بلندپروازی ترکیه در ساخت "بندر فضایی" با همکاری روسیه

کد مطلب 46060 1400-03-31 03:21
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
کشور ترکیه قصد دارد برای ساخت یک بندر فضایی در یکی از کشورهای جهان با روسیه همکاری مشترک داشته باشد که این بخشی از برنامه فضایی بلندپروازانه این کشور در حوزه فضایی است.


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ کشور ترکیه قصد دارد برای ساخت یک بندر فضایی در یکی از کشورهای جهان با روسیه همکاری مشترک داشته باشد که این بخشی از برنامه فضایی بلندپروازانه این کشور در حوزه فضایی است.
تصمیم دولت ترکیه برای ساخت یک بندر فضایی در کشور سومالی است که این طرح، بخشی از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری این کشور در برنامه فضایی نوپای خود است؛ پیش از این اردوغان در ماه فوریه اعلام کرده بود که ترکیه تا سال 2023 بر روی ماه فرود می‌آید.
رئیس سازمان فضایی ترکیه اعلام کرده است که ما می‌توانیم در حوزه‌های مختلفی مانند ساخت بندر فضایی و توسعه موتور موشک با روسیه همکاری کنیم همچنین درباره امکان کمک روسیه به ساخت بندر فضایی خودمان نیز مذاکراتی را انجام داده‌ایم چراکه آنها تجربیات زیادی را در این زمینه دارند.
ترکیه اهداف بلندپروازانه‌ای را در حوزه فضایی در نظر گرفته است که علاوه بر فرود روی ماه در سال 2023، ساخت ماهواره، ساخت بندر فضایی در ترکیه (علاوه بر بندر در کشور دیگر)، ارتقای قدرت رقابت فضایی کشور در بخش مطالعات آب و هوای فضایی، شهاب سنگ‌ها و ردیابی اجسام آسمانی و در نهایت ایجاد یک منطقه توسعه فناوری‌های فضایی در کنار این موارد است.
ترکیه نخستین موشک فضایی خود را در سال 2018 به فضا فرستاد و در دسامبر همان سال، سازمان فضایی خود را افتتاح کرد؛ سازمان فضایی این کشور در اواخر 2020 میلادی اعلام کرد مشغول تست موشکی است که توسط یک پیمانکار دفاعی ساخته شده است.
تلاش بی‌نتیجه ناسا برای احیای تلسکوپ فضایی هابلبرنامه چین برای حضور در فضا چیست؟


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :