«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»| اینترنت امن؛ راهبرد کشورهای اروپایی برای حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی

کد مطلب 49319 1400-04-23 11:23
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»| اینترنت امن؛ راهبرد کشورهای اروپایی برای حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی


- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم «پرونده حکمرانی فضای مجازی»؛ امروزه یکی از مسائل مهمی که مدنظر اتحادیه اروپا قرار دارد، اینترنت امن تر است. از نظر اتحادیه اروپا حتی اگر اینترنت امن باشد باز باید به دنبال اینترنت امن تر بود و باید برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی کرد. طبق بررسی ها انجام شده، اصول شبکه اجتماعی امن تر برای اروپا، توافقی بر مبنای خود تنظیمی است که در 10 فوریه 2009، 18 تأمین کننده شبکه های اجتماعی در اروپا آن را منعقد کردند. بر اساس این قواعد که توسط تأمین کنندگان شبکه اجتماعی با مشورت اتحادیه اروپا و چند سازمان غیردولتی به منزله بخشی از برنامه اینترنت امن تر ایجاد شده است، روش های اجرایی برای تأمین کنندگان شبکه های اجتماعی و دیگر کاربران سایت های فعال ارائه شده است تا امنیت خانواده ها و به خصوص کودکان و نوجوانان را در به کارگیری از خدمات شبکه های اجتماعی افزایش دهند. بر اساس این توافقنامه تأمین کنندگان شبکه های اجتماعی موظف شدند تا امکاناتی در سامانه های خود برای رعایت مواردی نظیر «گزارش سوء استفاده»، «پروفایل امن»، «محرمانگی بر اساس تفکیک سنی» و «کنترل والدین» را در نظر گیرند.
ایجاد شبکه های ملی از اقدام های راهبردی است که نشان می دهد کشورهای اروپایی به تنوع سازی در به کار گیری شبکه های اجتماعی توجه دارند. از جمله شبکه های محلی فعال در کشورهای اروپایی، اسکای راک در فرانسه، استادی وی زی در آلمان -که به دانش آموزان اختصاص دارد و زمانی آغاز به کار کرد که دسترسی فیس بوک در مدارس آلمان ممنوع شد -و هیوز در هلند هستند.
** اجرای فیلترینگ داوطلبانه در اروپا
علاوه همکاری با تأمین کنندگان، موضوع فیلترینگ نیز به صورتی متفاوت و کمرنگ در اروپا طرح شده است. در ژوئن 2009 دولت آلمان قانونی را برای فیلتر کردن وب سایت های پورنوگرافی کودکان تصویب کرد؛ قانونی که بعدا مسکوت ماند. تا به حال جز آلمان و ایتالیا که از فیلترینگ اجباری برای وب سایت هایی با امثال این نوع محتوا استفاده می کنند، کشورهای اروپایی دیگر نظیر سوئد، نروژ، دانمارک، فنلاند و ایرلند راهبرد فیلترینگ داوطلبانه را در پیش گرفته اند. راهبردهای آگاه سازی و آموزش نیز، راهبردهای پرطرفدار و تاکید شده و فعال در اتحادیه اروپایی است که برای بالا بردن سطح آگاهی ها، توانمندسازی کاربران از طریق ابزارها و فناوری ها و پاسخ دهی به رفتار یا محتوای غیرقانونی از آن استفاده می شود.
** آلمان پیشتاز اینترنت امن در اتحادیه اروپا
اپراتور اصلی کشور آلمان اولین کشوری بودکه آیین نامه توافقی اپراتورهای همراه برای حمایت از کودکان را در سال 2005 امضا کرد. طبق این آیین نامه اپراتورهای موبایل موظف می شوند که دسترسی به مطالب غیرقانونی را محدود کند و با تعبیه نظام های شناسایی، برخورد نکردن کاربران زیر سن قانونی با مطالب پورنوگرافی را تضمین کنند.روش های استفاده امن تر از اینترنت در چند شهر فدرال کشور آلمان درون برنامه آموزشی مدارس نیز قرار گرفته است و به زودی به دوره اجباری برنامه درسی اصلی تمام ایالت های آلمان تبدیل خواهد شد. معلم های مدارس آلمان نیز طی دوره های تخصصی آموزشی با این روش ها آشنا می شوند. کشور آلمان در زمینه قانونگذاری یکی از جامع ترین قانون های اساسی را دارد.
** تجربه دولت انگلیس در اجرای اینترنت امن برای کودکان
در راستای حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، طی سالیان گذشته دولت بریتانیا نیز با شرکت های بی تی، تالک تالک، ویرجین و اسکای قرارداد بسته است تا تمام کاربران قادر شوند به اختیار از فیلترهای حامی خانواده استفاده کنند. یکی از فیلترینگ های گسترده داوطلبانه در بریتانیا، برنامه ای است که بزرگترین تأمین کننده خدمات اینترنت بریتانیا، بی تی، در ژوئن اجرا کرد. به این نحو که اگر کسی درخواست دسترسی به محتوای غیرقانونی می کرد، پیغام خطا دریافت می کرد. علاوه بر این قانون بریتانیا به پلیس اجازه می دهد تا مشخصات فرد درخواست کننده محتوای غیرقانونی (محتواهای علیه کودکان) را استخراج کند.با استفاده از این فیلترهای خانگی، خانواده ها دیگر نیازی به دانلود و نصب نرم افزارهای فیلترینگ برای کنترل اینترنت خود ندارند و فقط با راه اندازی این سیستم قادر خواهند بود فعالیت فرزندان خود را در اینترنت تحت نظارت خود درآوردند.
علاوه بر این اپراتور اصلی موبایل بریتانیا، فیلترهای اینترنتی را هم اکنون روی سرورهای خود فعال کرده است. تمام کاربران این اپراتور مشمول این فیلترینگ خواهند شد مگر اینکه ثابت کرده باشند که سن قانونی دارند. دولت انگلیس همچنین با بزرگترین تأمین کننده های اینترنت وای فای دولتی قرارداد بسته است که این فیلترهای حامی امنیت خانواده را در دسترس همه کاربران قرار دهد.
از همین پرونده بیشتر بخوانید:
«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|الزامات 11 گانه برای مدیریت صحیح شبکه های اجتماعی«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|تهدیدات و فرصت های شبکه های اجتماعی«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|فضای مجازی در اروپا و آمریکا چگونه تنظیم‌گری می شود؟«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»| دولت سیزدهم و حاکمیت سایبرنتیک جمهوری اسلامی«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»| تولید گوشی هوشمند داخلی یکی از راه های قوی شدن در فضای مجازی استفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|جرم انگاری اذیت و آزار کودکان در فضای مجازی در انگلیسفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|عواقب ناگوار نفرت پراکنی در فضای مجازی/ راهبرد مقابله چیست؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|فقدان قوانین مناسب برای مقابله با اخبار جعلی در فضای مجازیفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|کاپیتولاسیون مجازی و حکمرانی شبکه ای جهانی آمریکا «فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|افزایش 500 میلیارد دلاری تولید ناخالص داخلی جهان با دیجیتالی شدن کشاورزی«فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟»|حفاظت اتحادیه اروپایی از داده های شهروندان اروپایی با تصویب یک قانونفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|تجربه کشور کانادا برای مقابله با اخبار جعلی در زمان انتخاباتفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|فضای مجازی در محاصره شبکه های اجتماعی غربی/ حصر تبلیغاتی چگونه می تواند بر انتخابات موثر باشد؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|مجازات سنگین انتشار اخبار جعلی در روسیهفضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|ضرورت رده بندی سنی دسترسی کودکان و نوجوانان به اینترنت/ تجربیات کشورهای دنیا چیست؟فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|پیامدهای اکتفا به فضای مجازی در انتخابات چیست؟


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :