"تولید ۸۰۰ نانو محصول ایرانی" تازه‌ترین دستاورد دانشمندان ایرانی

کد مطلب 48052 1400-04-14 16:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ایران با تولید محصولات "ایران‌ساخت" نانو در جمع کشورهای توانمند جای گرفت و ضمن تامین نیاز داخلی، راه خود را به بازارهای صادراتی هموار کرد؛ تا پایان بهار سال جاری ۸۰۰ محصول نانویی در کشور ایران‌ساخت شده است.


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ایران با تولید محصولات "ایران‌ساخت" نانو در جمع کشورهای توانمند جای گرفت و ضمن تامین نیاز داخلی، راه خود را به بازارهای صادراتی هموار کرد.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با در دستور کار قرار دادن توسعه محصولات و خدمات دانش‌بنیان و خلاق به ویژه در فناوری‌های پیشرفته، افزایش سهم این فناوری‌ها در زندگی جامعه و رسوخ آن‌ها در صنعت و صادرات را دنبال کرده است.
یکی از اولویت‌ها، توسعه فناوری نانو، ارتقای جایگاه کشور در تولید علم و قرار گرفتن در جمع تولیدکنندگان و صادرکنندگات محصولات نانویی ایران‌ساخت بود که با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو در طول بیش از یک دهه، راه برای رشد و رونق فعالیت کسب‌وکارهای این حوزه هموار شد.
800 نانومحصول در بازار ایران‌ساخت
در حالی که نخستین سال‌های اجرای برنامه پیشرفت و توسعه نانو، تعداد محصولات مبتنی بر این فناوری از 50 محصول فراتر نمی‌رفت، تا پایان بهار سال جاری 800 محصول نانویی در کشور ایران‌ساخت شده است که توانسته‌اند ضمن ارتقای کیفیت و کاربرد محصولات موجود در بازار، در مسیر صادرات قرار بگیرند.
این محصولات، ضمن آن‌که توانسته‌ با هزینه پایین‌تر از نمونه‌های خارجی، ارزبری ناشی از واردات را کاهش دهد، سهم قابل توجهی در اشتغال داشته است. همچنین فروش شرکت‌های فعال در حوزه نانوفناوری، بیش از 60هزار میلیارد تومان رسیده در حالی که این میزان در سال 98 44هزار میلیارد ریال بود.
بیش از 235 شرکت دانش‌بنیان و فناور در تولید محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت و 60 شرکت تولیدکننده تجهیزات‌ این میزان فروش را رقم زده‌اند. همچنین محصولات و دستگاه‌های توسعه یافته در کشور به بیش از 800 محصول رسیده در حالی که سال گذشته میزان تولیدات شرکت‌ها 750 تجهیز و محصول بود.
بیش از از میان 800 محصول دانش‌بنیان و تجهیزات تولید شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، بیش از 570 محصول نانویی و مابقی در تجهیزات فناور نانو بوده است که رشد قابل توجهی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.
صادرات محصولات نانو ایران‌ساخت
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با ایجاد زیرساخت‌ها و سازوکارهای حمایتی، راه را برای توسعه صادرات محصولات نانو ایجاد کرده و بیش از 50 کشور جهان از جمله کشورهایی که خودشان تولیدکننده نانومحصولات هستند میزبان این محصولات بوده است به طوری‌که کشورهای چین، ترکیه و کشورهای خاورمیانه میزبان این محصولات هستند.
کمک به حوزه سلامت و درمان
شیوع ویروس کرونا در سال 98، عزم‌ شرکت‌های دانش‌بنیان را برای نیازهای داخلی از جمله تجهیزات تولید و مدیای ماسک، محصولات و فرآورده‌های ضدعفونی و تجهیزات نانویی پیشرفته جزم کرد. به طوری‌که تعداد قابل توجهی از این شرکت‌ها در مسیر توسعه محصولات نانویی مانند ماسک و اقلام بهداشتی، توانستند نیاز کشور به واردات را به طور کامل تامین کنند. 300 شرکت دانش‌بنیان محصولات نانوفناور ایران‌ساخت را توسعه دادند.
حوزه سلامت نیز با توجه به اهمیت تولیدات اولویت‌دار و مورد نیاز کشور سهم قابل توجهی از تولیدات دانش‌بنیان را به خود اختصاص داده است. سهم تولیدات نانو از دارو و سلامت بیش از 15 درصد است و تجهیزات صنعتی سهم 13 درصدی را به خود اختصاص دادند. همچنین 15 درصد از تولیدات به حوزه رنگ، پوشش، مواد و فرآورده‌های ساختمانی اختصاص دارد.
درخشش علمی ایران در دوران کرونا و تحریم به‌روایت مراکز معتبر علم‌سنجی غربیتسهیل‌گری معاونت علمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در "گمرگ، مالیات و وزارت صمت"لزوم تقویت شرکت‌های نوپا و دانش‌بنیان به کمک راهکارهای خطرپذیر توسط صندوق نوآوری و شکوفایینفش پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید "واکسن نورا"


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :