باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان راه‌اندازی شد

کد مطلب 44078 1400-03-11 17:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان راه‌اندازی شد


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان با هدف ارتقای جایگاه رقابتی شرکت‌های برتر فعال در این حوزه راه‌اندازی شد.
"مهدی قلعه‌نوی" رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به راه‌اندازی باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان، گفت: یکی از وظایف این مرکز، تقویت توان صادراتی و توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق از طریق ارائه خدمات متنوع است.
وی ادامه داد: تاکنون سیاست‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان از جنس ایجاد پلتفرم‌های ارائه خدمات مانند کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری و صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری بود و هر شرکت می‌توانست با توجه به نیاز و تشخیص خود از آیین‌نامه‌های موجود استفاده کند.
رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی گفت: حضور موفق شرکت‌ها در عرصه صادرات، نیاز به توسعه رویکردها و ارتقای برنامه‌های فعلی دارد؛ برنامه باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان گامی موثر در راستای اتخاذ رویکرد فعالانه و اختصاصی کردن حمایت‌ها در راستای تقویت توان صادراتی شرکت‌های برتر و منتخب خواهد بود.
وی ادامه داد: رقابت در حوزه محصولات با فناوری بالا در بازارهای بین‌المللی به‌ دلیل وجود برندهای معتبر و با سابقه، بسیار جدی و سخت است، به همین دلیل برای توسعه هرچه بیشتر صادرات محصولات با کیفیت و رقابتی، نیاز به انتخاب شرکت‌های برتر و اتخاذ راهبرد دقیق در ارائه خدمات وجود دارد.
قلعه‌نوی تصریح کرد: باشگاه سرآمدان صادرات دانش‌بنیان از طریق ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان براساس شاخص‌هایی در سه مولفه فنی، زیرساختهای شرکتی و میزان فروش داخلی و خارجی، اقدام به رتبه‌بندی و انتخاب شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی برتر کرده است و شرکت‌های صادراتی دانش‌بنیان را با توجه به نتایج ارزیابی‌ها در قالب شرکت‌های 5، 4 و 3 ستاره و مستعد تقسیم‌بندی می‎‌کند.
رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی با بیان اینکه این برنامه با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی ریاست جمهوری از یک سال قبل ارزیابی شرکت‌ها آغاز شد، خاطرنشان کرد: از جمله وظایف این باشگاه نیز شناسایی، انتخاب و توانمندسازی شرکت‌های برتر با قابلیت صادرات، انتخاب شرکت‌ها برای همراهی با مسئولان کشور در سفرهای خارجی، ایجاد کنسرسیوم‌های تخصصی شرکت‌ها، برندسازی، تضمین کیفیت، گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات و جذب مشوق‌ها و حمایت‌ها برای تسهیل فرآیندها است.
وی ادامه داد: تاکنون بیش از 1100 شرکت، ارزیابی فنی  و از میان آن‌ها 513 شرکت به صورت کامل ارزیابی شده‌اند و از این تعداد 4 شرکت در سطح 5 ستاره، 48 شرکت 4 ستاره و 227 شرکت رتبه 3 ستاره را اخذ کردند. 103 شرکت نیز جزء شرکت‌های مستعد شناسایی شدند.
رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پایان گفت: لیست سطح‌بندی شرکت‌ها به صورت دوره‌ای و براساس تلاش آنها برای ارتقای جایگاه خود به روزرسانی خواهد شد.
فعالیت 30 شرکت دانش‌بنیان در مرکز رشد دانشگاه شریف/ "بازاریابی، تجاری‌سازی و شبکه‌سازی" مهم‌ترین خدمات مرکز رشد شریفآخرین جزئیات از وضعیت دانش‌بنیان‌های کشور/ درآمد 675 هزار میلیاردی دانش‌بنیان‌ها در سال 1399


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :