فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته در ایران بومی شد

کد مطلب 46046 1400-03-31 03:07
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فناوری تولید آلیاژهای پیشرفته در ایران بومی شد


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جلال دانش، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: نقشی که آلیاژهای مقاوم به حرارت و خوردگی در تولید انرژی توسط صنایع نیروگاهی کاربرد دارد، حیاتی و راهبردی است، زیرا دانش فنی قطعه‌هایی که در این دما کار می‌کنند پیشرفته است و تنها تعداد اندکی از کشورها می توانند چنین آلیاژهایی را در ابعاد انبوه، به تولید برسانند.
دانش گفت: اگر این قطعات در سال‌های اخیر بومی‌سازی نشده بود قطعا یکی از چالش‌های جدی کشور در این حوزه و تامین برق به شمار می رفت ولی خوشبختانه با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ورود فناوران، این گلوگاه برطرف شده است و در این مسیر توانسته‌ایم بر چالش تحریم فائق شویم.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان، ساخت آلیاژهای پایه نیکل، پایه کبالت و آلیاژهای خاص آهن را توانمندی این شرکت دانش‌بنیان دانست و گفت: در توربین‌های گازی حرارت گاز از 980 تا 1200 درجه سانتی گراد متغیر است، بنابراین عمر مفید قطعات مورد استفاده در توربین‌های گازی بعد از مدتی تمام می‌شود و باید جایگزین شوند؛ موفق شدیم حدود 250 ردیف از قطعات توربین‌های گازی را ایران‌ساخت کنیم.
این فعال فناور ادامه داد: فنرهای مقام به خوردگی یا فنرهایی که در شرایط خاص به طور مثال در تماس با نفت و گاز ترش کار می‌کنند از دیگر تولیدات این شرکت دانش‌بنیان است.
وی، تامین زنجیره ارزش صنعت نیروگاهی را رسالت فعالان فناور شرکت دانش‌بنیان دانست و گفت: خوشبختانه توانسته‌ایم بخشی از نیاز کشور در تکامل بخش قطعات مکانیکی صنعت نیروگاهی را تامین کنیم. این زنجیره، با تلاش شرکت های دانش‌بنیان و فناور داخلی تامین شده و ظرفیت خوبی برای صادرات ایجاد کرده است.
به گفته این فعال فناور، بازاریابی و برندینگ چالش‌های مهمی هستند که در صورت برطرف شدن، می‌تواند محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت را به بازارهای منطقه‌ای و جهانی سرازیر کند.
جهش تولید در استان‌ها ـ 6| پیشتاز‌ی فولادکاران افق در تولید مفتول‌های صنعتی / ایران از وابستگی به شمش‌های آلیاژی ‌بی‌نیاز شد + فیلمسایپا: فناوری تولید به‌روز و آلیاژهای جدید، شاهین را به ایمن‌ترین خودروی ملی تبدیل کردگام بلند تولیدکنندگان قزوینی برای تحقق "جهش تولید"/ تولید تمامی پودرهای آلیاژی با برترین تکنولوژی روز دنیا + فیلم


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :