حذف ۱۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان از لیست دانش‌بنیان‌ها!

کد مطلب 51071 1400-05-05 14:38
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
حذف ۱۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان از لیست دانش‌بنیان‌ها!


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ "دکتر محمدصادق خیاطیان یزدی" رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: فرایند ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان برای اخذ مجوز دانش‌بنیانی براساس معیارهایی صورت می‌گیرد که طی آن شرکت‌های دانش‌بنیان به دو دسته تولیدی و نوپا تقسیم‌بندی می‌شوند.
وی گفت: شرکت‌هایی که دارای فروش در اظهارنامه هستند به‌صورت تولیدی و شرکت‌هایی که فروش ندارند به‌صورت نوپا تایید می‌‌شوند. "تولید محصول های-تِک"، "محصول تولید شده یا نمونه آزمایشگاهی با قابلیت بررسی فنی" و "تولید یا ارائه خدمات براساس تحقیق و توسعه" از جمله معیارهای ارائه مجوز دانش‌بنیانی است و براساس سطح فناوری محصول، شرکت‌ها به دو دسته نوع یک و دو تقسیم‌ می شوند؛ شرکت‌هایی که در دسته‌بندی تولیدی نوع یک و یا نوپا نوع یک قرار می‌گیرند، معمولاً محصولات با فناوری بالاتری را تولید می‌کنند و از معافیت‌های مالیاتی نیز بهره‌مند می‌شوند.
دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به ارتقا و به‌روزرسانی شاخص‌های ارزیابی دانش‌بنیان در سال‌های مختلف تصریح کرد: اگر شرکت دانش‌بنیانی براساس معیارهای ذکر شده پیش نرود بعد از اتمام دوره دانش‌بنیانی از لیست شرکت‌های دانش‌بنیان خارج می‌شوند؛ برهمین اساس لازم است طی دوره‌ای که شرکت دانش‌بنیان با مجوز دانش‌بنیانی فعالیت می‌کند به فکر توسعه محصول خود باشد تا بتواند مجوز دانش‌بنیانی خود را تمدید کند.
وی با اشاره به آخرین آمار شرکت‌های دانش‌بنیان و لغو مجوزهای این شرکت‌ها گفت: تاکنون نزدیک به 6100 شرکت دانش‌بنیان موفق به اخذ مجوز دانش‌بنیانی شده‌اند اما تعدادی هم بعد از اتمام زمان اختصاص یافته به شرکت‌ها به لغو مجوز رسیده‌اند؛ تاکنون 1800 شرکت دانش‌بنیان در فرایند ارزیابی مجدد به دلیل عدم تحقیق و توسعه در محصول از لیست شرکت‌های دانش‌بنیان خارج‌شده‌اند.
پایان کار "معاونت علمی دولت تدبیر و امید" با سیلی از مشکلات حل نشده و بی‌تدبیر‌ی‌ها!/ لزوم تغییر جدی در حوزه‌ زیست‌بوم فناوری کشورلزوم تحول در نظام علم و فناوری کشور برای رسیدن به افق 400 هزار شرکت دانش‌بنیان


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :