"جف بزوس"، "ایلان ماسک" یا "ریچارد برانسون"؛ چه کسی برنده مسابقه فضایی می‌شود؟

کد مطلب 48330 1400-04-16 15:50
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
"جف بزوس"، "ایلان ماسک" یا "ریچارد برانسون"؛ چه کسی برنده مسابقه فضایی می‌شود؟


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ "جف بزوس"، "ایلان ماسک" و "ریچارد برانسون"  سه کارآفرین و میلیاردر فضایی در دنیا در تلاش هستند دور جدیدی از سفرهای فضایی خصوصی خود را آغاز کنند که در اینجا مقایسه‌ای از فعالیت‌های آنها برای گشودن سفرهایی فضایی را آورده‌ایم.
این 3 نفر، میلیاردها دلار در استارتاپ‌های فضایی خود برای گردشگری فضایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این سفر به فضا برای اشخاص عادی، هزینه‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت. شرکت استارتاپی "برانسون" بیش از 600 بلیط را در حال حاضر با قیمت 250 هزار دلار رزرو کرده است که انتظار می‌رود نخستین سرویس کامل آن در سال 2022 آغاز شود و امیدوار است قیمت بلیط را در نهایت به 40 هزار دلار کاهش دهد. رویترز در سال 2018 گزارش داده است که شرکت استارتاپی "بزوس" در نظر دارد با توجه به ارزیابی از برنامه‌های رقیب خود برانسون، حداقل 200 هزار دلار برای مسافران  فضایی دریافت کند؛ فردی که هنوز هویت آن مشخص نشده است با پیشنهاد 28 میلیون دلار قرار است یکی از صندلی‌های نخستین مأموریت را که در تاریخ 20 ژوئیه برگزار می‌شود تأمین کند.شرکت استارتاپی "اسپیس‌ایکس"که مالک آن "ایلان ماسک" است، پیش از این خدمه‌ای را به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسانده است و این شرکت قصد دارد در ماه سپتامبر، یک خدمه غیرنظامی را به مدار زمین بفرستد؛ ایلان ماسک اعلام کرده است که شرکت اسپیس‌ایکس با موشک "استارشیپ" خود در سال 2023 میلیاردری ژاپنی را به ماه خواهد فرستاد.
شرکت فضایی "ویرگین گلکتیک" زیر نظر ریچارد برانسون در پروژه فضایی خود می‌تواند شش مسافر را جای دهد که در آن 2 خدمه و چهار مسافر جای خواهند گرفت. شرکت "بلو ارجین" زیر نظر "جف بزوس" می‌تواند شش مسافر داشته باشد و به صورت مستقل پرواز کند. کپسول "اسپیس‌دراگون"  ایلان ماسک نیز ظرفیت حمل 7 نفر را دارد.
مسافرت فضایی در شرکت فضایی "ویرگین گلکتیک" دارای زمان پرواز حدود 90 دقیقه از زمان پرواز تا فرود از جمله چندین دقیقه بی‌وزنی است. در شرکت "بلو ارجین" پرواز حدود 10 دقیقه پس از جدایی است و افراد حاضر در هواپیما، چند دقیقه بی‌وزنی را تجربه می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود که ماموریت‌های "اسپیس‌ایکس سه تا چهار روز از زمان راه‌اندازی تا سقوط سریع ادامه داشته باشند.
بودجه فعالیت "برانسون" از بودجه عمومی نیز تامین می‌شود و سهام آن پس از تصویب FAA در ژوئن 2021 تقریباً به 60 دلار رسید. شرکت "بلو ارجین" نیز کاملاً خصوصی است و مالک آن "جف‌بزوس" قبلاً اعلام کرده بود که سالانه حدود 1 میلیارد دلار سهام آمازون برای تامین مالی این سرمایه فروش خواهد داشت. "اسپیس‌ایکس" نیز کاملاً خصوصی است و میلیاردها دلار در دوره‌های متوالی تامین بودجه جمع‌آوری کرده است و ایلان ماسک مالک آن گفته است که هزینه‌های انجام شده برای پروازهای فضایی اسپیس‌ایکس به سمت ماموریت‌های ماه و سرانجام مریخ خواهد رفت.
نمایش زمین از ایستگاه فضایی بین‌المللی بر فراز اقیانوس هندفیلم/ راهپیمایی هیجان‌انگیز فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی و بر فراز کره زمین


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :