تصویر جدید ناسا از تنها قمر سیاره مشتری در ۷۰۰ میلیون کیلومتری زمین!

کد مطلب 44721 1400-03-19 11:48
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
تصویر جدید ناسا از تنها قمر سیاره مشتری در ۷۰۰ میلیون کیلومتری زمین!


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ فضاپیمای "جونو" ناسا تصویر جالبی از قمر بزرگ سیاره مشتری "گانیمد" را ثبت کرده است؛ "گانیمد" از سیاره‌ عطارد نیز بزرگ‌تر است و تنها قمر در منظومه‌ شمسی است که "مگنتوسفر" خاص خود را دارد. مگنتوسفر منطقه‌ای حباب شکل و دارای ذرات بارداری است که این قمر را احاطه کرده‌اند.
این پرواز از نزدیک، یکی از نزدیکترین پروازهایی بود که یک فضاپیما به بزرگترین قمر مشتری در بیش از 20 سال گذشته انجام داده است؛ جونو در نزدیک‌ترین حالت خود در فاصله 645 مایلی(1038 کیلومتری) سطح گانیمد قرار دارد.
این تصویر توسط "JunoCam" گرفته شده و قمر پر از یخ آب را با جزئیات حیرت‌انگیزی از جمله دهانه‌های متعدد و زمین شیاردار نشان می‌دهد که در جاهایی به 700 متر (2300 فوت) می‌رسد و احتمالاً به گسل‌ها مرتبط است.
آژانس فضایی ناسا قصد دارد با استفاده از داده‌های "جونو"، اطلاعات بیشتری در مورد ترکیب "گانیمد"، "یونوسفر"، "مگنتوسفر" و "پوسته یخ" کسب کند؛ جونو، که پس از پرتاب از زمین پنج سال زودتر به مشتری در سال 2016 رسیده بود، مجموعه‌ای از ابزارهای علمی را به همراه خود دارد.
"گانیمد" تنها قمر با میدان مغناطیسی است که معروف است که باعث ایجاد شفق قطبی می‌شود؛ ناسا همچنین اعلام کرده است که "تلسکوپ فضایی هابل" شواهدی از جو نازک اکسیژن را در سال 1996 در گانیمد پیدا کرده است، هرچند برای حمایت از زندگی آنطور که ما آن را می‌شناسیم، بسیار نازک است.
 آژانس فضایی ناسا امروز منتظر جمع‌آوری تمام داده‌های جونو است که هم‌اکنون با زمین 435 میلیون مایل (700 میلیون کیلومتر) فاصله دارد.
تصویری با کیفیت از منطقه فرود نخستین مریخ‌نورد چینی در مریختصویر جدید تلسکوپ "هابل"؛ کهکشانی مارپیچ 150 میلیون سال نوری دورتر از زمین


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :