دستیابی یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به دانش ساخت سازه‌های سبک فولادی

کد مطلب 48709 1400-04-19 11:12
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
دستیابی یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به دانش ساخت سازه‌های سبک فولادی


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ هر ساله فناوری‌های نوینی وارد صنعت ساختمان می‌شود که هدف از اجرا و توسعه بسیاری از آنها، به حداقل رساندن وزن سازه‌های فولادی و بتنی است که دستیابی به این مهم به ویژه برای کشورهای زلزله‌خیزی مثل ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 سازه "LSF" یکی از سازه‌های ساختمانی مناسب برای دستیابی به این هدف است که یک شرکت‌ دانش‌بنیان ایرانی توانسته است به دانش ساخت این سازه‌ها دست پیدا کرده و در بسیاری از نقاط کشور آن را اجرایی کند.
"محمدحسین قدیری" مدیر تولید و تحقیق و توسعه این شرکت گفت: در این مجموعه، در حوزه طراحی، تولید و اجرای ساختمان‌های صنعتی با به اختصار LSF فعالیت می‌کنیم؛ LSF به معنای سازه‌های سبک فولادی است که بدین وسیله می‌توانیم ساختمان‌هایی با دقت بسیار بالا را با سرعت و نواخت بسیار بالا و با مقاومت بسیار زیاد در برابر زلزله، طراحی، تولید و اجرا کنیم.
قدیری با اشاره به دسته‌بندی محصولات این شرکت دانش‌بنیان گفت: در این تکنولوژی با استفاده از ماده اولیه ورق گالوانیزه در ضخامت‌های مختلف، می‌توانیم پروفیل‌های مختلفی را در ابعاد متفاوت تولید کنیم که هر کدام از آنها ظرفیت‌های باربری متفاوتی را دارند و با توجه به پروفیل‌های متفاوتی که در سایزهای متفاوت تولید می‌شود، امکان این را داریم که انواع مختلف ساختمان از جمله ساختمان‌های ویلایی و مسکونی در طبقات مختلف، ساختمان‌های اداری و همچنین ساختمان‌های صنعتی سبک را طراحی، تولید و اجرا کنیم.
مدیر تولید و تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان درباره فرایند تولید محصولات گفت: در این فرایند ماده اولیه یعنی همان فولاد گالوانیزه که تماماً در کشور نیز تولید می‌شود در ابعاد مختلف و سایزهای مورد نیاز، برش خورده است و به محل کارخانه منتقل می‌شود و با قرارگیری روی دستگاه‌های تغذیه CNC به هر کدام از رول‌فرمرها خورانده می‌شود.
طی یک فرایند طراحی، تمام اجزای ساختمان آماده تولید می‌شوند و به وسیله یک پکیج CNC به دستگاه منتقل می‌شوند. نرم‌افزارهای دستگاه، اولین تا آخرین قطعه دستگاه را شمارش کرده و تک تک آنها را وارد خط تولید می‌کنند. همه عملیات‌های مکانیکی در ابتدا بر روی کیت ورق انجام خواهد شد و سپس در یک زنجیره رول فرمینگ، ورق فلت و مسطح تبدیل به یک پروفیل ناودانی می‌شود. بعد از تولید هر قطعه، لیبل و نام آن پروفیل بر روی آن چاپ می‌شود و در نهایت با بسته‌بندی به محل اجرای پروژه منتقل می‌شود و در آنجا زیر نظر متخصصان اسمبل شده و سازه‌ها برپا می‌شوند و در واقع کل فرایند تولید، توسط شرکت بومی‌سازی شده و هیچ وابستگی به خارج نداریم. 
"محمد ناصر زنگنه" مدیرعامل این شرکت درباره نحوه شکل‌گیری این شرکت اظهار کرد: ما از سال 1385 فعالیت خود را به صورت جدی شروع کردیم و دغدغه اصلی ما وقوع زلزله در فلات ایران بود و متاسفانه سالانه هزاران نفر از هموطنان ما براثر زلزله‌های نه‌چندان سنگین جان خودشان را از دست می‌دهند و ما برای  علاج این درد وارد این عرصه شده و به صورت جدی فعالیت خود را شروع کردیم و خوشبختانه از سال 1390 تا هم‌اکنون توانستیم وارد عرصه انبوه‌سازی در زمینه ساخت ساختمان‌های ضدزلزله سبک بشویم و هر ساله توانستیم حدود هزار واحد مسکونی ساختمان‌های اکونومی و به اصطلاح ارزان قیمت را برای قشر متوسط رو به پایین جامعه ساخته و تحویل دهیم.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره تاثیر فعالیت این شرکت دانش‌بنیان بر اقتصاد کشور تصریح کرد: با وجود اینکه معضل امروز ما تامین سرپناه است اما ما معضلات بزرگتری را در کشور از جمله حفظ محیط زیست، مصرف بی‌رویه انرژی و ایجاد اشتغال و اسکان مناسب برای جمعیت انبوه داریم.
وی ادامه داد: همان‌گونه که استحضار دارید ساختمان‌های سنتی که در کشور ساخته می‌شود به علت ساختار و ماهیتی که دارند بعد از اینکه عمر آنها به اتمام می‌رسد تبدیل به یک ضایعه زیست محیطی می‌شود و شما نخاله‌های انبوه ساختمانی را در اطراف مراکز جمعیتی کشور به عنوان یک معضل زیست محیطی در گوشه و کنار جاده‌ها مشاهده می‌کنید و معضلات عدیده‌ای را در آینده در کشور به وجود می‌آورد؛ ما امروز انرژی ارزان را به کمک مصالح ارزان تبدیل به نخاله یا ضایعه زیست‌محیطی می‌کنیم در صورتی که این انرژی ارزشمند است و ما باید تلاش کنیم تا آن را برای نسل‌های بعدی،‌ صیانت کنیم و با حفظ محیط زیست خود، عرصه را برای آنها تنگ نکنیم. ساخت ساختمان‌هایی که بتوانند قابلیت استفاده مجدد از متریال و مصالح آنها را در ساخت ساختمان‌های بعدی داشته باشند از جمله اهدافی است که این نوع ساخت و سازها دنبال می‌کند که ما این هدف را نیز تعریف کرده‌ایم.
زنگنه با اشاره به صادرات محصولات این شرکت دانش‌بنیان به خارج از کشور گفت: ما چند سال است که به شمال عراق، افغانستان و کشورهای CIS مشخصاً روسیه، ارمنستان و قزاقستان حضور جدی داریم و امیدواریم با آرامشی که حاکم می‌شود بتوانیم حضور پررنگ‌تری در این بازارها داشته باشیم.
سازه LSF با توجه به ویژگی‌هایی که دارد از مزایایی بالقوه  بسیار زیادی  از جمله وزن بسیار پایین در مقایسه با دیگر انواع سازه‌ها، ساده بودن نصب و اجرای آن، کیفیت بالا و یکنواخت بودن آن در تمامی سازه‌ها، مقاومت و سختی بالا، مقاومت بالا در برابر حرارت و آتش‌سوزی و در برابر خوردگی‌های شیمیایی و هوازدگی برخوردار است.
تصویب اجرای طرح جهش تولید شرکت‌های دانش‌بنیان/ اینترنت دانش‌آموزان و معلمان رایگان شدموفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در تولید تجهیزات پیشرفته تولید "نشا"


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :