ساخت نخستین داروی کنترل‌کننده کرونا توسط شرکت دانش‌بنیان ایرانی

کد مطلب 44532 1400-03-17 16:46
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ساخت نخستین داروی کنترل‌کننده کرونا توسط شرکت دانش‌بنیان ایرانی


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ داروی «سالیراویرا» به عنوان داروی کنترل‌کننده کرونا در یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس ساخته و با حضور  مصطفی قانعی، دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس رونمایی شد.
طبق توضیحات عوامل فنی این شرکت دانش‌بنیان داروی «سالیراویرا» متشکل از اسپری بینی، اسپری دهانی، قطره بخور و قرص خوراکی است و می‌تواند بیماری کرونا را در افراد مبتلا کنترل کند.
تحقیقات ابتدایی و کارآزمایی‌های این دارو انجام شده و آماده ورود به بازار است؛ اسپری بینی سالیراویرا از طریق شبکه مویرگی بینی جذب بدن می‌شود و فرآیند جذب قرص خوراکی آن از طریق سیستم گوارش انجام می‌شود.
سالیراویرا اسپری دهانی هم دارد که تأثیرگذاری آن روی حلق بیمار است و از طریق مخاط حلق جذب بدن می‌شود.
قرص از طریق سیستم گوارشی جذب و ایمنی خونی را ایجاد می کند و مانع ایجاد طوفان سایتوکاینی می‌شود، اسپری بینی ایمنی بخش‌های سینوسی و قسمتهایی که احتمال افزایش کانت ویروسی وجود دارد را پوشش دهد.
اسپری دهانی سالیراویرا یکی از فرم‌های استاندارد دارویی است که به صورت موضعی در ناحیه حلق اثر کرده و از این طریق باعث کاهش کانت وایرال ویروس کرونا در ناحیه حلقی می‌شود.
لازمه درمان با این دارو مصرف همزمان چهار فرم آن برای مدت حداقل 8 روز است و تنها با استفاده از یک فرم دارویی، نتیجه بهینه را از این دارو دریافت نخواهید کرد.
این دارو پایه گیاهی داشته و فرآیند کارآزمایی آن در بیمارستان امام خمینی تهران انجام شده‌ است. بیماران مبتلا به کرونا اغلب با استفاده از این دارو نتیجه خوبی گرفته‌اند و تا 50 درصد نیازی به بستری نداشتند.
 یکی از نکات مهم داروی سالیراویرا پیشگیری از بیماری کرونا است؛ مصرف قرص سالیراویرا به صورت روزانه یا مصرف همزمان اسپری بینی و دهانی یا مصرف روزانه بخور سالیراویرا می‌تواند موجب کاهش احتمال ابتلا به بیماری کرونا شود.
همچنین توصیه شده است که در زمان حضور در فضاهای پرخطر مانند مراکز پرجمعیت یا سیستم‌های حمل و نقل عمومی، قبل و بعد از قرارگیری در این شرایط از اسپری بینی و دهانی سالیراویرا استفاده شود. اسپری می‌تواند به صورت فیزیکی ویروس را پیش از ورود به سلول و درگیرکردن بدن مورد هدف قرار داده و غیرفعال کند.
داروی سالیراویرا اولین دارویی است که به عنوان یک اندیکاسیون چهار جزئی در جهان برای درمان بیماران کرونایی معرفی شده است.
واردات برخی واکسن‌های کرونا به ایران با وجود توقف مصرف آن در کشورهای دیگر!/ ادامه مقاومت در استفاده از طب ایرانی در درمان کروناثبت 96 کارآزمایی بالینی با رویکرد طب ایرانی در دوران کرونا/ بی‎‌توجهی ستاد مقابله با کرونا به استفاده از ظرفیت‌های داخلی در درمان کرونابیمارستان‌های خصوصی در استان مرکزی یک بخش را به چرخه درمان کرونا اضافه کنندتعداد بیماران تحت درمان کرونا در روسیه به 275 هزار نفر کاهش یافت


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :