برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۱ اعلام شدند

کد مطلب 60249 1400-07-14 10:40
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۱ اعلام شدند


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ "شیوکورو مانابه" از آمریکا و "کلاوس هاسلمن" از آلمان و "جورجیو پاریسی" از ایتالیا به عنوان برندگان جایزه فیزیک نوبل 2021 معرفی شدند. نیمی از این جایزه به مانابه و هسلمن و نیم دیگر آن به پاریسی تعلق دارد. هر سه دانشمند برای کمک‌های پیشگامانه برای درک ما از سیستم‌های پیچیده فیزیکی برنده جایزه نوبل شدند.
جورجیو پاریسی محقق ایتالیایی برای کشف الگوهای پنهان در مواد پیچیده و نوبل فیزیک امسال را دریافت کرده است و اکتشافات وی یکی از مهمترین مشارکت‌ها در نظریه سیستم‌های پیچیده است.
"جورجیو پاریسی" فیزیکدان نظری 73 ساله است که از سال 2018 میلادی به عنوان رئیس "The Accademia dei Lincei" انتخاب شده است. این سازمان یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین موسسات علمی اروپایی است که در رم ایتالیا واقع شده است. وی همچنین استاد  فیزیک نظریه‌ای در دانشگاه "ساپینزا رم" است.
هاسلمن و مانابه برای مدل‌سازی فیزیکی آب و هوای زمین، سنجش متغیرها و پیش‌بینی دقیق گرمایش جهانی برنده جایزه نوبل شده‌اند؛ شیکورومانابه برای آنکه نشان داد افزایش میزان دی اکسید کربن در اتمسفر به افزایش دمای زمین منجر می‌شود، برنده جایزه نوبل شده است و تحقیقات او مبنایی برای توسعه مدل‌های فعلی آب و هوا فراهم کرد.
شیکورو مانابه در سال 1931 میلادی در ژاپن متولد شده است. این محقق 90 ساله از پیشگامان استفاده از رایانه‌ها برای شبیه‌سازی تغییرات آب و هوا است. وی مدرک دکترای خود را سال 1958 از دانشگاه توکیو دریافت کرده است. وی اکنون به عنوان هواشناس ارشد در دانشگاه پرینستون فعالیت می‌کند.
"کلاوس هاسلمن" نیز مدلی اختراع کرد که شرایط جوی و آب و هوا را به یکدیگر مرتبط کرد. با استفاده از روش‌های او ثابت شد دلیل افزایش دما در جو زمین انتشار گاز دی اکسید کربن توسط انسان است.
کلاوس هاسلمن در سال 1931 میلادی در هامبورگ متولد شده است. این محقق 89 ساله برای توسعه مدل هاسلمن از متغیرهای آب وهوا مشهور است. هاسلمن از 1957 تا 1999 مدیر موسسه هواشناسی مکس پلانک، هامبورگ بود. وی در حال حاضر نایب رئیس انجمن آب و هوایی اروپا است. انجمن آب و هوایی اروپا نیز در سپتامبر 2001 توسط پروفسور کارلو جگر و هاسلمن تاسیس شد.
سال گذشته "راجر پن رز، ورینهارد گنزل و آدریا گز" برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2020 میلادی شدند. نیمی از این جایزه به پن رز و نیم دیگر به گنزل و آدریا گز تعلق گرفت. راجر پن رز برای کشف اینکه تشکیل سیاه‌چاله عاملی در پیش بینی قدرتمند نظریه نسبیت عام است، موفق به دریافت این جایزه شده بود.
اختراع بزرگ پروفسور ایرانی در حوزه تشخیص سلول‌های سرطانیاختراع یک ابرخازن ویژه توسط مخترع دانشگاه صنعتی امیرکبیر


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :