فناوران ایرانی سامانه‌های تولید آب مورد نیاز آزمایشگاه‌ها از آب باران را تولید کردند

کد مطلب 63320 1400-08-09 11:16
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فناوران ایرانی سامانه‌های تولید آب مورد نیاز آزمایشگاه‌ها از آب باران را تولید کردند


- اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ یکی از معضلات کشور، هدررفت نزولات آسمانی است. معضلی که فناوران کشور را بر آن داشته تا با بهره‌­مندی هوشمندانه از باران، گام بلندی در مسیر بهینه‌­سازی انرژی بردارند.
شمال ایران، به دلیل هوای مطبوعی که تقریباً در تمام ایام سال دارد، از باران‌‌هایی با حجم و کیفیت خوبی برخوردار است. متاسفانه این منابع طبیعی آب شیرین، به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، از طریق روان­ آب‌ها و شیروانی­ ساختمان‌ها وارد دریا شده و تبدیل به آب شور می­‌شود.
فناوران ایرانی از طرحی در راستای بهینه‌سازی مصرف آب و انرژی رونمایی کرده‌اند که با جمع‌آوری آب باران از سطوح باران­گیر و تصفیه آن به کمک فیلترهای مختلف، به محصولاتی می‌رسد که به استفاده بهینه از آب باران، کاهش هزینه‌های صرف­ شده جهت تولید آب دیونیزه، کاهش قیمت نهایی محصول و کاهش هدررفت آب شهری منجر می­‌شود.
این پکیج‌های تولید آب دیونیزه که در آزمایشگاه‌ها و دیگر مراکز مرتبط استفاده می‌شود، شرایطی را فراهم می‌آورد که در هر دو بخش مصارف صنعتی و آزمایشگاهی بتوانند به صورت خودکفا، آب موردنیاز خود را با کیفیت بالا و هزینه کم تولید کند.
در این طرح فناورانه، ابتدا آب باران جاری­ شده از سطوح باران­گیر، با نصب ناودان‌ها و تاسیسات مربوطه در داخل مخازن پلی‌اتیلنی ذخیره‌سازی می­‌شوند، سپس ذرات معلق موجود در آن با استفاده از فیلتر شنی و پلی­ پروپیلنی حذف و در مرحله بعدی با استفاده از لامپ فرابنفش گندزدایی می‌شود.
در مرحله آخر با استفاده از فیلتر پلی ­پروپیلنی 5 میکرون، فیلتر پلی ­پروپیلنی 1 میکرون، فیلترهای کربنی و فیلترهای رزینی هدایت الکتریکی به کمتر 1 میکروزیمنس رسانده می‌شود. با طی شدن این مراحل است که آب دیونیزه در بسته‌بندی‌های استاندارد در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
دستاوردهای این طرح ایرانی
از جمله دستاوردهای مهم این طرح، می‌­توان به استفاده و بهره‌­برداری از منابع آب ارزان و پاک، کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی و تولید آب دیونیزه با کیفیت بالاتر و قیمت ارزان­تر نسبت به محصولات مشابه در بازار اشاره کرد.
هم­چنین فعالان فناور ایرانی موفق شدند با انجام عمل تصفیه و تولید آب دیونیزه بدون هدررفت آن، خط ­تولید آب دیونیزه با کیفیت بسیار بالاتر از نمونه‌های موجود در بازار با استفاده از پکیج تصفیه آب باران طراحی ­شده را راه­‌اندازی کنند.
تولید نوشت‌افزار "آنتی‌باکتریال" توسط دانش‌بنیان‌هاتهیه شناسنامه ژنتیکی برای 200 رقم برنج تجاری دنیا توسط شرکت دانش‌بنیان ایرانی


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :