تصویر "تلکسوپ هابل" از یک کهکشان زیبا در فاصله ۱۳۰ میلیون سال نوری از زمین

کد مطلب 60003 1400-07-12 11:22
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
تصویر "تلکسوپ هابل" از یک کهکشان زیبا در فاصله ۱۳۰ میلیون سال نوری از زمین


- اخبار اجتماعی - به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ تلسکوپ فضایی هابل، تصویر کهکشان NGC 5728 را در دو طول موج نور مادون قرمز و مرئی ثبت کرده است. این نوع کهکشان، بسیار پرانرژی و دارای هسته بسیار روشن و پرنوری است. دانشمندان گفتند که NCG 5728 یک کهکشان مارپیچی ظریف و بسیار درخشان است اما در عین حال یک کهکشان پرانرژی و به عنوان کهکشان "سیفرت" شناخته می‌شود.
کهکشان سیفرت یا کهکشان‌های سیفرت، یکی از دو گروه بزرگ هسته‌های کهکشانی فعال، همراه اختروشها هستند. آن‌ها هسته‌های اختروش مانندی (منابع بسیار درخشان، دوردست و روشن از تابش الکترومغناطیسی) با درخشندگی سطحی بسیار بالا دارند که طیف‌های آن‌ها خطوط انتشار قوی با یونیزاسیون بالا را نشان می‌دهد اما برخلاف اختروش‌ها، کهکشان‌های میزبان آن‌ها به روشنی قابل تشخیص هستند.
کهکشان‌های سیفرت حدود 10٪ کل کهکشان‌ها را تشکیل می‌دهند و در ردیف جستارهایی که در اخترشناسی مورد بررسی ویژه فرار دارند هستند، زیرا بسیاری بر این باورند که آن‌ها از همان پدیده‌هایی که در اختروش‌ها اتفاق می‌افتد نیرو می‌گیرند، هرچند آن‌ها نزدیکتر و درخشان‌تر از اختروش‌ها هستند. این کهکشان‌ها در مرکز خود دارای سیاه‌چاله‌های فوق‌العاده‌ای هستند که توسط قرص برافزایشی که از مواد در حال سقوط به سیاه‌چاله ساخته شده، احاطه شده‌ند. باور کنونی بر این است که دیسک‌های جمع‌کننده منبع تابش پرتو فرابنفشی که مشاهده می‌شود هستند. خطوط انتشار و جذب فرابنفش بهترین نشان تشخیص را برای ترکیب مواد اطراف ارائه می‌دهد.
کهکشان NCG 5728 در فاصله 130 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و این تصویر با استفاده از دوربین عریض میدان هابل 3 (wfc3) که بسیار به نور مرئی و مادون قرمز حساس است، گرفته شده است و به همین دلیل این تصویر به زیبایی نواحی از این کهکشان که در حال تابش نور مرئی و مادون قرمز هستند را به تصویر می‌کشد.
تصویر تلکسوپ فضایی هابل از کهکشانی با فاصله 68 میلیون سال نوری از زمینکشف یک "کوتوله سفید" در فاصله 130 سال نوری از زمین


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :