نخستین مرکز فوق‌تخصصی پزشکی هسته‌ای اطفال ایران افتتاح شد

کد مطلب 53630 1400-05-24 12:42
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نخستین مرکز فوق‌تخصصی پزشکی هسته‌ای اطفال ایران افتتاح شد


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ تسریع در روند تشخیص و درمان بیماری‌های صعب‌العلاج کودکان با آغاز به کار نخستین مرکز فوق‌تخصصی پزشکی هسته‌ای اطفال ایران انجام شد. مرکزی که به دستگاه‌های پیشرفته تصویربرداری مجهز شده است و مسیر رسیدن به درمان را برای پزشکان هموار می‌کند؛ این مرکز نوآورانه با همکاری سازمان انرژی اتمی در تامین تجهیزات و رادیوداروها به مرحله بهره‌برداری رسیده است و از همراهی خیران نیز در مرحله تاسیس بهره‌مند شده است.
تشخیص به‌هنگام بیماری‌ها در سرعت بخشیدن به فرایند درمان، نقش به‌سزایی دارد و اکنون گشایش بخش پزشکی هسته‌ای مرکز طبی کودکان، نویدبخش خدمات نوین به خانواده‌های ایرانی است.
در این مرکز دستگاه "اسپکت‌سی‌تی" موجود است که با استفاده از  رادیوداروها تصویری واضح از محل  مدنظر را نمایش می‌دهد. در مرکز پزشکی هسته‌ای مرکز طبی کودکان، خدمات تشخیص و درمان سرپایی ارائه می‌شود و قرار است با کمک خیّران نمونه‌های دیگری از این دستگاه خریداری شده و در استان‌های مختلف نصب شود تا بیماری کودکان در گام‌های نخست، شناسایی شده و در مرحله درمان قرار بگیرد.
"محمدرضا رمضانی" کارشناس پزشکی هسته‌ای گفت: در پزشکی هسته‌ای ما شکل و خصوصیت ظاهری را به خوبی نمی‌بینیم اما کارکرد آن عضو را به خوبی برای ما مشخص می‌کند و در اکثر بیماری‌ها ابتدا کارکرد آن عضو دچار اختلال می‌شود و بعد شکل و قیافه ظاهری عضو تغییر می‌کند، پس زمانی که با پزشکی هسته‌ای یک بیماری را تشخیص دادیم بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر خواهد بود.
"علی‌اکبر صالحی" رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:‌ "اسپکت‌سی‌تی" یعنی یک عکسبرداری با "سینگل‌فوتون" انجام می‌شود و یک عکسبرداری نیز با "ایکس‌ری" انجام خواهد شد و با تلفیق آنها، متخصصان با دقت بالا متوجه خواهند شد که این ناراحتی چیست و چه درمانی برای آن لازم است.
موفقیت یک دانش‌بنیان ایرانی در ساخت دستگاه اندازه‌گیری اکسیژن فعال ریه در 30 ثانیهساخت قطعات و بُردهای حساس صنعت خودرو و لوازم خانگی توسط دانش‌بنیان‌ها


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :