موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در طراحی پلتفرم "بازار آنلاین خرید و فروش کالا در ایران"

کد مطلب 46065 1400-03-31 03:26
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در طراحی پلتفرم "بازار آنلاین خرید و فروش کالا در ایران"


- اخبار اجتماعی - "سعید محمدی" مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان و کارشناس مهندسی پزشکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: ایده اولیه این شرکت دانش‌بنیان "بازار آنلاین ایران و بازار آنلاین خرید و فروش کالا در ایران بوده است؛ در اوایل شیوع بیماری کرونا و با توجه به افت خرید و فروش سنتی کسب وکارها در اواخر سال 98 با تحقیقات در بازار، اقدام به راه‌اندازی فروشگاه آنلاین کردیم. وی گفت: بازار آنلاین ایران توسط شرکت "توسعه فناوری و تجارت الکترونیک آذربایجان" دارای مجوز شرکت خلاق در حوزه کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دارای مجوز تجارت الکترونیک از پارک علم و فناوری با هدف ارائه‌ی شفاف اطلاعات قیمتی به کاربران و تسهیل فرآیند خرید آنلاین از فروشگاه‌های دارای مجوزهای رسمی طراحی شده است.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه قوانین و شرایط تدوین شده در بازار آنلاین ایران برای فروشگاه‌ها در راستای حفظ اعتماد کاربران به فروشگاه‌های معرفی شده توسط بازار آنلاین ایران بنا شده است، خاطرنشان کرد:  بازار آنلاین ایران مبادرت به تامین کالا به‌صورت مستقیم از تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان در سطح کشور می‌کند. حذف واسطه موجب کاهش قیمت و همچنین هزینه ارسال شده است و همچنین تضمین اصالت کالا جزو شرط‌های ارائه خدمات به فروشگاه‌ها است که در راستای جلب رضایت مشتریان است.
محمدی ادامه داد: بازار آنلاین ایران دارای مجوزهای قانونی از مراجع ذی‌صلاح است. مشتریان به راحتی و خیال آسوده می‌توانند از طریق درگاه‌های بانکی مطمئن و امن، اقدام به پرداخت سفارشات خود کنند. کلیه فروشگاه‌های ثبت‌نام کننده در بازار آنلاین ایران، دارای مجوز رسمی بوده و مراحل احراز هویت فروشنده‌ها در زمان ثبت نام بصورت کامل انجام می‌شود.
وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در اسفند 98 و تعطیلی کسب و کارها در برخی روزها، گفت: ایده راه‌اندازی بازار آنلاین ایران اجرا شد و این فروشگاه آنلاین در آینده به یکی از فروشگاه‌های تامین‌کننده کالاهای مجاز  با توزیع در کشور تبدیل خواهد شد. تولید‌کنندگان داخلی و تامین‌کنندگان محصولات خارجی در حال پیوستن به بازار آنلاین ایران بوده تا تنوع محصولات درج شده بیشتر شود و بر‌آنیم تا به پشتوانه سابقه کاری در زمینه تجارت الکترونیک با ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین و معتبرترین برندهای کالاهای داخلی و خارجی بتوانیم رضایت مشتریان را جلب نماییم.
محمدی ادامه داد: هدف ما به غیر از فروش، ارائه مشاوره در انتخاب و نحوه استفاده محصولات در راستای جلب رضایت مشتریان است. بازار آنلاین ایران یک فروشگاه آنلاین با قابلیت چندفروشندگی نیز است که با ویژگی‌های خاص خود باعث افزایش فروش محصولات می‌شود که البته در جهت جلب حداکثری رضایت استفاده‌کنندگان، بعضی از امکانات در حال ارتقاء است.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به فعالیت‌های جاری این شرکت  و مشکلات پیش‌رو تصریح کرد: فعالیت شرکت در حوزه‌های فناوری اطلاعات، ارتباطات و تجارت الکترونیک است. مشکلات اداری و سازمانی، پروسه طولانی و زمانبر اخذ مجوزها، تامین نیاز سرمایه مالی، تامین فضای اداری جهت فعالیت، عدم آشنایی و اعتماد فروشنده‌های سنتی به تجارت الکترونیک از جمله مشکلات جاری و پیش‌روی این شرکت است.
محمدی با اشاره به آینده این استارتاپ گفت: فعالیت این شرکت در سایر استان‌های کشور روبه رشد بوده و نوید آینده روشن می‌دهد ولی متاسفانه به دلیل عدم همکاری ارگان‌های مرتبط و عدم آشنایی و اعتماد کسب و کارهای بزرگ و کوچک، متاسفانه رشد چشمگیری نداشته‌ایم و به نظر می‌رسد به علت عدم فرهنگ‌سازی در حوزه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک، راه طولانی تا رسیدن به رشد مطلوب و درخور توجه داشته باشیم.
وی با برشمردن برنامه‌های این استارتاپ برای پیشرفت تصریح کرد: تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته در مورد بازار و اهداف، بیانگر نیاز روزافزون جامعه به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک در سطح کشور است و با توجه به فعالیت سایر شرکت‌ها، نیاز به ارتقاء فناوری و ارائه خدمات متفاوت و ارزان و مورد اطمینان لازمه پیشرفت و جذب مشتری در بازار است و امیدواریم با توسعه و ارتقاء روزافزون و همچنین با تبلیغات گسترده بتوانیم سهم در خور توجه با رویکرد رقابت سالم و اشتغال‌زایی در حوزه تجارت الکترونیک داشته باشیم.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با توصیه به دانشجوها و کارآفرینانی که می‌خواهند در قالب استارتاپ فعالیت کنند، تصریح کرد: در وهله اول به خداوند متعال توکل کنند، داشتن ایده، اصلی‌ترین گام برای شروع است، شجاعت پذیرش ریسک کسب و کار را داشته باشند، تیم قوی و متخصص در زمینه‌ای که می‌خواهند شروع به فعالیت کنند را تشکیل دهند و برای راه‌اندازی کسب و کار حتماً هزینه‌ها، مهارت‌ها،سرمایه لازم،تحقیقات، برنامه کاری، ماموریت، اهداف و بازار هدف را برای تولید محصول و یا ارائه خدمات بررسی کنند.
محمدی با اشاره به برنامه‌های این شرکت برای پیشبرد اهداف خود گفت: گستره فعالیت این شرکت در سطح کشور است و در حال ارائه خدمات به کسب و کارهای سطح کشور هستیم، همچنین در سال 1400 شرکت موفق به عقد قرارداد گیت با شرکت ملی پست شده است و در راستای پیشبرد اهداف، نیازهایی برای شرکت لازم است که از جمله آنها "جذب نیروهایی متخصص در رشته های فناوری اطلاعات، نرم‌افزار،گرافیک ،حسابداری، مدیریت بازاریابی"، "نیاز به فضای اداری بیشتر، جهت استقرار واحدهای پشتیبانی و بازاریابی شرکت، به غیر از دفتر مرکزی مستقر در پارک علم و فناوری"، "ایجاد نمایندگی در سایر استان‌های کشور جهت ارائه خدمات"، "معرفی به کسب و کارهای حوزه تعاونی در سطح کشور" است.
وی با بیان اینکه این شرکت دانش‌بنیان با حوزه تعاون در ارتباط است، تصریح کرد: "پلتفرم بازار آنلاین ایران" یک بازار آنلاین به وسعت ایران است که برای ایجاد بستر خرید و فروش اینترنتی در سطح کشور ایجاد شده است. بیشتر شرکت‌های تعاونی در سراسر کشور با انبوهی از چالش‌های اقتصادی و فشارهای مالی در بازار آنلاین روبرو هستند. به نظر می‌رسد که "فروش بیشتر سود کمتر" دیگر یک عبارت جذاب نیست بلکه وسیله‌ای برای بقا است و این روزها روزهای کاهش بودجه، کاهش درآمد و منابع محدود است.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان ادامه داد: بسیاری از تعاونی‌ها نمی‌دانند که تجارت الکترونیک چقدر می‌تواند کمک کند، تجارت الکترونیک به عنوان یک ابزار مهم در راستای بازاریابی و فروش دیجیتالی، اکنون بیش از هر زمان دیگری در بخش تعاونی ارزش دارد.
محمدی با بیان اینکه شرکت‌های تعاونی می‌توانند با عضویت در بازار آنلاین ایران، فروش اینترنتی داشته و موفقیت بیشتری به دست آورند، تصریح کرد: به دلیل اینکه در دوران کرونا ارائه خدمات مورد نیاز عموم جامعه در فضای اینترنتی با اقبال بیشتری مواجه شده است، فعالیت بسیاری از مشاغل و کسب و کارها در حوزه تجارت الکترونیک با سرعت بیشتری در حال جریان است که این امر ضمن رونق بازار و فروش محصولات، ایجاد درآمد و پایداری اشتغال برای شرکت‌های تعاونی را به دنبال خواهد داشت.
فروش شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به 900 هزار میلیارد ریال رسید!صدور نامه معافیت بیمه‌ای دانش‌بنیان‌ها آنلاین شد


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :