موفقیت محققان دانشگاه تهران در ابداع روشی جدید در "انیمیشن‌سازی"

کد مطلب 48745 1400-04-19 14:04
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
موفقیت محققان دانشگاه تهران در ابداع روشی جدید در "انیمیشن‌سازی"


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ سال گذشته، گزارشی درباره فناوری ضبط حرکت در آزمایشگاه مخابرات امن در دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران منتشر شد. اما امسال روشی آسان‌تر و سریع‌تر برای انیمیشن‌سازی در این مرکز ابداع شده است که هر شخص قادر است نقش اول یک انیمیشن را بازی کند که نیاز به کروماکی و سنسورهای متصل به دست انسان ندارد.
"زهرا ابراهیمیان" دانشجوی دکترای هوش مصنوعی دانشگاه تهران درباره این روش ابداعی گفت:‌ قبلاً برای پروژه ضبط حرکت خودمان از 8 دوربین استفاده می‌کردیم ولی در پروژه جدید با استفاده از یک دوربین، یک انیمیشن سه ‌بعدی ساخته‌ایم و برای این کار از یک شبکه عصبی مصنوعی استفاده می‌کنیم که مبتنی بر هوش مصنوعی است و حالت صورت، حالت بدن و حالت‌های دست را استخراج کرده و بعد از آن این سه را تجمیع می‌کنیم و یک انیمیشن سه‌بعدی می‌سازیم.
"محمدعلی اخانی" عضو هیئت علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه تهران نیز گفت:‌ انیمیت کردن کار بسیار سختی است و باید فریم به فریم حرکات دست ساخته شود ولی در این روش عملاً سرعت استخراج حرکات صورت و استخراج حرکات انگشتان دست که یکی از سخت‌ترین بخش‌های پروژه است را بیش از 100 برابر می‌کند.
وی درباره کاربردهای این روش تصریح کرد:‌ ما می‌توانیم تفریح و سرگرمی را با آموزش ترکیب کرده و برای آموزش کودکان یا بچه‌های زیر 12 سال یک روند مثبت ایجاد کنیم؛ کودکان اوتیسم، کودکان دیریادگیر از جمله قشرهایی هستند که نمی‌توانند با شخصیت‌های انسانی ارتباط بگیرند ولی با کاراکترهای انیمیشنی به راحتی می‌توانند ارتباط بگیرند؛ این کاراکترها برای بزرگسالان نیز در حوزه‌هایی مثل محیط زیست یا عدم ریختن زباله در طبیعت و برای سایر کارهای فرهنگی ایفای نقش می‌کند.
اخانی درباره تجاری‌سازی این سیستم ابداعی خاطرنشان کرد: خوشبختانه یک پروژه بسیار خوبی بین یکی از اپراتورها و دانشگاه تهران در این حوزه منعقد شده است تا ما این سامانه را در اختیار یک عده محدود قرار بدهیم و سرپرست پروژه شاد آموزش و پرورش هم قول داده است که این سیستم در درون اپلیکیشن شاد آورده شود.
"فاطمه حیدری" کارشناس مخابرات سیستم دانشگاه تهران نیز اظهار کرد:‌ روش کار به این صورت است که نخست فایل ویدئویی را انتخاب می‌کنیم و در مرحله بعدی می‌توانیم کاراکترهای انیمیشنی را انتخاب کرده و پس‌زمینه و رنگ لباس‌ها را نیز انتخاب می‌کنیم و بعد از آن سامانه وارد فاز پردازش می‌شود و درنهایت خروجی انیمیشن سه‌بعدی را تولید می‌کند.
دستیابی یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی به دانش ساخت سازه‌های سبک فولادیآغاز ثبت‌نام آزمون استخدام بخش خصوصی ویژه سازمان‌ها و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان کشور


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :