مجهز شدن ۱۰۰ هزار روستای چین به پروژه برق فتوولتائیک خورشیدی

کد مطلب 36673 1400-01-18 16:53
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مجهز شدن ۱۰۰ هزار روستای چین به پروژه برق فتوولتائیک خورشیدی


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ براساس یک مقاله‌ مهمی که توسط دفتر اطلاع‌رسانی شورای دولتی چین در روز سه‌شنبه منتشر شده است، پروژه برق فتوولتائیک خورشیدی (PV) یکی از مهم‌ترین برنامه‌های هدفمند کاهش فقر در چین است که در این راستا نقش مهمی را ایفا می‌کند.
فتوولتائیک (Photovoltaics) یا به اختصار PV، فناوری تبدیل (انرژی) نور به الکتریسیته از راه استفاده از نیم‌رساناهایی است که ویژگی اثر فوتوولتائیک دارند؛ پدیده‌ای که در زمینه‌های فوتوشیمی، فیزیک و الکتروشیمی مورد استفاده و بررسی است.
یک سامانه فتوولتائیک با به‌کارگیری پانل‌های خورشیدی که هرکدامشان را شماری از سلول‌های خورشیدی تشکیل می‌دهد، توان الکتریکی تولید می‌کند؛ یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی می‌باشد که در این روش با به‌کارگیری سلول‌های خورشیدی، تولید مستقیم الکتریسیته از تابش خورشید امکان‌پذیر می‌شود.
دولت چین در مناطقِ با منابع خورشیدی مناسب، بودجه احداث نیروگاه‌های PV را تامین کرده است که عمدتاً در مکان‌های مربوط به روستاهای محلی است و درآمد حاصل از این نیروگاه‌ها نیز صرفاً رفع فقر می‌شود؛ 100 هزار روستا تا پایان سال 2020 در سراسر چین نیروگاه‌های PV را نصب کرده‌اند که در مجموع 18.65 میلیون کیلووات برق تولید می‌کنند و درآمد سالانه متوسط 200 هزار یوان و در حدود 30 هزار دلار برای هر روستا را به دنبال دارد.
از درآمد حاصله برای ایجاد مشاغل رفاه عمومی، تامین بودجه برنامه‌های کوچک رفاه عمومی و ارائه پاداش و یارانه اندک استفاده شده است؛ کاهش فقر از طریق انرژی خورشیدی در ایجاد توانایی برای توسعه مستقل در مناطق فقیرنشین، کمک به مناطق مستضعف و افراد برای یافتن شغل‌های محلی بسیار مهم  و تاثیرگذار بوده است.
یک نیروگاه فتوولتائیک در پارک توسعه صنعتی سبز در استان چینگهای، شمال غربی چین
از سال 2014 کشور چین برنامه‌های مربوطه را تدوین کرده است و سیاست‌های مالی و قیمت‌گذاری را نیز  اعلام کرده است در ادامه با تقویت شبکه‌های برق و خدمات بهره‌برداری، پروژه‌های مختلف کاهش فقرِ PV خورشیدی را که توسط دولت تامین‌ می‌شود و توسط شرکت‌های کمک‌کننده اجرا می‌شود را ترویج می‌کند؛ استان چینگهای یکی از بهترین نمونه‌ها در کشور چین است که در آن روستاهای فقیرنشین با راه‌اندازی پروژه‌های انرژی خورشیدی از فقر خارج شده‌اند.
دهکده Yangjiashan در منطقه Ledu در شهر هایدونگ استان چینگهای بیش از 100 صفحه خورشیدی در بالای کوه‌ها برای تولید برق نصب کرده است. این پانل‌ها در ژوئن سال گذشته با یک شبکه برق ترکیب شده‌اند. این با مساحت 66.7 هکتار یکی از 31 پروژه‌ای است که به روستاها کمک می‌کند تا با استفاده از فتوولتائیک، فقر را از بین ببرند.
پروژه‌های کاهش فقر انرژی خورشید چینگهای دارای ظرفیت نصب شده 730 هزار کیلووات فتوولتائیک است و انتظار می‌رود  570 میلیون یوان سرمایه تولید کند. حدود 283 هزار نفر از روستاییان فقیر که 52.5 درصد از کل جمعیت محروم استان را تشکیل می‌دهد، از این پروژه‌ها بهره‌مند می‌شوند.
"گوگل، بی‌ام‌و، ولوو و سامسونگ" استخراج فلزات از اعماق دریا را متوقف می‌کنند!گزارش/ "اینترنت اشیا" چگونه زندگی مردم را متحول می‌کند؟/ آخرین وضعیت اینترنت اشیا در ایران


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :