عروس دریایی کنترل شونده

کد مطلب 1421 1399-05-15 00:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عروس دریایی کنترل شونده فناوریدانشمندان عروس دریایی بیونیکی (دارای اعضای مصنوعی به خصوص الکتریکی) ساخته و تمامی حرکات آن را به طور موفقیت آمیزی کنترل کردند.  


محققان با تحت کنترل گرفتن مصنوعی و کاشت ایمپلنت‌های میکرو الکتریک توانستند سرعت شنا کردن نوعی از عروس دریایی به نام Aurelia Aurita را تا ۳ برابر افزایش دهند. همچنین آن‌ها این دستاورد را با اضافه کردن کمی قدرت و دو برابر کردن نیروی متابولیکی خود حیوان انجام دادند.  
نویسندگان مقاله می‌گویند، این ربات بیوهیبرید ۱۰ تا ۱۰۰۰ برابر از نیروی خارجی کمتری نسبت به سایر ربات‌های آبزی بهره می‌برد.  
عروس‌های دریایی معمولا به دلیل قابلیت شنا کردن بالا بسیار مشهور هستند و از هر ماشینی که تا به حال انسان ساخته است بهتر عمل می‌کند. بنابراین، این ویژگی آن‌ها را به یک گزینه کم هزینه برای حمل و نقل تبدیل می‌کند. در حالی که بسیاری از وسایل نقلیه زیرآبی می‌توانند سریع‌تر از عروس دریایی حرکت کنند، اما تاکنون ربات‌هایی که سعی در تقلید از رفتار عروس دریایی داشته‌اند، نیاز به انرژی و منبع تغذیه بیشتری نیز داشته‌اند.  
از طرف دیگر، موجودات واقعی می‌توانند آهسته و پایدار حرکت کنند و همچنین دارای قابل خود درمانی هستند. اگر بتوان آن‌ها را به درستی کنترل کرد، می‌توان نظارت بر اقیانوس‌ها را افزایش داد.  
از آنجا که عروس‌های دریایی می‌توانند در هر نوع آبی با درجه شوری، دما، غلظت اکسیژن و عمق متفاوت زندگی و شنا کنند، این چنین رباتهای بیو هیبریدی نیز پتانسیل مستقر شدن در همه اقیانوس‌های جهان را دارند.  

مطمئنا این امر به کنترل بسیار بیشتری نیاز دارد، اما تاکنون این تیم نشان داده که میتوانند بدون هزینه‌های گزاف، سوخت و ساز بدن و سلامتی این عروس دریایی‌ها را تقویت کنند.  
کلید اصلی در این دستاورد، استفاده از یک کنترلگر شنا قابل حمل میکروالکترونیکی است که در صورت اتصال به عروس دریایی می‌تواند امواج و پالس‌هایی ایجاد کند که باعث انقباض و تحریک عضلات شود. دانشمندان با استفاده از این فناوری می‌توانند پیشرانه عروس دریایی را تا جایی که به نقطه بهینه برسد با کمترین مصرف انرژی سرعت بخشند. آنها با این روش توانسته‌اند سرعت عروس دریایی را تا ۲.۸ برابر افزایش دهند.  
این تیم امیدوار است که این دستاورد روزی منجر به تولید وسایل نقلیه زیرآبی جدیدتر و بهتر شود که می‌توانند مدت طولانی تری را در زیر آب و در هر شرایطی بدون ایجاد اختلال سپری کنند.  
sciencealert
۲۱۲۱


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :