ورود نژادهای بومی مرغ به چرخه اقتصادی کشور

کد مطلب 46971 1400-04-06 16:11
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
ورود نژادهای بومی مرغ به چرخه اقتصادی کشور


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به دنبال حفاظت و بهره‌برداری از نژادهای مختلف مرغ بومی کشور و وارد کردن آن به چرخه تولید اقتصادی است. این کار در کنار ایجاد زنجیره ارزش این صنعت، از انقراض این گونه‌های ارزشمند هم پیشگیری می‌کند و اشتغالزایی را هم افزایش می دهد.
شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، نهادهای سیاستگزار و دانشجویان و دانش‌آموختگان برای مشارکت در این طرح دعوت هستند تا ایده‌ها و نوآوری‌های خود را ارائه کنند و نقشی موثر در حفظ و صیانت از این گونه بومی جانوری داشته باشند.
«تهیه استانداردهای تولید مرغ بومی گواهی شده یا سالم»، «تهیه استانداردهای تولید تخم مرغ محلی در شرایط روستایی» و «هماهنگی با مراکز نگهداری مرغ بومی و دریافت مرغ مادر» موارد و نکاتی است که باید مجریان به آن توجه داشته باشند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی http://biodc.isti.ir/ مراجعه کنند.
مرغ بومی، یکی از فراوان‌ترین انواع و گونه‌های طیور است که روستائیان به شدت از تولید و پرورش آن استقبال می‌کنند؛ این گونه از مرغ‌ها تا حد زیادی در برابر انواع بیماری‌های مخصوص طیور مقاوم است و با انواع سیستم اداره و کنترل و وپروش مرغ سازگاری دارند همچنین، تخم این مرغ‌ها بسیار مغذی‌تر بوده ، خواص بیشتری دارد و در نتیجه ارزش و سود آوری آن هم بالاتر و بیشتر است.
مرغ‌ها رهگیری می‌شونددولت به جای تنظیم بازار مرغ و گوشت امور را به اتحادیه ها بسپاردقیمت انواع میوه، حبوبات، گوشت و مرغ در سمنان؛ چهارشنبه 2 تیر‌ماه + جدولهیچ گونه کمبودی در تامین مرغ مورد نیاز‌ همدان وجود ندارد


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :