انجام کارهای "نَشُد" بدست جوانان گروه‌های میدانی و جهادی امکان‌پذیر است

کد مطلب 47355 1400-04-09 11:47
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
انجام کارهای "نَشُد" بدست جوانان گروه‌های میدانی و جهادی امکان‌پذیر است


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مراسم اختتامیه نخستین گردهمایی آموزش تخصصی هسته‌ای پیشرفت منطقه‌ای به همت ستاد پیشرفت جامع منطقه‌ای و همیاران مردمی پیشرفت ایرانیان با حضور "محمد علیان" مدیر مرکز نقشه‌های پیشرفت منطقه‌ای ستاد پیشرف در اردوگاه بین‌المللی شهید باهنر تهران برگزار شد.
کنشگران و گروه‌‌های میدانی پس از پایان مراسم اختتامیه در این اردوگاه با حضور در ساختمان مرکزی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با محمد مخبر دزفولی رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) دیدار کردند.
رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)  در این مراسم گفت: انجام کارهای نشد در قدرت، عقل و تخصص شما (جوانان گروه‌های میدانی و جهادی) وجود دارد و ما مطمئن هستیم که کارهای نشد به دست شما جوانان ممکن خواهد بود.
دکتر محمد مخبر دزفولی در این نشست، ضمن اشاره به تفکر حاکم بر دولت مستقر در کشور اظهار کرد: دولت موجود معتقد است که نمی‌توان کشور را بدون ارتباط با غرب اداره کرد و در طول این مدت با این تفکر کشور معطل شد و بزرگترین آسیب به کشور، پمپاژ یاس در مردم بود؛ با حضور کم‌نظیر مقام معظم رهبری، آسیب پمپاژ ناامیدی در مردم به حداقل رسید، نمی‌گوییم که کاملاً خنثی شده اما کمترین تبعات و آثار سوء را داشته است‌.
رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با تاکید بر ظرفیت‌های موجود در کشور تصریح کرد: خداوند نعمت‌هایی به کشور داده و ظرفیت‌هایی در کشور وجود دارد که می‌توان ادعا کرد کار نشد وجود ندارد؛ اینکه از دور افتاده‌ترین نقاط کشور ظرفیت‌هایی چون شما وجود دارد و چنین گروه‌هایی شکل گرفته است باعث مسرت و خوشحالی است؛ بنده با استناد می‌‌گوییم تا زمانی که جوانانی همچون شما در کشور فعالیت دارند کار نشد وجود ندارد.
وی ادامه داد: در قضیه کرونا هیچ مطلبی وجود نداشت که بدون اتکا به مردم حل شود. داروهایی را ساختیم که این داروها در دنیا هنوز هم جزو کمیاب‌ترین‌ها هستند؛ کشورهایی مثل آمریکا که واکسن کرونا تولید کردند دارای زیرساخت‌‌هایی بودند که در ایران این زیرساخت‌ها وجود نداشت، حتی ساختمان هم نداشتیم و به عبارتی از زمین صاف شروع کردیم.
مخبر با انتقاد از وضعیت جاری اقتصادی کشور گفت: وقتی ما می‌توانیم با اتکا به دانشمندان، جوانان و نخبگان کشور به این توانمندی‌ها همچون ساخت واکسن کرونا دست یابیم آیا شایسته است که معیشت مردم اینگونه با مشکل رو به‌رو شود و بخواهیم در خصوص برخی از اقلام کالاهای اساسی قرارگاه مرغ تشکیل دهیم.
رییس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) خاطرنشان کرد: باید بسیج عمومی برای حل مسائل منطقه‌ای تشکیل شود. یکی از وظایف اصلی ستاد اجرایی پشتیبانی از شما است بنابراین باید چند مناطق الگو را به صورت یکساله الگو کنیم و مشکلات آنان را حل و فصل کنیم و پیشرفت را رقم بزنیم. شما باید مثل بسیجی‌های زمان جنگ به منطقه مین بروید و معبر را باز کنید و ما پشتیبان شما خواهیم بود.
"محمد علیان" مدیر مرکز نقشه‌های پیشرفت ستاد پیشرف نیز در ابتدای این نشست به ارائه گزارشی از دوره ستاد پیشرفت پرداخت و اظهار کرد: بر اساس تدبیر مقام معظم رهبری، راهبرد و بنای خود را بر محقق شدن کارهای سخت، گذاشتیم و امروز از بین 32 گروه در خدمت 5 گروه هستیم.
وی ادامه داد: گروه‌ها، میدان‌های عملیاتی مستقل هستند که جهت توانمند‌سازی آنان این آموزش‌ها صورت می‌گیرد که البته دارای سطح آموزش عمومی، تخصصی و اختصاصی هستیم که در آموزش اختصاصی اگر گروهی نیاز به آموزش داشته باشد، این آموزش برای آنها صورت می‌گیرد؛ جنس آموزش‌ها متمرکز است و یک جنس از آموزش‌ها نیز میدانی است و 17 عنوان آموزشی در چهار کریدور تهیه شده است.
مدیر مرکز نقشه‌های پیشرفت ستاد پیشرفت در ادامه بیان کرد: فعالیت‌ها در یک پارادایم متفاوتی با عنوان گفتمان پیشرفت که دارای مبانی پیشرفت است، اتفاق می‌افتد تا بتوانیم یک کار سخت را علمی انجام دهیم‌ و بر این باوریم که باید نقطه‌ای فکر کرده و منطقه‌ای عمل کنیم.
علیان تاکید کرد: هدف از طراحی شاخص‌ها برای این است که دقت کار را آنقدر در میدان‌‌های عملیات بالا برده شود که بگویند فرزندان بزرگ شده انقلاب امروز توانستند کار دقیق و علمی را بیرون بیاورند و روی میز بگذارند. قطعاً کار سخت و پیچیده‌ای است؛ باید درباره مناطق شهری، سند مطالعاتی استخراج شده و طرح عملیاتی و زمان‌‌بندی و بودجه‌بندی نوشته شود و همه این مراحل باید با حضور و مشورت مردم اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: باید به این فکر کنیم که برنامه هشتم توسعه ملی کشور منطقه‌محور نوشته شود و حق مناطق به خودشان داده شود چرا که همه ایران، تهران نیست.
در این نشست همچنین نمایندگان گروه‌های حاضر نیز طی سخنان کوتاهی به سخنرانی پرداختند و بر ضرورت توجه و ارائه راهکار مناطق مختلف کشور تاکید کردند؛ نمایندگان گروه‌های میدانی و جهادی از ستاد فرمان امام(ره) در خصوص اعتماد و میدان دادن به نخبگان و جوانان برای ساخت واکسن کرونا تقدیر و تشکر کردند و این اقدام را نمونه بارز یک کار جهادی و اتکا به جمله "ما می توانیم" برشمردند.
گفتنی است، 5 گروه میدانی و جهادی در نخستین گردهمایی آموزش تخصصی هسته‌ای پیشرفت منطقه‌ای که از مورخ 5 تیرماه الی 8 تیرماه برگزار شد بر روی نقشه پیشرفت همفکری کرده تا به ادبیات مشترکی در این خصوص دست یابند.
در این عهدواره، گروهای حاضر درباره موضوعاتی همچون شاخص‌های پیشرفت، پیشرفت منطقه‌ای، نقشه پیشرفت، شبکه مفاهیم پیشرفت، الگوی ارزیابی لحظه‌های میانی، الگوی جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها، جامعه‌شناسی ظرفیت‌‌شناسی و مدیریت ریسک و مبانی پیشرفت و گفت‌و‌گو کردند.
گروه‌های میدانی پس از بحث و گفت‌و‌گو و در نهایت تفاهم درباره محورهای همایش در خصوص پیشرفت، به‌ویژه نقشه راه پیشرفت، نخستین پله خود را درباره مسئله‌شناسی منطقه و پیمایش میدانی خواهند برداشت و سپس برای برنامه‌ریزی عملیاتی آماده می‌شوند.
گفتنی است، نخستین عهدواره پیشرفت منطقه‌ای در بهمن ماه سال 1398 و مصادف با سالروز بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و هفته پیشرفت به مدت سه روز در جزیره هرمز با حضور گروه‌های مختلف مردمی متشکل از مجموعه‌های موفق مردمی در 10 گروه متشکل از آقایان و بانوان تشکیل شده بود و ضمن بررسی مفاهیم حوزه پیشرفت، تفاوت‌های پیشرفت و توسعه و پیامدهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی فرهنگ توسعه مورد گفتگو قرار گرفت.
همچنین دومین عهدواره ملی هسته پیشرفت نیز به‌عنوان بزرگترین رویداد رقابتی هسته‌های پیشرفت منطقه‌ای در کشور به مدت پنج روز در اسفندماه سال گذشته (99) با حضور 450 نفر از کنشگران اجتماعی منتخب در قالب 80 گروه در چهار نقطه تهران برگزار شد.
کنشگران در عهدواره‌های گذشته، مفهوم پیشرفت از منظر امامین انقلاب و به‌ویژه مقام معظم رهبری که خود مبدع بحث پیشرفت و بنیان‌گذاران این بحث در برابر توسعه جهانی هستند، مورد بررسی قرار دادند و در نتیجه با تحلیل این بیانیه، چهارچوب و جمع‌بندی به اسم شبکه مفاهیم پیشرفت شکل گرفت.
نفش پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید "واکسن نورا"


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :