ویندوز ۱۱ مایکروسافت رونمایی شد/ اپ‌های اندرویدی قابل اجرا روی ویندوز ۱۱ هستند

کد مطلب 46991 1400-04-06 17:42
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
به گزارش ایسنا، ویندوز ۱۱ که تا پایان سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد، شامل یک فروشگاه ویندوز جدید است که به طراحان نرم افزار امکان می دهد از سیستمهای پرداخت درون برنامه ای استفاده کنند و هیچ کمیسیونی به مایکروسافت پرداخت نکنند.


ویندوز ۱۱ مایکروسافت رونمایی شد/ اپ‌های اندرویدی قابل اجرا روی ویندوز ۱۱ هستند


دسته بندی : اخبار تکنولوژی


مایکروسافت ویندوز ۱۱ را رونمایی کرد که نخستین به‌سازی عمده سیستم عامل ویندوز از سال ۲۰۱۵ است و تغییرات جدیدی دارد که مدل کسب و کار پرسود فروشگاه اپ استور اپل را به چالش می کشد.
به گزارش ایسنا، ویندوز ۱۱ که تا پایان سال ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد، شامل یک فروشگاه ویندوز جدید است که به طراحان نرم افزار امکان می دهد از سیستمهای پرداخت درون برنامه ای استفاده کنند و هیچ کمیسیونی به مایکروسافت پرداخت نکنند. همچنین با مساعدت فناوری از سوی آمازون و اینتل، به کاربران اجازه می دهد اپلیکیشنهای موبایل اندروید را یافته و در لپ تاپ و رایانه شخصی خود اجرا کنند.
 
این اقدامات برخلاف رویکرد اپل است که تنها به کاربران اجازه می دهد از فروشگاه اپ استور نرم افزار دانلود کنند و محدودیتهایی برای طراحان نرم افزار اعمال می‌کند که شامل الزام به استفاده از سیستمهای پرداخت درون برنامه ای و پرداخت کمیسیون ۳۰ درصدی به اپل است.
 
این تغییرات به تقابل نگرشها میان مایکروسافت و اپل منجر می شود. مایکروسافت به تازگی به سرمایه بازار دو تریلیون دلار دست یافته و دومین شرکت آمریکایی پس از اپل است که به این نقطه عطف می رسد. این اقدام مایکروسافت چالشی برای فروشگاه پلی استور گوگل هم به شمار می رود که از طراحان کمیسیون دریافت می‌کند.
 
ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در مراسم رونمایی سیستم عامل جدید گفت: ویندوز همواره حامی حق اختیار برای طراحان و نمایندگی برای مصرف کنندگان بوده است.
 
ویندوز نام مایکروسافت را معروف کرد و سالها رایانه های شخصی را تحت سیطره خود داشت و اگرچه دستگاههای اپل و اندروید گوگل محبوبیت بیشتری پیدا کردند اما ویندوز همچنان نقطه قوت مایکروسافت در بازار تجاری است.
 
مایکروسافت اعلام کرد نرم افزار چت تیمز (Teams) را به شکل مستقیمتری در این سیستم عامل جای داده که این اقدام ممکن است باعث مناقشه با شرکت اسلک تکنولوژیز شود که رقیب اصلی مایکروسافت در بخش چت محل کار است. اسلک که توسط شرکت سلزفورس به مبلغ ۲۷.۷ میلیارد دلار خریداری شده است، یک شکایت ضد انحصارطلبی علیه مایکروسافت در اتحادیه اروپا تنظیم کرده است.
 
سیستم عامل ارتقاء یافته مایکروسافت با قابلیتهای جدید برای گیمرها مانند اپلیکیشن ایکس باکس و عملکرد بازی بهتر، ممکن است همچنین برای کاربران عادی جذاب باشد.
 
اما به نظر می رسد بزرگترین تغییر اقدام مایکروسافت برای جذب طراحان، تولیدکنندگان محتوا و افراد دیگری باشد که به دنبال درآمدزایی از ۱.۳ میلیارد کاربر ویندوز در جهان هستند. کاربران ویندوز تقریبا به اندازه ۱.۶۵ میلیارد کاربر دستگاههای اپل هستند اما در مقایسه با سه میلیارد کاربر اندروید کمتر هستند.
 
مایکروسافت اعلام کرد ابزارهای جدید را برای دادن انعام به تولیدکنندگان محتوا تعبیه خواهد کرد. این شرکت اخیرا حق کمیسیون بازیهایی که از طریق فروشگاه این شرکت به فروش می روند را به ۱۲ درصد در مقایسه با ۱۵ درصدی که برای اپلیکیشنهای معمولی می گیرد، کاهش داده است و منتقد صریح عملکرد اپ استور اپل بوده است.
 
ویندوز به قدرتمند شدن مایکروسافت در دهه ۱۹۹۰ کمک کرد اما پس از این که تلفنهای همراه جای رایانه های شخصی را به عنوان دستگاه رایانشی اصلی برای میلیاردها کاربر گرفتند، این سیستم عامل توسط دستگاههای iOS اپل و اندروید گوگل عقب رانده شد. با این حال ویندوز همچنان یکی از بزرگترین پلتفرمها در دنیای فناوری باقی مانده و بخش رایانش شخصی مایکروسافت که شامل  درآمد ویندوز از کسب و کارها و مصرف کنندگان است، در ۴۸.۲ میلیارد دلار از ۱۴۳ میلیارد دلار درآمد این شرکت در سال مالی اخیر سهم داشته است.
 
بر اساس گزارش رویترز، آمار موسسه IDC حاکی از آن است که در میان رایانه های شخصی و لپ تاپها، ویندوز بخشی از سهم بازارش را در سال ۲۰۲۰ از دست داد زیرا مدارس کروم بوک گوگل را برای یادگیری آنلاین انتخاب کردند اما همچنان بیش از ۸۰ درصد سهم بازارش را حفظ کرد.
  
اپ‌های اندرویدی قابل اجرا روی ویندوز ۱۱ هستند
Microsoft قرار است اپلیکیشن‌های Android را به Windows 11 بیاورد.
 
به گزارش کالاسودا، اپلیکیشن‌های Android بالاخره به صورت رسمی روی بستر Windows عرضه خواهند شد.
 
این خبری است که Microsoft در مراسم معرفی Windows 11 اعلام کرد.
 
در سیستم عامل Windows 11 شما می‌توانید اپلیکیشن‌های Android را مستقیما روی کامپیوتر خود اجرا کنید.
 
برای این کار شما می‌توانید از Amazon Appstore استفاده کنید.
 
Microsoft می‌گوید برای این کار قرار است از Amazon Appstore استفاده کند.
 
البته شما نیازی به سر و کله زدن با Amazon Appstore نخواهید داشت و همه چیز در پشت پرده‌ی سیستم عامل انجام خواهد شد.
 
شما برای دانلود این اپلیکیشن‌ها خیلی ساده از Micorosft Store استفاده خواهید کرد.
 
Apple پیشتر قول داده بود که با عرضه‌ی چیپست M1 بر مبنای معماری ARM، اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های پلتفرم خود را یکپارچه سازی خواهد کرد.
 
با این حال به نظر می‌رسد پیش از عملی شدن قول Apple، کمپانی Microsoft قرار است این ویژگی را برای کاربران Windows به ارمغان بیاورد.
 
Microsoft پیش از این تلاش‌هایی برای مجاب کردن توسعه دهندگان Android به عرضه‌ی اپلیکیشن‌هایشان روی Windows داشته است.
 
با این حال این اولین باری است که کمپانی به کمک تکنولوژی‌های موجود دست به این کار می‌زند و نیازی به کمک توسعه دهندگان ندارد.
 
 
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :