ایران در میان ۱۰ کشور سازنده تلسکوپ جهان قرار گرفت

کد مطلب 47057 1400-04-07 10:49
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ایران در میان ۱۰ کشور سازنده تلسکوپ جهان قرار گرفت


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ بهره‌برداری از پنج طرح ملی دانش‌بنیان در استان‌های تهران، اصفهان و کرمانشاه امروز همزمان و به دستور رییس جمهوری تا ساعاتی دیگر آغاز می‌شود. ساخت تلسکوپ، طراحی اتوبوس برقی، راه‌اندازی رصدخانه ملی کاشان و سه خانه خلاق از جمله این طرح‌ها هستند.
 بهره‌برداری از این پنج طرح‌ ملی، 385 میلیارد تومان هزینه و اشتغال‌زایی برای 1235 نفر در سه استان به همراه دارد. در هفتاد و ششمین برنامه پویش جهش تولید، پنج طرح‌ ملی دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسوولان استانی طرح‌های ملی تا ساعاتی دیگر به صورت ویدئو کنفرانس و به دستور رییس‌جمهوری به بهره‌برداری می‌رسند.
رصدخانه ملی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی کاشان، طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری دانشگاه تهران، نمایشگاه دایمی محصولات دانش‌بنیان صادراتی ایران ساخت در نمایشگاه بین‌المللی تهران از جمله طرح‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستند که امروز بهره‌برداری می‌شوند.
همچنین خانه‌های خلاق در کاشان، اصفهان و تهران و کارخانه نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه از دیگر طرح‌های ملی هستند که امروز در جهت توسعه زیست‌بوم نوآوری کشور افتتاح خواهند شد؛ برای این طرح‌ها 385 میلیارد تومان اعتبار از سوی بخش خصوصی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر نهادهای دولتی وابسته سرمایه‌گذاری شده است. 
پیوستن ایران به 10 کشور سازنده تلسکوپ در جهان 
رصدخانه ملی ایران به همت دانشمندان و مهندسان ایرانی طراحی و به اجرا درآمده است. تمام اجزا و تجهیزات تلسکوپ و گنبد این رصدخانه ساخت ایران است و با اجرای این طرح ایران جزو 10 کشور سازنده تلسکوپ در جهان قرار می‌گیرد.
مکان‌یابی برای ساخت رصدخانه ملی ایران پنج سال زمان برده و از میان 40 قله مطالعه شده، قله گرگش در جنوب کاشان انتخاب شده است، قطر آینه اصلی تلسکوپ 3.4 متر است و سازه 90 تنی آن با دقت بسیار بالا اجرام آسمانی را رهگیری می‌کند. گنبد تلسکوپ 24 متر ارتفاع و 16 متر قطر دارد و بخش چرخان آن 250 تن است و این تلسکوپ مجهز به اپتیک فعال است.
تمام این مجموعه پیچیده در محفظه‌ای به ارتفاع نصف برج آزادی بر فراز قله سه هزار و 600 متری گرگش قرار می‌گیرند، مجموعه تلسکوپ در داخل گنبد این رصدخانه در طول روز در دمایی سردتر از محیط قرار می‌گیرند.
ساخت تلسکوپ رصدخانه ملی ایران در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه انجام شده است و با راه‌اندازی آن یک روند علمی نجوم در کشور شکل خواهد گرفت.
حرکت لاک‌پشتی دولت در حوزه دانش‌بنیان/ فاصله فاحش تا افق ایجاد 400000 شرکت دانش‌بنیان!اینفوگراف/ آخرین وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :