تولید ۲۰ هزار رأس "بز سانن و مورسیا" با فناوری شبیه‌ساز یک شرکت دانش‌‌بنیان ایرانی

کد مطلب 48710 1400-04-19 11:13
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
تولید ۲۰ هزار رأس "بز سانن و مورسیا" با فناوری شبیه‌ساز یک شرکت دانش‌‌بنیان ایرانی


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ 20 هزار رأس "بز سانن و مورسیا" با فناوری شبیه‌سازی، دورگه‌گیری و تولید جنین با روش "IVF" در کشور توسط یک شرکت دانش‌بنیان تولید شده است.
یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با درک چالش پایین بودن توان ژنتیکی دام‌های بومی و پایین بودن بهره اقتصادی آنها به این حوزه ورود کرد تا با استفاده از توان تخصص و دانشی خود و با کمک فناوری‌های شبیه‌سازی، دورگه‌گیری و تولید جنین با روش IVF به این معضل پاسخ دهد. برهمین اساس هم اقدام به تولید 20 هزار رأس بز سانن و مورسیا کرده است که این پروژه با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نتیجه رسیده است.
یکی از مشکلات موجود در صنعت دامپروری مخصوصاً در دام سبک، پایین بودن توان ژنتیکی دام‌های بومی و پایین بودن بهره اقتصادی آنها است. این موضوع نگهداری، باعث شده نگهداری آنها به صورت صنعتی مقرون به‌صرفه نباشد. به همین دلیل فناوران شرکت "رویان دام اسپادانا" با توجه به کسب دانش فنی شبیه‌سازی و امکان استفاده از این فناوری در تولید دام‌های دارای توان ژنتیکی بالا به این حوزه ورود و اقدام به اصلاح نژاد دام‌ها کرد.
پیش از استفاده از این تکنیک، دام‌های دارای توان ژنتیکی بالا از جمله سانن، آلپاین، مورسیا و غیره از طریق واردات به کشور آورده می‌شد. امروز با کمک این فناوری‌ها بخشی از نیاز کشور در کنار واردات، توسط متخصصان و فناوران داخلی تامین می‌شود.
با توجه به نیاز کشور به دام‌های دارای توان ژنتیکی بالا و واردات دام به کشور، توسعه این فناوری می‌تواند از خروج ارز جلوگیری کند. همچنین این امکان وجود دارد که بتوان از ظرفیت دانشگاه‌ها در توسعه این دانش بهره برد. وجود بیش از 60 میلیون راس دام سبک در کشور که بیشتر آنها برای افزایش بهره‌وری به اصلاح نژاد نیاز دارند، ضرورتی است که کمک می‌کند تا بازار این فناوری در کشور داغ و سودده باشد.
گزارش‌ها حاکی از این است که در حال حاضر دام زنده حاصل از زاد و ولد طبیعی به کشور وارد می‌شود؛ اما نمونه مشابه خارجی که حاصل از انتقال جنین شبیه‌سازی شده باشد وجود ندارد. قطعاً قیمت تمام شده دام حاصل از این فناوری حداقل یک سوم کمتر از دام وارداتی خواهد بود.
تسهیل‌گری معاونت علمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در "گمرگ، مالیات و وزارت صمت"موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان در تولید تجهیزات پیشرفته تولید "نشا"


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :