اهداف و برنامه های مکزیک در توسعه هوش مصنوعی چیست؟

کد مطلب 63423 1400-08-10 08:48
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
اهداف و برنامه های مکزیک در توسعه هوش مصنوعی چیست؟


- اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ دولت مکزیک در سال 2013 در جهت بهبود زندگی مردم این کشور و همچنین دستیابی به اهدافی همچون شفافیت اطلاعات و بهبود کارآمدی، یک سند 5 ساله استراتژی ملی دیجیتال در 12 اصل و 3 دسته کلی منتشر کرد. این سند در کنار سیاست های دولت الکترونیک مکزیک، مجموعه سیاست های دیجیتال این کشور را تشکیل می دهد. در ژوئن 2018، یک برنامه با عنوان «به سوی یک استراتژی هوش مصنوعی در مکزیک» منتشر شد. این پروژه با همکاری مرکز تحقیقات سیاستگذاری فناوری به انجام رسید. از دولت مرکزی، دفتر سند ملی دیجیتال دولت مکزیک در این پروژه فعالیت داشت.
هشت برنامه ایالات متحده آمریکا در زمینه تحقیق و توسعه هوش مصنوعیچین در سودای رهبری اقتصاد جهان با هوش مصنوعیسرمایه گذاری 1.5 میلیارد یورویی فرانسه در هوش مصنوعی/ چشم انداز فرانسه برای توسعه هوش مصنوعی چیست؟دولت مکزیک این سند را در معرض نقد و نظر عموم قرار داده است. این سند با مصاحبه از 68 نفر از ذینفعان مکزیکی در 8 هفته تهیه شده است. این سند به دولت مکزیک پیشنهاد ایجاد یک مرکز دائمی سیاست های هوش مصنوعی و همچنین ایجاد مرکز تحقیقات هوش مصنوعی مکزیک را ارائه می کند. دولت مکزیک یک بازوی مشاوره ای به نام هوش مصنوعی 2030 به منظور فهم هوش مصنوعی و توسعه سیاست های کارا در حوزه هوش مصنوعی ایجاد کرده است. یکی از ابزارهای اصلی این گروه برگزاری نشست و سمپوزیوم های بین المللی دوره ای است. هدف دولت مکزیک با این فعالیت ها، تبدیل شدن به یکی از ده کشور برتر در زمینه هوش مصنوعی است.
در این راستا کارآیی فرآیندهای کشاورزی، بهبود کارآیی سیستم حمل و نقل، توسعه مهارت های فنی در سراسر مکزیک، بهبود بهره وری عملیاتی در سطح ملی، مقابله با اخبار جعلی در بلایای طبیعی، بهبود تجربه کاربری در استفاده از حمل و نقل عمومی، بهبود کارآیی ارتباطات دولتی از طریق چت بات از جمله عرصه های تخصصی است که مکزیک در این عرصه ها سرمایه گذاری کرده است. دولت مکزیک امیدوار است با به کارگیری پتانسیل های اجتماعی هوش مصنوعی از جمله کاربردهای بهداشتی و آموزشی در بهبود زندگی 80 درصد مردم مکزیک به عنوان قشر کم درآمد، کمک به بهره وری بیشر در بخش های اقتصادی و دستیابی به اهداف ملی همچون گسترش بهره وری و ایجاد یک دولت مدرن نقش موثری داشته باشد.
** ارزش های اخلاقی در توسعه هوش مصنوعی
از جمله ارزش های اخلاقی که دولت مکزیک در توسعه هوش مصنوعی بدان توجه داشته است می توان به حفظ حریم خصوصی، محافظت از داده های شخصی، برخورداری از نظام انعطاف پذیر مالکیت فکری مورد نیاز برای توسعه هوش مصنوعی، اطمینان از توسعه فناوری ها به روش های ایمن، فراگیر و اخلاقی برای شکل گیری آینده بهتر اشاره کرد.
** برنامه های راهبردی در مدیریت منابع انسانی
از جمله برنامه های راهبردی دولت مکزیک در مدیریت منابع انسانی برای توسعه هوش مصنوعی می توان به این موارد اشاره کرد:
توسعه راهکارهایی برای ادامه تحصیل در هوش مصنوعی مثل توسعه دروس آنلاین و ایجاد مراکز مهارتی هوش مصنوعیتوسعه یادگیری هوش مصنوعی فراتر از دانشجویان کامپیوتر و ریاضیات در دانشگاه های دولتی و خصوصیافزایش تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری رشته های هوش مصنوعی و علوم دادهآموزش رویکردهای تفکر محاسباتی و برنامه نویسی در مدارسآموزش در همه سطوح اعم از مدارس، دانشگاه ها و در کل دوره زندگی شهروندان جهت افزایش متخصصان هوش مصنوعی و اشتراک منافع حاصل از پیشرفت های هوش مصنوعی** اقدامات مکزیک برای توسعه هوش مصنوعی
از جمله اقدامات و فعالیت های مکزیک برای توسعه هوش مصنوعی می توان به این اقدامات اشاره نمود:
ایجاد یک دفتر دائمی توسط دولت برای اجرا و هماهنگی مباحث اخلاقی در سیاست های هوش مصنوعیاعمال تغییرات لازم در زمینه قوانین ضد رقابت به منظور خارج کردن دیتاست از دارایی های رقابتی شرکت هاتعیین تیم های ضربتی نوآوری فناوری در وزارتخانه های منتخبنقش دولت به عنوان یک پشتیبان و قهرمان در اشاعه فرهنگ توسعه هوش مصنوعیایجاد یک کمیسیون از ذی نفعان هوش مصنوعی برای ایجاد و اجرای استراتژی دولت مکزیک در زمینه هوش مصنوعیایجاد شبکه ای از فعالان هوش مصنوعی از همه بخش ها و رشته ها برای تهیه نقشه راه هوش مصنوعی در افق 2030ایجاد یک مرکز ملی هوش مصنوعی مکزیک با الگوبرداری از موسسه تورینگ انگلستان برای حمایت از همکاری بین صنعت، دانشگاه و دولت


این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :