راه‌اندازی نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در کشور

کد مطلب 51015 1400-05-05 08:52
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
راه‌اندازی نخستین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در کشور


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ با راه‌اندازی خطوط تولید چند محصول فناورانه از جمله صفحه‌های نمایش و کولر گازی در ایران، گامی دیگر در کاهش وابستگی به واردات لوازم خانگی برداشته شده است؛ این خط، دومین خط تولید صفحه نمایش تلویزیون در غرب آسیا و نخستین در ایران است و قرار است در این خط تولید سالانه 1.5 میلیون صفحه نمایش LED و OLED تا سایز 65 اینچ با کیفیت 4K و 8K تولید شود.
با توسعه پژوهش‌ها و ارتقای کمی و کیفی محصولات تولید داخل، امسال بیشتر از 2 میلیارد دلار از واردات کشور کم شده است و با دستیابی به فناوری خطوط تولیدی که امروز راه‌اندازی شده است از این به بعد زمینه صرفه‌جویی 100 میلیون دلاری برای کشور فراهم خواهد شد.
"توکلی‌زاده" مدیر محصولات صوتی و تصویری این شرکت دانش‌بنیان گفت: امروز از دو محصول رونمایی کردیم که یک محصول به ضخامت 2 میلی‌متر با لایه ارگانیک و یک محصول با لایه "کوانتوم‌دات" که رنگ را از 16 میلیون رنگ به 1 میلیارد رنگ ارتقا می‌دهد.
"کوانتوم‌دات" به نانو کریستال‌های ساخته شده از مواد نیمه هادی گفته می‌شود که رفتار کوانتومی از خود بروز می‌دهد. رفتار الکترونیکی این نوع مواد در حد واسط بین نیمه‌هادی‌ها و ملکول‌های مجزا قرار می‌گیرد. کاربرد "کوانتوم‌دات" در ساخت ترانزیستور، سلول‌های خورشیدی، LEDها و دیودهای لیزری است که در صنایع مختلف کاربرد دارند و یکی از کاربردهای مهم "کوانتوم‌دات"، استفاده از پنل‌های LED است که تدریجاً جای LCD ها و LED ها را می‌گیرند.
علاوه بر این محصولات، امروز راه‌اندازی خط تولید کولر گازی با ظرفیت سالانه 500 هزار دستگاه و رونمایی از نرم‌افزار لانچر ایرانی برای تلویزیون، با سرمایه‌گذاری 7 میلیون دلاری این شرکت از دیگر دستاوردهایی بود که نویدبخش روزهای خوب برای بازار لوازم خانگی در کشور است.
احیای واحد هیدروژن کارخانه فولاد غرب آسیا با تلاش یک شرکت دانش‌بنیانفروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی به 14 میلیارد دلار رسید


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :