آمریکا گزارش محرمانه ترامپ درباره تهدید خودروی خارجی را منتشر کرد

کد مطلب 48359 1400-04-16 17:27
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزارت بازرگانی آمریکا گزارش محرمانه ای از دولت ترامپ منتشر کرد که مبنای تهدیدهای رئیس جمهور سابق این کشور در سال ۲۰۱۹ برای اعمال تعرفه علیه واردات خودروهای خارجی به دلایل امنیت ملی بود.


- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزارت بازرگانی آمریکا روز سه شنبه گزارش محرمانه ای از دولت ترامپ منتشر کرد که علت تهدیدهای رئیس جمهور سابق این کشور در سال 2019 برای اعمال تعرفه علیه واردات خودروهای خارجی به دلایل امنیت ملی بود.
رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی دونالد ترامپ در ماه مه 2019 اعلام کرد که برخی از خودروهای وارداتی نامشخص خطرات امنیت ملی را ایجاد می کنند.
وی از انتشار گزارش خود برای کنگره آمریکا یا افکار عمومی این کشور امتناع ورزید و این امر موجب طرح دادخواست برای افشای آن شد.
پت تومی، سناتور جمهوری خواه که پیش نویس قانونی را برای الزام به انتشار این گزارش نوشته بود، در بیانیه ای گفت که "یک نگاه سریع چیزی را که انتظار داشتیم تأیید می کند: توجیه این تعرفه ها کاملاً بی اساس بوده است به طوری که حتی نویسندگان این گزارش نیز از انتشار آن خجالت می کشیدند.
برنامه توسعه تسلا در چین به دلیل تعرفه های آمریکا متوقف شدجنگ تعرفه‌ای آمریکا و چین تبدیل به جنگ فناوری می‌شودبر اساس این گزارش، اگرچه ترامپ تهدید کرده بود اما هرگز تعرفه های 25 درصدی را برای خودروهای وارداتی یا قطعات خودرو اعمال نکرد.
خودروسازان هشدار داده بودند که این تعرفه ها منجر به نابودی صدها هزار شغل در صنعت خودروسازی، افزایش قیمت خودرو و تهدید به افزایش هزینه های صنعت اتومبیل های بدون راننده می شود.
بر اساس این گزارش 116 صفحه ای ویرایش شده، تحقیقات و هزینه های بزرگترین خودروسازان خارجی نشان می دهد که یارانه هایی که در عمل دریافت می کردند را در بازارهای داخلی استفاده می کنند.
این گزارش به شرکت های فولکس واگن AG  و تویوتا Toyota Motor Corp  اشاره کرد.
در این گزارش آمده است: نفوذ قابل توجه واردات طی سه دهه گذشته صنعت خودروی ایالات متحده را به شدت تضعیف کرده است. این موضوع رهبری ارتش ایالات متحده و توانایی آن در تحقق الزامات دفاعی آمریکا را به خطر می اندازد.
در این گزارش همچنین آمده است که تولیدکنندگان آمریکایی شامل جنرال موتورز، شرکت فورد موتور و تسلا هستند. این گزارش به کرایسلر که بخشی از شرکت استلانتیس است، اشاره ای نکرده است.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :