خطای 403 چیست؟ علت و راه حل رفع خطای 403

کد مطلب 50107 1400-04-29 06:29
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
به احتمال زیاد فیلترشکن خود را روشن کرده اید و این مشکل را حل کرده اید.


خطای 403 چیست؟ علت و راه حل رفع خطای 403 


دسته بندی : ترفندهای اینترنتی


خطای 403 خطایی است که ورود شما به صفحه را ممنوع کرده است
 
خطای 403 چیست و چگونه این خطا را حل کنیم؟
ممکن است شما نیز در هنگام وب گردی ، با خطای 403 مواجه شده باشید. به احتمال زیاد فیلترشکن خود را روشن کرده اید و این مشکل را حل کرده اید. لازم به ذکر است این خطا دلایل مختلفی دارد و تنها به دلیل تحریمات به وجود نمی آید. بنابراین بهتر است  ارور 403 را بشناسید تا بهترین راهکارها را ارائه دهید. همراه ما باشید.
خطای 403 چیست؟
هنگامی که عبارتی را در موتور جست و جو سرچ می کنید ، موتور جست و جو (مانند گوگل) نتایجی را به شما پیشنهاد می دهد و شما بر روی یکی از آن ها کلیک خواهید کرد. هنگامی که روی لینک مورد نظر خود کلیک می کنید ، درخواستی (request) از طرف مرورگر شما ، به سروری که اطلاعات آن سایت روی آن اپلود شده است ارسال می شود.
 
حال اگر این پروسه ارسال درخواست و دریافت جواب با خطا مواجه شود خطایی در قالب 4xx یا 5xx برای شما نشان خواهد داد که 403 یکی از ان هاست.
 

در هنگام خطای 403 شما در واقع با پیغام ورود ممنوع مواجه شده اید
 
بنابر این می توان گفت خطای 403 یکی از ارور ها یا خطاهای HTTP است که مرورگر هنگامی که درخواست خود را به سرور ارسال می کند ، با پیغام ورود ممنوع مواجه می شود. به زبان ساده تر دسترسی شما به این صفحه ممنوع شده است. این ممنوعیت در اغلب اوقات به دلیل تحریمات می باشد و به همین خاطر استفاده از پروکسی یا فیلتر شکن تا حدود زیادی این مشکل را بر طرف می کند.
 
چه زمانی با خطای 403 مواجه خواهیم شد؟
همانطور که گفتیم تحریمات یکی از دلایل اصلی این اتفاق است. اما با این وجود نمی توان این مورد را تنها دلیل ارور 403 دانست به همین دلیل در حالت کلی 2 دلیل برای به وجود آمدن این ارور وجود دارد 
 
1.ممکن است مالک سایت ، دسترسی IP شما را برای آن صفحه یا سایت محدود کرده باشد. یا به عبارتی دیگر نمایش سایت برای IP شما را ممنوع کرده باشد.
2.ممکن است دارند سایت به صورت غیر اتفاقی در قالب یک مشکل موجب به وجود آمدن این مشکل شده باشد. در صورت می توانید با پشتیبان های سایت تماس بگیرید.
 
خطای 403 با ظاهری متفاوت 
 

ممکن است خطای 403 را با ظواهر مختلف ببینید
 
طراحان سایت این امکان را دارند تا صفحات مختلف سایت را خودشان طراحی کنند و خطای 403 را سفارشی کنند. به همین دلیل ممکن است خطای 403 را در سایت های مختلف با ظاهر و نوشته های متفاوت ببینید.
 درحالت کلی این ارور ها نیز اشاره به خطای 403 دارند : 
• 403 Forbidden
• HTTP 403
• Forbidden
• HTTP Error 403 – Forbidden
• HTTP Error 403.14 – Forbidden
• Error 403
• Forbidden: You don’t have permission to access [directory] on this server
• Error 403 – Forbidden
 
چگونه هنگام خطای 403 به صفحه دسترسی پیدا کنیم؟
برای اینکه مشکل 403 را حل کنید و به صفحه مورد نظر خود وارد شوید ، می توانید از چندین راه کار استفاده کنید. این راه کار ها تا حدود زیادی مشکل را برطرف کرده و می توانید به صفحه دسترسی داشته باشید.
  
1.آدرس URL را چک کنید
 

در وارد کردن آدرس دقیق سایت دقت کنید
 
برخی مواقع ممکن است آدرس صفحه را به درستی وارد نکرده باشید. مطمئن شوید آدرس را به درستی وارد کرده اید. برای اینکه از صحت آدرس مطمئن شوید ، باید بگوییم انتهای آدرس صحیح باید پسوند های .com یا .ir (TLD ها) ، .php یا .html باشد.
 
اگر آدرس صفحه ای از سرور را وارد کرده باشید ، انتهای ادرس / را خواهید دید. درواقع اغلب سرور ها دسترسی شما به اطلاعات را ممنوع می کنند. به همین دلیل در این صورت با خطای 403 مواجه خواهید شد.
 
2.صفحه را رفرش (refresh) کنید
ممکن است خطای 403 موقتی باشد بنابر می توانید قبل از اینکه سایر اقدامات را انجام دهید ، صفحه را مجدد لود کنید. این کار باعث می شود ، درخواست جدید از طرف مرور گر شما برای سرور ارسال شود و ممکن است این بار با مشکل مواجه نشده و وارد صفحه مورد نظر خود شوید.
 
تازه سازی یا رفرش یک ثانیه بیشتر طول نخواهد کشید. فقط کافیست دکمه f5 کیبورد خود را بزنید. یا از قسمت بالای مرور گر در کنار url علامت روفرش را کلیک کنید.
 
3.اجازه دسترسی از طریق ورود به سیستم
در برخی از وبسایت ها شاهد این بوده ایم که برای اینکه صفحات سایت را مشاهده کنیم ، لازم است وارد اکانت خود شویم یا در اصطلاح login کنیم. 
درواقع در این سایت ها سرور ها به گونه ای پیکر بندی شده اند که شما را با خطایی متوقف کنند و اجازه دسترسی به محتوای صفحه را ندهد. به همین دلیل در برخی از سایت ها ، سرور ها به درستی پیکر بندی نشده اند و به شما خطای 403 نمایش داده خواهد شد.
 
4. کوکی ها و cash مرورگر خود را حذف کنید
 

از طریق تنظیمات مرورگرتان ، کش سایت را حذف کنید تا ارور 403 برطرف شود
 
کوکی و کش ، یکی از ترفند های افزایش سرعت است که گسترش دهندگان وبسایت ها از آن برای افزایش سرعت سایت خود استفاده می کنند. به این منظور که هنگام ورود شما به صفحه لازم نباشد کل سایت مجدد از سرور دریافت شود و به جای این کار ، برخی از المان های سایت از خافظه پنهان یا کش مرورگر لود می شود تا سرعت سایت افزایش یابد.
 
به همین دلیل ممکن است خطای 403 نیز در کش مرورگر شما ذخیره شده باشد به همین دلیل می توانید این مورد را پس از تست کردن برطرف کنید.
برای تست کردن کافیست مرورگر کروم خود را باز کنید و میانبر کنترل + شیفت + N را کلیک کنید تا صفحه از مرور گر به نام incognito باز شود. url مورد نظر خود را از این صفحه باز کنید، اگر صفحه مورد نظر شما باز شد از طریق تنظیمات مرور گر cash را حذف کنید.
 
Incocnito حالت مخفی مرورگر کروم است که بدون توجه به سابقه جست و جوی شما و کش های ذخیره شده ، صفحه مورد نظرتان را باز خواهد کرد.
 
5. با ISP خود تماس بگیرید
اگر صفحه مورد نظرتان را توانستید با شبکه های اینترنتی متفاوت باز کنید ، برای مثال با وای فای های مختلف توانستید بدون ارور 403 وارد صفحه شوید با ISP خود تماس بگیرید و از آن ها کمک بخواهید. بروز این مشکل احتمال بسیار کمی دارد اما باز هم می توانید از آن استفاده کنید.
 
6. IP خود را تغیر دهید
 

در صورت مواجه شدن با ارور 403 می توانید ip خود را با فیلتر شکن تغیر دهید
 
ممکن است خطای 403 را در سایت های خارجی مشاهده کرده باشید ، در این صورت می تواند با فیلتر شکن یا پروکسی ، ip خودر ار تغییر دهید و مجدد تلاش کنید به صفحه دسترسی پیدا کنید. اغلب سایت هایی را که ایران را تحریم کرده اند ، با این روش می توانید باز کنید.
 
7. صبر کنید تا مشکل برطرف شود
اگر با هر روشی نتوانستید وارد وبسایت شوید ، مجبورید مدتی بعد ورود به صفحه را امتحان کنید. ممکن است پشتیبان فنی سایت ، یا برنامه نویس درحال برطرف سازی مشکل باشد ، بنابراین مدتی را صبر کنید.
 
جمع بندی مطالب 
همانطور که گفتیم خطای 403 ، خطایی است که دسترسی شما را به سایت ممنوع کرده اند. برای برطرف کردن این مشکل راه حل هایی وجود دارد. اما اگر به هر دلیلی نتوانستید وارد صفحه مورد نظر خود شوید می توانید با پشتیبان های سایت تماس بگیرید و از آن ها کمک بخواهید.
امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.
 
گرداوری : بخش کامپیوتر و اینترنت
 


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :