آماده صادرات محصولات مقابله با کرونا به کنیا هستیم

کد مطلب 45244 1400-03-23 16:08
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
آماده صادرات محصولات مقابله با کرونا به کنیا هستیم


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ برنامه‌ یکشنبه‌های صادراتی صندوق نوآوری و شکوفایی این هفته با موضوع پذیرش هیئت تجاری و فناوری در حوزه کشاورزی از کشور کنیا برگزار شد.
در این رویداد 20 شرکت دانش‌بنیان حوزه کشاورزی همچنین هیئتی متشکل از 22 فعال حوزه کشاورزی کنیا حضور داشتند و ضمن آشنایی با محصولات و دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه با آنها مذاکرات تجاری داشتند.
سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن ارائه توضیحاتی از شرایط فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران برای هیئت تجاری کنیا گفت: ما در صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌ها برای بین‌المللی شدن کمک می‌کنیم. آخرین تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان 6 هزار 33 عدد است و در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. ما در اینجا هر شرکتی را به عنوان دانش‌بنیان نمی‌شناسیم و باید از حداقل‌های توسعه تکنولوژی برخوردار باشند، برخی دیگر هم در حوزه لبه‌های دانش‌ فعالیت می‌کنند.
وی افزود: این تعداد شرکت دانش‌بنیان در ایران توسط نهادهای مختلف پشتیبانی می‌شوند؛ با این پشتیبانی‌ها و طبق آخرین آماری که داریم 450 شرکت دانش‌بنیان توانسته‌اند به صادرات  یک میلیون دلاری دست پیدا کنند.
ملکی‌فر تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف تأمین مالی این شرکت‌ها راه‌اندازی شده و با 60 سرویس مالی به این شرکت‌ها کمک می‌کند. این صندوق به صورت مستقیم زیر نظر رئیس جمهور فعالیت می‌کند و حدود مسئولیت‌های آن در بالاترین سطوح تعریف شده‌است.
وی ادامه داد: اگر شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی برای ورود به بازارهای خارجی نیاز به هر گونه استاندارد داشته باشند، می‌توانند هزینه دریافت آن استانداردها را به صورت بلاعوض دریافت کنند. پس اگر هر شرکتی بخواهد پتنت یا اختراع خود را ثبت کند می‌تواند از حمایت‌های صندوق برخوردار شود و با وجود پیچیدگی‌های فرآیند ثبت در کشور دیگر، عزیزان می‌توانند از کارگزاران صندوق برای ثبت هم استفاده کنند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی نباید با معاونت علمی اشتباه گرفته شود و هر کدام وظایف و حمایت‌های جداگانه‌ای دارند.
وی افزود: ایران بسته‌های مقابله با کرونا را که تولید شرکت‌های دانش‌بنیان بوده‌اند به کنیا ارسال کرده‌ است و در شرایطی که هیچ کشوری حق صادرات محصولات مرتبط با این بیماری مانند ونتیلاتور یا دستگاه اکسیژن‌‌ساز را ندارد ما می‌توانیم این محصولات را به کنیا صادر کنیم.
در ادامه برنامه، حسینی، دبیر میز آفریقای وزارت امور خارجه با اشاره به تغییر شرایط در کشورهای آفریقایی توضیح داد: عصر جدید، نگاه گذشته به آفریقا را کنار گذاشته است و اگر زمانی به آفریقا به عنوان یک قاره فقیر نگاه می‌شد، الان این  قاره، قاره‌ی پتانسیل‌هاست و به طور خاص کشور کنیا اهمیت زیادی دارد و دروازه ورود به آفریقا تلقی می‌شود.
وی افزود: کنیا در حوزه صادرات هم حرف اول را در آفریقا می‌زند. اهمیت حضور در آفریقا را کشورهای همسایه ما هم به خوبی تشخیص داده‌اند و به این بازار ورود کرده‌اند. آمریکا و متاسفانه رژیم صهیونیستی هم در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند. خوشبختانه خط کشتیرانی مستقیم به کنیا داریم و ارتباط هوایی مستقیم به کنیا هم پیگیری شده و به زودی پرواز مستقیم را هم به این کشور خواهیم داشت تا مقدمات گسترش بازار در این کشور فراهم شود.
حسینی بیان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یک نمایشگاه دائمی در کنیا تأسیس کرده‌ است و این فرصت خوبی است که شرکت‌ها از این نمایشگاه استفاده کنند. متاسفانه کشورهای رقیب و همسایه ما در این رقاابت ورود جدی داشته‌اند و به خوبی پیش می‌روند. ما نباید در استفاده از این بازار جا بمانیم.
وی یادآور شد: این گروهی هم که به ایران ورود کرده‌اند در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند اما اصلی‌ترین فعالیت آنها در حوزه کشاورزی است که باید از حضور این گروه تجاری حداکثر استفاده را داشت چرا که اغلبشان لیدرهای تجاری در حوزه فعالیت خود هستند.
یکشنبه‌های صادراتی صندوق نوآوری؛ کنیا دریچه ورود ایران به بازار آفریقا استسفرای جدید نیجریه و کنیا رونوشت استوار نامه خود را تقدیم ظریف کردند 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :