نوزدهمین دوره مسابقات ملی بتن به میزبانی دانشگاه آزاد واحد تهران شرق برگزار شد

کد مطلب 59784 1400-07-10 17:48
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
نوزدهمین دوره مسابقات ملی بتن به همت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق و انجمن بتن ایران برگزار شد.


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق، نوزدهمین دوره مسابقات ملی بتن در روز هشتم مهرماه به همت باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق و انجمن بتن ایران برگزار شد.
در مراسم افتتاحیه دکتر عباس گوهری، ریاست دانشگاه،  ضمن تشکر از انتخاب این واحد به عنوان میزبان نوزدهمین دوره از مسابقات ملی بتن و همچنین خوش‌آمد گویی به تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات، تشکیل انجمن‌های علمی را عاملی مؤثر در رشد و توسعه علوم دانست و افزود:  شرکت در این مسابقات که به همت این انجمن‌ها برگزار می‌شود به نوعی جایزه برای شرکت‌کنندگان است تا از این موهبت حداکثر استفاده را جهت بالندگی و کسب تجربه ببرند.
وی بر عدم کارآیی سرفصل‌های موجود جهت تربیت دانشجویان برای انجام کار و لزوم تغییر سرفصل‌ها تأکید کرد و گفت: در حال حاضر انجمن‌های علمی عملکرد بهتری نسبت به دانشگاه‌ها دارند. در دنیای امروز منابع انسانی نعمت اصلی ما هستند و برگزاری چنین رویدادهایی بهترین فرصت برای کشف و پرورش این سرمایه‌های ارزشمند اجتماعی است.
در ادامه این مراسم، دکتر محسن تدین، عضو هیئت مدیره و دبیر علمی انجمن بتن ایران ضمن اشاره به برگزاری این مسابقات به صورت مستمر در 19 سال پیایی و غیرحضوری بودن دو سال اخیر به دلیل اپیدمی کرونا و عدم حضور گسترده دانشجویان در این دو دوره، هدف از برگزاری این مسابقات را آشنایی بیشتر دانشجویان به صورت عملی و از نزدیک با فرآیند ساخت بتن معرفی کرد و افزود: دانشجویان باید بتوانند به خوبی با این فرآیند ارتباط بگیرند و اهمیت بیشتری را برای این صنعت مهم قائل شوند. مصداق این موضوع نیز همین است که ما اکنون با افرادی متخصص در حوزه بتن برخورد داریم که قبلا در این مسابقات شرکت کردند و توانسته‌اند از طریق این مسابقات تجربیات ارزشمندی را کسب نمایند، حال چه مقام در این مسابقات کسب کرده باشند و چه بدون مقام از مسابقات خارج شده باشند؛ مهم‌ترین دستاورد این مسابقات کسب تجربه برای تصور آینده‌ای مطلوب برای صنعت بتن است.
حسین ترکاشوند، شهردار شهر قیامدشت، نیز ضمن تشکر و تقدیر از افرادی که در حوزه علم و دانش فعالیت می‌کنند و با هوش و درایت خود و تیزبینی که دارند برای آینده کشور تلاش می‌کنند، در خصوص حضور واحد تهران شرق در منطقه و استفاده از ظرفیت‌های موجود در دانشگاه در حوزه صنعت بتن، ضمن تاکید بر تعامل میان این دو نهاد افزود: شهرداری‌ها می‌توانند از دستاوردهای این نوع مسابقات در شهرسازی استفاده کنند. شهرداری قیامدشت نیز از این نوع رویدادها حمایت خواهد کرد و شرایطی را فراهم آورده است که دانشجویان بتوانند در کنار دروس نظری فعالیت‌های عملی هم داشته باشند.
بعد از پایان مراسم افتتاحیه، این مسابقات نیز همچون سال گذشته به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت غیرحضوری و آنلاین در 6 گرایش بتن پر مقاومت دانشجویی، بتن سبک هدفمند، تیر خمشی، ساخت سازه محافظ تخم‌مرغ، مسابقات عکاسی  بتن و سازه‌های بتنی، مسابقه پوستر و پایان‌نامه برتر دانشجویی برگزار شد.
در این مسابقات 47 تیم دانشجویی شرکت کردند که به ترتیب در گرایش‌های بتن سبک هدفمند 15 تیم، تیر سبک خمشی 7 تیم، بتن پرمقاومت 20 تیم و سازه محافظ تخم مرغ (EPD ) 13 تیم حضور داشتند.
داوران در گرایش بتن سبک، میانگین نسبت مقاومت به چگالی آزمونه‌های مکعبی و در گرایش بتن مقاوم، میانگین مقاومت فشاری مورد سنجش قرار دادند. در گرایش تیرسبک خمشی، آزمونه‌هایی که دارای نسبت مقاومت خمشی به وزن مخصوص خشک بیشتری باشد به‌عنوان شاخص مقاومت خمشی مورد آزمایش قرار گرفت. در گرایش سازه محافظ تخم‌ مرغ نیز، معیار سنجش آزمونه‌ها، تحمل بیشترین ضربه قبل از شکستن تخم‌مرغ لحاظ شد.
 بعد از تست تمامی نمونه‌های ارسالی، نمونه‌های تیم‌های برتر برای داوری نهایی انتخاب شدند که پس از بررسی‌های لازم و تکمیلی، برندگان نهایی مسابقات توسط انجمن بتن ایران، در روز برگزاری همایش ملی بتن (16 و 17 مهرماه) معرفی و جوایز به تیم‌های برتر اهدا خواهد شد.
لازم به ذکر است از طرف دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق، 2 تیم در بخش بتن پر مقاومت و 2 تیم نیز در بخش بتن سبک 2 شرکت داشتند.
1000 رویداد فناورانه در مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شودنشست توانمندسازی مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :