فناوری جدید ایرانی‌ها برای آزمایش خون و انجام تست در کمتر از ۱۰ ثانیه

کد مطلب 58899 1400-07-03 15:14
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فناوران یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت دستگاهی شدند که تنها با استفاده از یک قطره خون و در کمتر از ۱۰ ثانیه، "هموگلوبین و هماتوکریت" خون را اندازه‌گیری می‌کند.


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ فناوران یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت دستگاهی شدند که تنها با استفاده از یک قطره خون، هموگلوبین و هماتوکریت خون را اندازه‌گیری می‌کند؛ مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این متخصصان فعال در شرکت دانش‌بنیان "افق سلامت" را مورد حمایت قرار دارد تا این محصول به سرعت به بازار راه یابد.
این دستگاه برای تشخیص سریع مواردی چون کم خونی، تالاسمی و غلظت خون کاربرد دارد و نیاز به خون‌گیری وریدی ندارد. این مسئله باعث سادگی و افزایش سرعت تست برای بیماران به‌ویژه کودکان، سالمندان، بیماران دیالیزی و زنان باردار می‌شود. همچنین گاهی امکان خون‌گیری وریدی وجود ندارد به عنوان مثال رگ‌ها در دسترس نیستند مانند بیماران مسن، بیماران چاق یا قربانیان سوختگی که این محصول ایران‌ساخت به راحتی قابل استفاده است و با یک قطره خون از نوک انگشت بیمار، مشکل را رفع می‌کند.
همچنین این محصول ایران‌ساخت می‌تواند به عنوان یک دستگاه پرتابل در آمبولانس، اورژانس و مراکز انتقال خون کاربرد داشته باشد و در کمتر از 10 ثانیه با آن هموگلوبین و هماتوکریت خون را اندازه گرفت؛ آزمایش خون را همه حتی به تعداد کم هم انجام می‌دهیم بنابراین ساخت این دستگاه پرکاربرد اهمیت زیادی دارد. یکی از موضوعات مهم در ساخت نیز گسترش کاربرد آن به تست‌های پرتکرار است، هموگلوبین و هماتوکریت بخشی از یک آزمایش خون معمولی و شمارش کامل سلول‌های خونی هستند.
متخصصان کشور از تلفیق فناوری زیستی و اطلاعات برای ساخت دستگاه اندازه‌گیری هموگلوبین و هماتوکریت خون استفاده کردند. پس "همگرایی فناوری" باز هم باعث دستاوردی در حوزه سلامت و کمک به بیماران شد؛ از آن جا که گلبول‌های قرمز مهم‌ترین سلول‌های خونی هستند و در سلامت انسان نقش اساسی دارند، اندازه‌گیری آنها پارامتری مهم در آزمایش‌های خونی است؛ "هموگلوبین" پروتئینی است که اکسیژن را به سراسر بدن منتقل می‌کند و دی اکسید کربن را از بافت‌ها به ریه انتقال می‌دهد و اندازه‌گیری آن نیز به طور کلی تعداد گلبول‌های قرمز خون را نمایش می‌دهد و با اندازه‌گیری هماتوکریت نیز درصد گلبول‌های قرمز در کل حجم خون مشخص می‌شود.
دستاورد علمی محققان ایرانی در درمان "التهابات پروستات و بی‌اختیاری ادرار"موفقیت یک شرکت دانش‌بنیان‌ ایرانی در تصفیه آب با استفاده از "فناوری نانو و سلول‌های خورشیدی"


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :