تصویری نادر از یک خوشه ستاره‌ای در فاصله ۱۸۰ هزار سال نوری از زمین

کد مطلب 47914 1400-04-13 16:08
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
تصویری نادر از یک خوشه ستاره‌ای در فاصله ۱۸۰ هزار سال نوری از زمین


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ تلسکوپ فضایی هابل ناسا یک تصویر نادر از خوشه ستاره ای NGC330 را ثبت کرده است که بیش از 180 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد. این خوشه که در صورت فلکی توکانا قرار دارد، شامل تعدادی زیادی ستاره است که بسیاری از آنها در این تصویر قابل توجه، به صورت پراکنده مشاهده می‌شوند.
"خوشه‌های ستاره‌ای" از یک ابر گاز و غبار تشکیل می‌شوند و تمام ستاره‌های موجود در آنها تقریباً هم‌سن هستند که این به ستاره‌شناسان کمک می‌کند تا در آزمایشگاه‌های طبیعی خود، نحوه تشکیل و تکامل ستاره‌ها را بررسی کنند. این تصویر با کمک دوربین پیشرفته "Wide Field Hubble 3" ثبت شده است.
"خوشه ستاره‌ای" مجموعه‌ای از ستارگان است که با نیروی گرانشی دوجانبه به یکدیگر پیوسته‌اند؛ ستارگان هر خوشه، همزمان و از یک ابر غبار و گاز زاده شده‌اند و بنابراین سن و ترکیب‌شان مشابه‌ است، ولی نوع این ستارگان متفاوت است، چون جرم‌های متفاوتی دارند؛ چرخهٔ حیاتی ستاره را جرم آن تعیین می‌کند و دو نوع خوشه وجود دارند: خوشهٔ کروی و خوشهٔ باز. خوشه‌های کروی پیرترند و در هاله‌ای کروی پیرامون هسته کهکشان راه شیری قرار دارند ولی خوشه‌های جوان‌تر در قرص کهکشان قرار گرفته‌اند.
تصویر جدید تلسکوپ "هابل"؛ کهکشانی مارپیچ 150 میلیون سال نوری دورتر از زمینآرایه خورشیدی در ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط فضانوردان نصب شد + تصاویر


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :