لزوم تقویت شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان به کمک راهکارهای خطرپذیر توسط صندوق نوآوری و شکوفایی

کد مطلب 47383 1400-04-09 14:40
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
لزوم تقویت شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان به کمک راهکارهای خطرپذیر توسط صندوق نوآوری و شکوفایی


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ در سر درب صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی ریاست جمهوری عبارتی به کار گرفته شده است که آن "مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان" است.
درباره این عبارت بسیار فکر کردم و به نظرم رسید کسانی که این عبارت را در ورودی این صندوق زده‌اند، دقیقاً می‌دانستند که چه مسئولیت بزرگی را بر عهده گرفته‌اند و معنای کاری که می‌کنند، چیست.
در ابتدا، این به معنای آن است که شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور که به دنبال به دست آوردن فناوری و دانش تولید پیش رفته‌اند از همان مرحله اول و در هر سطحی که هستند برای شکوفایی و توسعه علاوه بر تسهیلات مالی به فاکتورهای بسیاری نیاز دارند؛ توان‌افزایی، توسعه بازار، شناخت قوانین و... که به نظر می‌رسد صندوق در سال‌های اخیر به آنها توجه داشته است و صرفاً بر روی موضوع مالی تمرکز نکرده است.
اما، اگر به خوبی بنگریم بخش اعظم فعالیت‌های صندوق نوآوری به سمت و سوی شکوفایی معطوف است، شکوفا کردن شبیه این است که نهالی را به اندازه کافی از خاک، آب و نور بهره‌مند سازید تا بالاخره این نهال به ثمر نشیند و آن‌گاه بتوان از میوه آن استفاده کرد.
این شاید بهترین توصیف برای مأموریت صندوق نوآوری و شکوفایی باشد. با توجه به آن تعبیر، اگر آبیاری را تسهیلات در نظر گرفته و نور و خاک را مابقی خدمات و مأموریت‌های صندوق نوآوری برای شکوفایی و توان‌افزایی کسب‌وکارها در نظر بگیریم، آبیاری باید به اندازه و مستمر باشد و براساس نیاز شکوفا شدن اتفاق افتد. اگر آبیاری کمتر، بیشتر یا به موقع نباشد نهال خشک می‌شود و از بین می‌رود. بسیاری مواقع آبیاری انجام می‌شود اما نهال سنگین شده پس باید کمکی در کنارش قرار گیرد تا ریشه‌هایش محکم شده و سقوط نکند.
بنابراین، اگر شعار سال پشتیبانی و مانع‌زدایی است، صندوق نوآوری و شکوفایی لازم است تلاش‌های خود را در جهتی معطوف کند تا تغییراتی که برای شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز است را به وجود آورد و در این مسیر نقش بزرگی داشته باشد.
اهداف مهم در سال مانع‌زدایی
یکی از حوزه‌های نیازمند توجه صندوق نوآوری در این شرایط، بررسی سریع قوانین به روز بانکداری است تا بتواند براساس شیوه‌های نوین در حمایت مالی فعالیت خود را افزایش دهد و در واقع، با این کار آن‌ها را بر قوانین داخلی منطبق کند تا شرکت‌ها دچار چالش نشوند؛ در این موضع، مسئله مهم‌تر از سرعت عمل در برابر تغییرات و روش‌های کسب‌وکار، به روز شدن نوع تسهیلات و اعطای حمایت‌های مالی است و از سوی دیگر، این تغییرات باید بر روش‌های فعلی بانکداری کشور و موضوعاتی که ممانعت ایجاد می‌کند، منطبق باشند.
یکی از مزایای صندوق نوآوری و شکوفایی در چند سال گذشته بر این بود که سعی می‌کردند براساس یک قانون عمل نکنند چراکه اگر قانون و روشی ایجاد شود علیرغم اینکه باید به سازمان بازرسی کل کشور پاسخگو باشند، می‌دانستند که با پیش‌ گرفتن رویه‌های قبلی شبیه بانک‌ها می‌شوند.
در واقع، بانک‌ها اعتقاد دارند که شما باید یک درخت تنومند با ریشه‌های استوار باشید تا آن‌گاه براساس میزان شکوفا شده، نه به اندازه نیاز و مأموریت شما، زمین کسب‌وکارتان را آبیاری کنند. بنابراین تفاوت صندوق نوآوری با بانک‌ها در این موضوع اساسی است و آن‌ها تلاش کردند با ایجاد کمیته‌هایی براساس تدبیر و آموخته‌های به روز خود درباره نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارت‌آپ‌ها در جهت حمایت مالی آن‌ها و آبیاری نهال‌شان گام بردارند.
شک نداریم که گام‌هایی مالی نیاز است تا با توجه به عدالت و برابری، توزیع منابع صورت گیرد که هر چند مطالبه‌گری این عدالت باید از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گیرد تا بتوانند با آگاهی بیشتر از شرایط صندوق و پیگیری از امکانات موجود و حمایت‌ها بهره‌مند شوند.
بزرگترین کاری که صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند برای شرکت‌های نوپا صورت دهد، آن است که مسئولان این نهاد بدانند که بسیاری از این گروه‌ها ریشه مستحکمی ندارند و اغلب سال‌های زیادی از فعالیت آن‌ها نمی‌گذرد بنابراین صندوق باید در تقویت ریشه‌های این کسب‌وکارها هم یاری رساند.
به این صورت که راهکارهایی را بیابد تا ضمانت‌نامه‌های لازمی که بسیاری از شرکت‌ها برای توسه کسب‌وکار خود، فروش و توسعه بازار، تولید محصولات بیشتر یا خرید تجهیزات نیاز دارند را به منظور اخذ تسهیلات به آن‌ها اعطا کنند یا پل ارتباطی برای این هدف باشد. این شرکت‌ها برای شکوفا شدن، به منابع مالی در حوزه‌هایی که اشاره شد نیاز دارند اما در تأمین ضامن و ضمانت‌نامه با مشکل روبه‌رو هستند.
ریسک‌پذیری راه تسریع نوآوری و شکوفایی
صندوق شکوفایی می‌تواند با ریسک بالاتری به این حوزه وارد شود و روش‌های نوآورانه‌ای به کار گیرد تا درخت‌ها به بار بنشینند و آن‌گاه در میوه‌های تازه و رسیده کسب‌وکارهای نوپا، خلاق و جوان اقتصاد ایران سهیم باشد. این راهکارها باید امتداد داشته باشد تا منابع حیاتی برای تنفس به این بخش‌ها برسند و بتوانند به مرور، استقلال مالی و بازارهای هدف خود را در اختیار گیرند.
در واقع، صندوق باید بر این مسیر نظارت داشته باشد و به ثمر رسیدن کسب‌وکار دانش به دانش متفاوت است و سود حاصله از موثر شدن کسب‌وکارهای مختلف می‌تواند درآمدزایی فراوانی داشته باشد. برای نمونه صندوق نوآوری می‌تواند به جای دریافت اسناد ملکی و وثیقه‌های اینچنین از چک و سفته استفاده نموده و کمک کند تا فضا برای رشد مستعدتر شود.
در پایان، امید است صندوق نوآوری و شکوفایی در سال مانع‌زدایی کمی ریسک‌پذیری خود را بالا برد و با استفاده از نامه‌نگاری با مجلس، ریاست جمهوری و... این اختیارات را دریافت کند و بدون ترس از سازمان بازرسی بودجه کشور را صرف توسعه و تولید پایدار نموده و در به دست آوردن دانش روز به شرکت‌های دانش‌بنیان نوظهور و کوچک یاری رساند. از یاد نبریم که شرکت‌های بزرگ چه با صندوق و چه بدون صندوق از هر راهی می‌توانند رشد کرده و خود را ارتقا دهند.
نسیم توکل؛ فعال حوزه دانش‌‌بنیان
نفش پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید "واکسن نورا"بزرگترین طرح دانش‌بنیان کشور در کاشان افتتاح می‌شودحرکت لاک‌پشتی دولت در حوزه دانش‌بنیان/ فاصله فاحش تا افق ایجاد 400000 شرکت دانش‌بنیان!


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :