برنامه های ترکیه در توسعه فناوری های هوش مصنوعی چیست؟

کد مطلب 60021 1400-07-12 12:51
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
برنامه های ترکیه در توسعه فناوری های هوش مصنوعی چیست؟


- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ هوش مصنوعی در قرن 21 در حال تبدیل شدن به یکی از نیازهای ضروری برای زندگی بشری است. در واقع می‌توان گفت که هوش مصنوعی به بخشی ضروری از صنعت فناوری تبدیل شده و حرف نخست را در بسیاری از زمینه‌های پژوهشی و البته صنعتی می‌زند. یکی از این کشورهایی که در این سال ها فعالیت های مختلفی درباره توسعه هوش مصنوعی در دنیا انجام داده است؛ کشور ترکیه است.
بیشتر بخوانید:
کاربرد هوش مصنوعی در حمل و نقل ریلی چیست؟چین؛ پیشتاز کشورهای دنیا در اختراعات هوش مصنوعیارزش 2.6 میلیارد دلاری هوش مصنوعی در بازار کشاورزی تا 2025دولت ترکیه در سال 2018، نقشه راه تحول دیجیتال این کشور را منتشر کرد. این نقشه توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه با هدف قرار گرفتن در میان 10 کشور برتر در اقتصاد فناوری اطلاعات منتشر شد. گرچه هوش مصنوعی تنها به عنوان یک اولویت فناوری در این نقشه راه مطرح شده است و عمده تمرکز این سند برای ارتقای قابلیت های تولیدی ترکیه متمرکز است، اما سال ها است که جریان توسعه فناوری های هوش مصنوعی در ترکیه در جریان دارد. تعداد بالای استارتاپ های موفق و سرمایه گذاری های میلیون دلاری روی این استارتاپ ها گواهی بر این موضوع است.
هر چند در ترکیه تلاش دولت برای راه اندازی اقدمات همه جانبه برای بهبود وضعیت هوش مصنوعی چندان چشمگیر نبوده است، اما یک اقدام از سوی فعالان بخش خصوصی، شرکت ها، استارتاپ ها و محققان ترک از سال 2017 به عنوان یک گردهمایی سالانه برای طرح اقدام مشترک در ترکیه به پا خواسته است. این نشست هم اکنون نه تنها یک موجودیت حقوقی است بلکه محملی برای همفکری عمومی ترک ها و محلی برای ارائه نظرات و پیشنهادات هوش مصنوعی به دولت ترکیه نیز گشته است.
برنامه های ترکیه تحقیق و توسعه و منابع انسانی هوش مصنوعی
ترکیه در نظر با ایجاد یک مرکز تحقیقات ملی هوش مصنوعی در ترکیه در رابطه نزدیک با صنعت و ایجاد یک موسسه هوش مصنوعی با هدف دیالوگ و گفتگوی میان فعالان هوش مصنوعی در ترکیه با حضور ذی نفعان مختلف، فعالیت خود را در حوزه تحقیق و توسعه افزایش دهد. همچنین کشور ترکیه در حوزه منابع انسانی نیز برنامه های مختلفی را در دستور کار قرار داده است که از جمله این برنامه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
افزایش کیفیت آموزش در مراحل پیش از دانشگاهایجاد یک مرکز مهارت آموزی هوش مصنوعی برای ترکیهلزوم ارائه آموزش های مرتبط با هوش مصنوعی در بخش خصوصی و دولتیایجاد مفاد آموزشی رایگان هوش مصنوعی در سطح وب برای دسترسی عمومیارائه آموزش های مقدماتی هوش مصنوعی به دانش آموزان سطوح پایهلزوم افزایش تعداد برنامه های آموزش کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین برنامه های مهارتی در زمینه هوش مصنوعیبرنامه ترکیه در حوزه تنظیم گری و رگولاتوری هوش مصنوعی
یکی از مهمترین برنامه های ترکیه برای تنظیم گری هوش مصنوعی، راه اندازی یک آزمایشگاه اخلاق هوش مصنوعی به صورت مشترک با دانشگاه هاروارد توسط فارغ التحصیلان ترک دانشگاه هاروارد است. سایر برنامه های ترکیه در این عرصه به ترتیب زیر می باشد:
لزوم وضع مقررات در مورد استفاده از داده و الگوریتم های هوش مصنوعی در زمینه های حساس همچون امنیت ملی و سلامتلزوم تعیین خط مشی سخت گیرانه در زمینه رعایت اخلاقیات هوش مصنوعیلزوم برگزاری برنامه های عمومی همچون برنامه تلویزیونی و مطبوعاتی پیرامون هوش مصنوعی به منظور ارتقای آگاهی عمومی از هوش مصنوعی و همچنین تولید محتوای قابل دسترسی عموم در وبوضعی مقررات سختگیرانه برای محافظت از دارایی های فکری زمینه هوش مصنوعی در ترکیهبرنامه ترکیه در حوزه زیرساخت
همچنین برنامه ترکیه در حوزه زیرساخت به شرح زیر می باشد:
ایجاد مراکز نگهداری داده های حجیم در سطح ترکیه و ارتقای به لحاظ کیفیایجاد راه حل های ابری برای نگهداری و پردازش اطلاعات حجیمتوسعه زیرساخت های پردازشی در اختیار محققان هوش مصنوعیکمک شرکت های جهانی حاضر در ترکیه برای ارتقای سطح زیرساخت های هوش مصنوعی


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :