محصول یک شرکت دانش‌بنیان با قابلیت قطع گاز، آب و برق در هنگام زلزله

کد مطلب 51069 1400-05-05 14:36
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
محصول یک شرکت دانش‌بنیان با قابلیت قطع گاز، آب و برق در هنگام زلزله


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ در هنگام وقوع زلزله، انفجارهای ناشی از ترکیدن لوله‌های گاز و آب و آتش‌سوزی تاسیسات برق کار نجات زلزله‌زدگان و امدادرسانی به آنها را سخت می‌کند. خوشبختانه پیشرفت فناوری‌های هوشمند، مقابله با این خرابی‌ها را آسان کرده است و این روزها فناوران دانش‌بنیان ،راهکار مقابله با این خطرات در هنگام زمین‌لرزه را پیش‌بینی کردند و ابزارهای کنترلی لازم را در کشور ساختند.
برای مردمی مثل ایران که بر روی کمربند زلزله زندگی می‌کنند توسعه فناوری‌های کاهش خسارت‌های زلزله بسیار حیاتی است و حالا که مهندسان پرتوان کشورمان می‌توانند پیچیده‌ترین فناوری‌های هشدار و کاهش خسارت زلزله را در ایران بومی‌سازی کنند باید از آنها حمایت‌های کافی صورت بگیرد.
"دکتر سیدمحمد معصومی" رئیس هیات مدیره شرکت دانش‌بنیان ایمن‌زلزله سدید گفت: این شرکت از سال 1389 تاسیس شد که یک شرکت دانش‌بنیان است ولی سابقه پژوهشی ما به سه دهه قبل باز می‌گردد در اصل بعد از زلزله رودبار بنده به عنوان سرگروه تیم امداد به منطقه اعزام شده بودم و در آنجا مشاهده کردم مردم زیادی در خواب تلف شده بودند و آنجا بود که ساخت یک دستگاه هشداردهنده به نظرم ضروری رسید و در این سه دهه، آن ایده هشداردهنده برای بیدار کردن مردم در هنگام زلزله در زلزله‌های شب‌هنگام به تکنولوژی امروز رسید؛ 15 سال قبل از تاسیس شرکت، با یک گروهی که همگی اعضای هیات علمی دانشگاه بودند در زمینه "سیستم‌های الکترونیکی قطع اتوماتیک گاز حساس به امواج زلزله" مطابق با استانداردهای بین‌المللی کار کردیم و بعد از آن نیز "شتاب‌نگار" را ساختیم و تاییدیه آن را سال گذشته از سوییس دریافت کردیم.
وی ادامه داد:‌ امروز کارخانجات بزرگ مثل کارخانجات سیمان، فولاد و پتروشیمی‌ها علاقه‌مند هستند که این سیستم در ورودی‌ها و تاسیسات گازشان نصب شود و اگر شرکت ملی گاز همکاری کند، قطعاً یک خطر بالقوه و جدی از مسیر کارخانجات بزرگ و سنگین در هنگام زلزله کم می‌شود.
معصومی اظهار کرد:‌ عملکرد سیستم‌ها در زلزله‌ به گونه‌ای است که جاهایی که باید فعال شده و گاز را قطع کنند، قطع می‌کنند. یک سطح انرژی در آنها تعریف کردیم که اگر انرژی زلزله در آن محدوده فرکانسی خاص، از حدی عبور کند یعنی آن انرژی برای سازه‌ها خطرناک است و گاز بایستی قطع شود؛ به عنوان مثال در زلزله ترکمنچای دستگاهی که در سراب بود را قطع کردند ولی دستگاهی که در میانه بوده و فاصله آن نیز بیشتر بود و انرژی زلزله در آنجا کمتر رسیده بود، سیستم‌ها فعال نشدند.
رئیس هیات مدیره این شرکت دانش‌بنیان گفت:‌ ما در کشور بالغ بر 20 هزار ایستگاه تقلیل فشار گاز داریم که امروز کمتر از 100 ایستگاه مجهز شدند یعنی کمتر از 0.5 درصد از این ایستگاه‌های تقلیل فشار پرخطر به این سیستم‌ها مجهز شدندو به همین خاطر به کمک مدیرانِ و اداره مهندسی گاز کشور نیاز داریم که این تکنولوژی با توجه به اینکه تمام استانداردهای جهانی را پاس کرده است آن را به ایستگاه‌های تقلیل فشار ورود بدهیم.
معصومی با بیان اینکه محصولات این شرکت شامل نوآوری‌های مختلفی است، خاطرنشان کرد: قطع‌کن‌های گاز در قیاس با نمونه‌های مشابه خارجی که مکانیکی هستند و به ارتعاشات محیطی پاسخ داده و گاز را به جز زلزله با حرکات محیطی قطع می‌کنند، این سیستم‌ها تخصصی و انحصاری برای زلزله عمل کردند یعنی در فرکانس‌های خاص میزان انرژی را محاسبه کرده و در صورت نیاز فرمان قطع گاز را می‌دهد.
"مجید تمیمی" مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان نیز اظهار کرد: محصول اصلی شرکت ما "شتاب‌نگار" با قابلیت قطع گاز و آب است این سیستم در هنگام زلزله باعث می‌شود که گاز قطع شود و از آتش‌سوزی‌های مهیب جلوگیری می‌کند. این دستگاه در هنگام زلزله 7 فرمان صادر می‌کند که یکی آژیر هشدار و بعد از آن آسانسور در نزدیکترین طبقه متوقف می‌شود و درب‌های اتوماتیک را باز نگه می‌دارد. قطع آب، قطع برق نیز در مراحل بعدی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: تجهیز ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و جایگاه‌های CNG و پمپ بنزین الزامی شده است و خوشبختانه در سال‌های اخیر با توجه به اهمیت ایمنی زلزله، صنایع بزرگ مثل فولاد، آلومینیم و کارخانجات سیمان تمایل دارند با هزینه خودشان و تحت نظارت شرکت گاز، این سیستم‌ها را بر روی ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز نصب کنند.
"رضا سبحانی" مسئول پایگاه داده این شرکت دانش‌بنیان نیز گفت: اطلاعات دستگاه‌هایی که در شهرستان‌ها نصب شده است به صورت مانتورینگ و آنلاین قابل مشاهده است و هر خطایی در دستگاه‌ها در این مرکز قابل مشاهده است.
احیای واحد هیدروژن کارخانه فولاد غرب آسیا با تلاش یک شرکت دانش‌بنیانثبت 17 پس‌لرزه در منطقه خشت/ بیمارستان‌ها در حالت آماده‌باش‌


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :