ساخت دستگاه "تولید آب از رطوبت" توسط پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای

کد مطلب 50070 1400-04-28 20:18
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ساخت دستگاه "تولید آب از رطوبت" توسط پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران، فناوری‌ بومی شده است که معضل کمبود آب در بعضی از استان‌ها را برطرف کرده است؛ این دستگاه در مناطق شمالی، جنوبی و غربی کشور که رطوبت بالای 30 درصد را دارد، قابل استفاده است و هوای مرطوب، طی یک فرایندی به آب شرب تبدیل می‌شود.
رطوبت هوا از طریق فیلترها وارد بخش کندانتور شده و در نهایت به بلورهای یخ تبدیل می‌شود. این بلورهای یخ تبخیر شده در مخزن ذخیره آب جمع می‌شوند. اگر شما بخواهید این را برای مصارف کشاورزی استفاده کنید این آب قابل استفاده است و نیازی به تصفیه ندارد اما اگر برای مصارف آشامیدنی بخواهیم وارد مخزن ذخیره آب در مرحله بعد شده و در 7 مرحله تصفیه می‌شود و در نهایت بسته‌بندی شده و آب تولیدی نیز به صورت بطری آب آشامیدنی تهیه می‌شود.
براساس گزارش شرکت آب و فاضلاب کشور ورودی آب سدها امسال بیش از 60 درصد کاهش یافته است و 300 شهر در وضعیت تنش آبی قرار دارند و به 8405 روستا نیز با تانکر آبرسانی انجام می‌شود که این دستگاه می‌تواند برای بخشی از این روستاها آب تولید کند.
در واقع در هر روستا می‌توان یک عدد از این دستگاه‌ها را با ظرفیت حدود 1200 لیتر در روز قرار بدهیم که می‌تواند آب شرب یک روستای با جمعیت 500 نفر را تأمین کند. در نمونه‌های خانگی بسته به اینکه رطوبت خانه چه مقدار باشد 3 تا 30 لیتر در روز به ما آب آشامیدنی می‌دهد؛ قیمت تمام شده آب تولید شده با این دستگاه مقرون به صرفه است و سازمان انرژی اتمی آمادگی لازم برای در اختیار قرار دادن فناوری این دستگاه را به سازمان‌ها و تولیدکنندگان دارد.
علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در همین زمینه اظهار کرد: قیمت هر لیتر آب این دستگاه خیلی کمتر از یک لیتر آبی است که از آن می‌خرید که چیزی در حدود 1000 تومان تمام می‌شود. این دستگاه به محض اینکه به تولید انبوه برسد قیمت بسیار پایین خواهد آمد ضمن اینکه این دستگاه آماده استفاده است و ما حاضریم از مالکیت معنوی آن بگذریم و تمامی نقشه‌ها و انتقال تکنولوژی را به هر کسی که دوست دارد تولید انبوه کند، بدهیم.
دانش فنی ساخت این دستگاه‌ها در ایران بومی شده و نمونه ایرانی با یک‌سوم قیمت نمونه خارجی آماده ارائه است؛ با توجه به اینکه در بعضی استان‌ها در موضوع آب، مشکل تأمین داریم، این فناوری می‌تواند یکی از راهکارها باشد.
فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به 14 میلیارد دلار رسیدمردم شهرستان نظرآباد با مشکل جدی کمبود و قطعی آب شرب مواجه هستندباغات منطقه بن لار و زیودار پلدختر در محاصره کمبود آب؛ سد بن لار احداث شوداتیوپی از پایان دومین مرحله آبگیری سد النهضه خبر داد/ تنش آبی در راه است؟


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :