارت علوم به معاونت علمی و فناوری  ریاست جمهوری محول شود چراکه معاونت علمی ارگانی است که هر لحظه ممکن است منحل شده و بعد از آن متولی نخواهد داشت اما وزارت علوم سرجایش خواهد ماند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ دولت به غیر از این مورد، در باقی مواد، مشکلی با این طرح ندارد و در جلسات نیز همین موضوع را مطرح می‌کردند؛ با توجه به موضوع دانشگاه‌های نسل چهارم، درست است که وزارت علوم متولی آنها است اما معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به وزارت علوم بیشتر پای کار است و گیر و دارش نیز کمتر است؛ یک اشکال دیگری را نیز که  بعضی دوستان مطرح می‌کردند این بود که در معاونت علمی امکان سؤال و بازخواست وجود ندارد اما در وزارت علوم امکان سؤال و بازخواست وجود دارد!
تصویب قاطع کلیات طرح "جهش تولید دانش‌بنیان"/ دولت: "ما مخالفیم!"تأکید معاون رئیس‌جمهور بر حضور بخش خصوصی در حوزه‌های دانش‌بنیان


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :