اختتامیه نخستین فصل "طرح نوآ" در دانشگاه شهید بهشتی

کد مطلب 48366 1400-04-16 18:41
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
اختتامیه نخستین فصل "طرح نوآ" در دانشگاه شهید بهشتی


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ طرح نوآ که از اسفند ماه 1399 با همکاری مشترک پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی و 18 مرکز نوآوری مستقر در این دانشگاه کار خود را آغاز کرده بود در تالار همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی به کار خود پایان داد.
دکتر سعدالله نصیری، ریاست دانشگاه شهید بهشتی در آیین اختتامیه این رویداد با اشاره به اینکه بین ایده‌های ارایه شده، تعداد زیادی بسیار ابتدایی به نظر می‌رسیدند، اما در فرآیند شتاب‌دهی به شکوفایی رسیده و توسعه یافتند، تصریح کرد: چنین رشد و بالندی به خوبی این حقیقت را اثبات می‌کند که به دست مدیران، مجریان و جوانان می‌توان کار‌های بزرگی انجام داد؛ دانشگاه شهید بهشتی نخستین دانشگاه ایران است که مراکز نوآوری در متن آن فعالیت دارند و هدف از این نگرش، فعالیت همزمان اساتید و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در زیست بوم نوآوری و کسب و کار است.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی ضمن تاکید بر حمایت دانشگاه از طرح نوآ اذعان کرد: جامعه و دانشگاه بر روی یکدیگر اثرگذار هستند و باید شرایط پیشرفت دانشگاه و ارتقا دانشگاه به نسل چهارم را فراهم کرد.
در ادامه دکتر اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با وجود قدمت کم، در زیست‌بوم نوآوری کشور جزو رتبه‌های برتر است، گفت: ما در معاونت علمی سعی کرده‌ایم حداکثر حمایت‌ها را از این فضا به عنوان تسهیل‌گر داشته باشیم.
وی ادامه داد: دانشگاه شهید بهشتی با توجه به همکاری نزدیک با دانشگاه علوم پزشکی از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای جریان نوآوری در گام دوم انقلاب برخوردار است، چرا که هم زیرساخت‌های توسعه‌ای و هم ابزار‌های سیاستی مناسب را در اختیار دارد؛ در کنار پارک، صندوق پژوهش فناوری نیز فعال است که تامین مالی را برعهده دارد و این امر می‌تواند به پیشبرد اقتصاد دانش‌بنیان در کشور کمک کند.
رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه خروجی‌های موفق طرح نوآ مورد حمایت‌های معنی‌دار ما خواهند بود، گفت: ایده‌های شکست خورده نیز فراموش نخواهند شد چرا که نیاز است تا نیرو‌های انسانی مستعد حفظ شوند؛ باید فضای مناسبی برای دانشجویان و اقتصاد خلاق فراهم شود تا خروجی‌های زیست بوم نوآوری به نتیجه برسد.
دکتر کورش پرند رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، در ادامه مراسم ضمن تشریح روند شکل‌گیری مراکز نوآوری عنوان کرد: نخستین و مهم‌ترین قدم جذب حمایت رئیس دانشگاه بود و پس از آن همکاری با روسای هر دانشکده و پژوهشکده صورت گرفته و تخصیص حداقل 2000 متر فضا جهت ایجاد 18 مرکز نوآوری از نتایج این همراهی است.
دکتر پرند با اشاره به این نکته که 15 نفر از مدیران این مراکز کمتر از 45 سال سن دارند که این مدیران جوان، آینده فناوری دانشگاه را فراهم می‌کنند خاطرنشان کرد: زیرساخت ایجاد شده قادر خواهد بود در زمینه‌های کارآفرینی، نوآوری، اشتغال‌پذیری و تجاری‌سازی عمل کرده و به توانمند‌سازی دانشگاه کمک نمایند.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی یکی از مهم‌ترین نتایج تاسیس مراکز نوآوری را شبکه‌سازی بزرگ در حوزه فناوری عنوان کرد و طرح نوآ را به عنوان یکی از خروجی‌های موفق مراکز نوآوری دانست که صفر تا صد آن انجام شده و می‌تواند هر سه یا شش ماه یکبار در دانشگاه تکرار شود.
در بخش پایانی آیین اختتامیه رویداد نوآ، دکتر علی اصغر سعدآبادی؛ رئیس مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه شهیدبهشتی، روند اجرایی این طرح را تشریح کرد و گفت: پس از فراخوان این طرح در آبان ماه 1399، 580 ایده از سراسر کشور به دبیرخانه رویداد ارسال شد. این ایده‌ها توسط شورای راهبردی هر مرکز غربال شدند که 128 ایده وارد فرآیند پیش شتاب‌دهی شدند.
وی ادامه داد: در پایش اولیه رویداد که در اردیبهشت برگزار شد 26 تیم واجد شرایط حضور در اختتامیه شناخته شدند و برای اکثر تیم‌های باقی مانده امکان استقرار در مراکز نوآوری فراهم خواهد بود.
سعدآبادی اظهار امیدواری کرد که تیم‌ها بتوانند کسب و کار خود را گسترش داده و چرخه تجاری‌سازی را به انتها برسانند و گفت: تیم‌های برتر از حمایت‌های مالی و معنوی پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی بهره‌مند خواهند شد.
ایجاد 18 مرکز نوآوری در دانشگاه شهید بهشتی برای نخستین بار در کشور


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :