فروش شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به ۹۰۰ هزار میلیارد ریال رسید!

کد مطلب 45392 1400-03-24 19:21
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یکی از اولویت‌های اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رونق زیست‌بوم فناوری و نوآوری به کمک شرکت‌های دانش بنیان و خلاق و تجاری سازی دستاوردهای فناورانه است؛ فروش شرکت‌های دانش‌بنیان کشورمان به ۹۰۰ هزار میلیارد ریال رسید!


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 1392 درآمدی مجموعاً 2 هزار میلیارد ریالی داشتند این در حالی است که درآمد فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری در سال 99 از مرز 900 هزار میلیارد ریال فرارتر رفت و به رشد و رونق اشتغال و ارزش افزوده انجامید.
با رویکرد حمایت از رشد و رونق محصولات دانش‌بنیان، زیرساخت‌های قانونی به عنوان یکی از مهمترین چالش‌های فراروی فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری، ایجاد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرایی کردن قانون حمایت از این کسب و کارها، زمینه را برای توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان و خلاق فراهم کرد.
در حالی که در آغازین روزهای تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کمتر از 50 شرکت فعالیت داشتند اما در پایان سال 1399 تعداد این کسب و کارها به مرز 6000 شرکت نزدیک شده و در این مدت رشدی قابل توجه را تجربه کرده است.
محور و اساس فعالیت زیست‌بوم نوآوری و فناوری، تولید محصولات با کارایی‌های فناورانه و عمومی برای جامعه است که بازدهی بالایی دارند و می‌توانند نیازی از وابستگی‌های تحریمی کشورمان را رفع کنند.
 
«پایتخت» بزرگ‌ترین میزبان فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری
این کسب‌وکارها در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته از فناوری نانو، زیست‌فناوری، علوم و فناوری‌های شناختی، صنایع خلاق و دیگر حوزه‌ها هزاران محصول و خدمات را به بازار ارائه کرده و توانسته اند ضمن ایجاد اشتغال، ارزش افزوده قابل توجهی را به ارمغان بیاورند. شرکت‌های دانش‌بنیان به تفکیک فناوری‌هایی که در آن فعال هستند، نشان می‌دهد فعالان حوزه صنایع خلاق و رایانه توانسته‌اند بیش‌ترین حجم از خلق ارزش افزوده را به خود اختصاص دهند.
عمده تمرکز شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در پایتخت متمرکز شده‌اند و استان اصفهان در رتبه بعدی اختصاص شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارد. همچنین استان آذربایجان شرقی و خراسان رضوی منطبق با جمعیت و میزان فعالیت کسب و کارهای دانش‌بنیان و فناور، در جایگاه‌های دیگر جای گرفته‌اند.
کشاورزی دیجیتال کشور با تلاش 100 شرکت دانش‌بنیان توسعه یافتصدور نامه معافیت بیمه‌ای دانش‌بنیان‌ها آنلاین شدساخت نخستین داروی کنترل‌کننده کرونا توسط شرکت دانش‌بنیان ایرانیموفقیت یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی در ساخت 200 دستگاه بی‌خطرساز زباله‌های عفونی 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :