جمع آوری زکات با استفاده از فناوری های نوین مالی

کد مطلب 60139 1400-07-13 11:46
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
جمع آوری زکات با استفاده از فناوری های نوین مالی


- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ امروزه تمایل کشورهای مسلمان برای استفاده از فناوری اطلاعات در انجام امور مالی اسلامی بیشتر شده است. طبق آمار منتشر شده 1.9 میلیارد از جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می‌دهند. مسلمانان معتقدند که پرداخت زکات سبب پاک شدن مال شده و به باقیمانده ثروت شخص برکت می‌دهد. در بسیاری از کشورهای مسلمان، پرداخت زکات داوطلبانه است. در شش کشور مالزی، عربستان سعودی، پاکستان، سودان، لیبی و یمن زکات توسط دولت جمع آوری می‌شود.
بیشتر بخوانید:
چین در سودای رهبری اقتصاد جهان با هوش مصنوعیبرنامه های ترکیه در توسعه فناوری های هوش مصنوعی چیست؟در برخی کشورها مانند انگلیس، امارات، اندونزی، مالزی، آمریکا و عربستان که میزبان بیشترین فناوری‌های سازگار با شریعت هستند از فین‌تک برای دیجیتالی شدن امور مالی اسلامی بهره می‌گیرند.
برای نمونه می توان به کشور اندونزی اشاره کرد که بزرگترین کشور مسلمان جهان است و ارزش زکات آن تنها در یک سال بیش از 500 میلیون دلار است. اپلیکیشن GoPay که بخشی از شرکت Gojek است، از نوامبر 2019 با شورای مساجد اندونزی همکاری کرد تا کمک های دیجیتالی شامل زکات را در 800 هزار مسجد این کشور جمع‌آوری کند. همچنین موسسه خیریه انگلیس و بنیاد ملی زکات (NZF) ، از ارز دیجیتال به عنوان راهی برای کمک مالی استفاده می‌کنند. NZF که زکات را در محله‌های مسلمان انگلیس جمع آوری و توزیع می‌کند معتقد است این مساله با روندهای تکنولوژیکی و عادات اهداکنندگان همگام است و به نظر می‌رسد پذیرش ارزهای رمزنگاری شده گام منطقی بعدی به شمار رود.


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :